תערוכת צילומים של יוסי אשבול

תערוכת הצילומים "ארץ פרא" הוצגה במוזיאון הפתוח לצילום בגן התעשייה בתל-חי במסגרת פסטיבל חורף של ציפורים 2012.

על התערוכה

התערוכה הוצגה בתל חי במסגרת פסטיבל חורף של ציפורים 2012 וכללה תצלומים חדשים ומוקדמים שרובם צולמו באגמון החולה כחלק מפרויקט של הצלם המוערך לתיעוד חיי הבר המתחדשים בו, בסיוע קק"ל והנהלת האגמון.

על יוסי אשבול

תצלומיו של אשבול מתעדים את אורחות החיים והפעילות של מגוון חיות הבר בשדה, פעילות רציפה של חיי הבר בטבע כמחזורי חיים ומוות, ציד וטרפה. תנים, שועלים ועופות דורסים מתועדים בצילומים כטורפים, מול הנטרפים שהם העגורים ועופות המים הנודדים. בתערוכה גם תצלומי תיעוד משפחתיים בטבע - שועלים עם גוריהם בשדה, בנוף הטבעי - וסדרות המתארות תצוגות חיזור, קינון ודגירה, כפעילות רציפה של עופות מים מקומיים, בנופי המים והביצה בארץ. תופעות הנדידה של העופות הגדולים כשקנאים ועגורים מוצגות בהגדלות גדולות.

אריה שגיא (סצ'י) מהמוזיאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי אומר כי תצלומיו של אשבול, מבכירי צלמי הטבע בישראל, הינם מרהיבים, מקפיאים רגע בתנועה מתמשכת ולקוחים מתוך מעגל החיים של החיות בטבע: "התצלומים של אשבול עוצמתיים ומביאים את הטבע בהדרו. הוא מאפשר לחיות להיות 'שחקנים ראשיים' על רקע הטבע המפואר בכל פריים. תנאי הצילום של צלם בטבע הינם פחות נוחים מאשר צלם בסטודיו. הוא צריך להתמודד עם רוחות, מים, ערפל, סלעים ואבנים, קור וחום ולעיתים מאבד ציוד יקר במסע הצילום שלו. שעות הצילום הרבות בתנאים לא פשוטים אינם קלים, והעיקר יש צורך בסבלנות אין סופית, עד שמתקבל הפריים הנכון. אך הכול שווה כשרואים את התוצאה המרהיבה".

אשבול נוהג להשתמש במצלמות המצוידות בעצמיות-רוחק, בעלות עצמה ואיכות אופטית גבוהות מאוד הפולשות למרחב כמו עין ענקית, חודרנית וחקרנית, באמצעותה הוא ממש נמצא שם, בתוך ההתרחשות – קרוב חזותית ומנטאלית ורחוק דיי, כדי לא לפגום במציאות הנגלית לעיניו. אשבול מתבונן מן הצד בלי להפריע- אינו כופה ואינו מאלץ. זוהי הדרך הטבעית להתרשמות אישית, ישירה וחושנית לצילום ציפורים וחיי בר אמיתיים בסביבתם הטבעית, צילום הדבר עצמו תוך נאמנות למה שרואות העיניים במציאות.

כחלק מעבודתו, בונה אשבול "מסתור" בשטח, על-מנת להפיג את חשש הציפורים ובעלי החיים מנוכחותו, כך הוא הופך חלק מהנוף. בתצלומיו, מחפש אשבול, לדבריו, את היסודות האנרגטיים הצפונים במאבק, בתנועה ובארשת. כצלם השטח הקלאסי, האמיתי והבלתי מתפשר, יוסי אשבול מבלה לבדו ימים על גבי ימים, לאורך שנים מול נוף וחיה, עד שהוא עצמו נעשה לעתים "מעין טבע דומם" (כפי שכתב עליו אדם ברוך ז"ל).

יוסי אשבול מבכירי צלמי הטבע בארץ ובעולם, התוודע אל המצלמה בראשית שנות ה-70, ומאז הוא ממשיך בניסיונותיו לעמוד על עצם טיבה של העשייה הצילומית כמדיום המאפשר ביטוי חזותי בקשת רחבה של היבטים. אשבול הינו אוטודידקט, לתחום הצילום הגיע מאהבת הטבע. יצא לדרך הצילום ללא מסגרות ותיאוריות, וללא קבלת מרות מתודית כלשהי, אולם תוך הקפדה על דיסציפלינת עבודה ועל בחינה אישית אידיאית של מעשה הצילום. עבד כצלם במשרה מלאה בחברה להגנת הטבע והדריך חוגי טבע וצילום בטבע.

מאז 1988 אשבול הינו צלם עצמאי, העובד עבור ארגוני שמירת טבע בארץ ובחו"ל, כתבי עת, הוצאות ספרים וסוכנויות צילום. בנוסף הוא עוסק בהנחיה, בהדרכה ובהרצאות במסגרות שונות בהן בתי ספר, מכללת הדסה (משנת 1998), המדרשה לצילום גיאוגרפי ועוד. במהלך השנים הציג תערוכות רבות בארץ ובעולם, פרסם ספרים ומאמרים וכן זכה בפרסים בינלאומיים וציונים לשבח על עבודותיו בקטגוריית התנהגות בעלי חיים.