עולים על מדים

233 עולים חדשים מצפון אמריקה נחתו הבוקר בנתב"ג בטיסה מיוחדת של ארגון נפש בנפש. כשליש מהם צעירים שצפויים להתגייס לצה"ל בחודשים הקרובים . אלכסנדר מברוקלין: "בתור ילד בארה"ב, תמיד הסתכלתי בהערצה על אותם צעירים וצעירות לבושי מדי הזית. עכשיו כשהתבגרתי הבנתי שאני רוצה להיות אחד החיילים שזוכים לשמור על המדינה." צעיר העולים הוא תינוק בן 8.5 חודשים, המבוגר שבהם בן 79.

233 עולים חדשים מצפון אמריקה נחתו הבוקר בנתב"ג בטיסה מיוחדת של ארגון נפש בנפש. כשליש מהם צעירים שצפויים בחודשים הקרובים להתגייס לצה"ל. אלכסנדר מברוקלין: "בתור ילד בארה"ב, תמיד הסתכלתי בהערצה על אותם צעירים וצעירות לבושי מדי הזית. עכשיו כשהתבגרתי הבנתי שאני רוצה להיות אחד החיילים שזוכים לשמור על המדינה." צעיר העולים תינוק בן 8.5 חודשים, המבוגר שבהם בן 79.

הגיוס לצה"ל הוא מהלך משמעותי ומרגש עבור כל צעיר וצעירה בני 18. עזיבת הבית, ההתנתקות מההורים והכניסה למסגרת ולמשמעת הצבאית מהווים מידי שנה חוויה מאתגרת עבור עשרות אלפי צעירים וצעירות ישראלים. אם למי שנולדו וחיו כל חייהם עם המודעות לגיוס לצבא זו חוויה מאתגרת, מה לגבי צעירים מארה"ב, שכל חבריהם מתחילים ללמוד בקולג' ואילו הם אורזים מזוודה וטסים אלפי קילומטרים רק כדי לשרת בצבא ההגנה לישראל?

העולים שהגיעו לישראל בירידתם מהמטוס בנתב"ג. צילום: יוסי זליגר, ארכיון הצילומים של קק"להעולים שהגיעו לישראל בירידתם מהמטוס בנתב"ג. צילום: יוסי זליגר, ארכיון הצילומים של קק"ל

כ-70 צעירים וצעירות עשו את הצעד הלא מובן מאליו, ונחתו הבוקר בנתב"ג. בחודשים הקרובים הם צפויים להתגייס ליחידות שונות ולהצטרף ל-3,000 חיילים בודדים עולים שמשרתים כרגע בצה"ל. צעירים אלה הם חלק מ-233 עולים שנחתו היום בשעה 7:00 בבוקר במסגרת טיסת עולים מיוחדת של ארגון נפש בנפש, בשיתוף עם משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית לישראל, קרן קימת לישראל, JNF-USA וגרעין צבר של תנועת הצופים, והם מתווספים ל-2,000 עולים נוספים שהגיעו מארה"ב וקנדה במהלך הקיץ.

יו״ר קק״ל דניאל עטר: "העלייה ארצה היא הבסיס שבזכותו הוקם ועליו עומד המפעל הציוני. העלייה מבטאת לא רק את אהבת הארץ ואת הכמיהה לארץ ישראל אלא גם את הקשר הבלתי-ניתן לניתוק של כל יהודי העולם זה לזה. בחירתם האמיצה של בני הנוער לעלות ארצה ללא משפחותיהם ולהתגייס לצבא מרגשת ומוכיחה כי השקעה בחינוך ציוני ויהודי בדור הצעיר בחו"ל היא הדרך הטובה והאפקטיבית ביותר להגברת העלייה והשיבה הביתה.

פעמים רבות הצעירים הם חיל החלוץ שבעקבותיו מגיעה יתר המשפחה ועלינו להמשיך ולפעול בכל דרך לחיזוק הקשר שלהם לישראל. משימת הציונות ויישוב הארץ הינה משימה שאינה מסתיימת, בכל יום על מדינת ישראל וקק"ל לחולל אותה מחדש. מאות העולים שהגיעו היום הם חלק מהתכנית הציונית הגדולה שאנו מובילים ליישב את הנגב במיליון תושבים חדשים ואת הגליל בחצי מיליון ולחזק את הפריפריה בישראל, זו מהות הציונות ב-2017״.

שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר: "ברוכים הבאים למדינת ישראל, עולים יקרים! אני מברכת באופן מיוחד גם את 70 בני הנוער מארה''ב שעזבו את בתיהם ומשפחותיהם על מנת להתגייס לצה''ל. אני גאה בנחישותם להפגין שייכות לעם ישראל ורואה בכך נאמנות לרעיון הציוני. לא אחת נפגשתי עם ההורים של משתתפי הפרויקט "גרעין צבר" לצד הגאווה במעשה ילדיהם, הביעו דאגה לשלומם. תמיד אני אומרת להם: אל דאגה, לילדיכם בארץ יש כתובת והיא משרד העלייה והקליטה! אני מאחלת לכם, צעירים נפלאים, שירות נעים ובטוחה שנמשיך לשתף פעולה עם ארגון נפש בנפש למען המשך העלייה ממדינות צפון אמריקה וקנדה!”

יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית נתן שרנסקי: העולים מארה"ב באים מתוך רצון והתלהבות לקחת חלק בפרויקט הלאומי הגדול של העם היהודי, שבו הם מוצאים חיזוק לזהותם. עלינו להבטיח שמדינת ישראל תמשיך להיות מקום שבו כל יהודי ירגיש בבית, ומקום שבו העולים מרגישים בטחון בחיבור להיסטוריה, לשורשים ולזהות הלאומית של העם.
היהודי."

מנכ"ל ומייסד ארגון נפש בנפש הרב יהושע פס אמר לאחר הנחיתה: "גם אחרי 57 טיסות צ'רטר ויותר מ-50,000 עולים אין דבר המשתווה להרגשה המיוחדת שכרוכה בליווי 220 יהודים בדרכם להגשמת חלומם הציוני ושובם הביתה. אני מביט מסביבי ומתמלא שמחה ותקווה כאשר אני רואה קבוצת אנשים כה מגוונת של דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים, חיילי צה"ל ואזרחים, עולים חדשים וצברים, כולם הגיעו לכאן בשעות הבוקר המוקדמות בשביל אותה מטרה משותפת, לחגוג ולהראות לעולם שהציונות עודנה חיה ובועטת."

מנכ"ל צופים-צבר עולמי אלעד סנדרוביץ': " עד סוף שנת 2017 יגיעו ארצה לא פחות מ-450 צעירים איכותיים שעולים לישראל עם תכנית צופים גרעין צבר כדי לתרום כחיילים בודדים למען הגנה ושמירה על מדינת ישראל ואזרחיה. עלייתם לישראל נעשית למרות הרבה מאוד אתגרים אישיים שאיתם מתמודד כל עולה ועולה, והם ראויים להערכה והוקרה על ההחלטה האמיצה להגיע לישראל ולהתגייס לצה"ל. תפקידנו הוא לעטוף אותם בחיבוק החם שהם ראויים לו בעבור ההקרבה הגדולה שלהם למעננו."

אלכסנדר חיימוביץ בן ה-21 מברוקלין אמר לאחר הנחיתה: "בתור ילד בארה"ב, תמיד הסתכלתי בהערצה על אותם צעירים וצעירות לבושי מדי הזית. עכשיו כשהתבגרתי הבנתי שאני רוצה להיות אחד מהחיילים שזוכים לשמור על המדינה. אני מקווה להשתבץ בסיירת אגוז ולתרום את המקסימום שביכולתי לתת". אלכסנדר יגור בקיבוץ יבנה, כחלק מגרעין צבר והוא עומד להתגייס לצה"ל בשבועות הקרובים.

התכנית לחיילים בודדים עולים של ארגון נפש בנפש בשיתוף עם ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) דואגת החל משנת 2012 לרווחתם ולעתידם של אלפי החיילים הבודדים המשרתים בצה"ל, מכל מקום בעולם לאורך כל שירותם הצבאי וגם עם השתלבותם בחיי האזרחות לאחר שחרורם מצה"ל.

הלל ועפרה גולדשטיין העוברים לגור באבן שמואל עם 3 ילדיהם עמיחי, נעם ומעיין: "תמיד חלמנו לעלות לארץ ולגדל את ילדינו במדינת ישראל. החלטתנו שעכשיו הזמן הכי נכון עבורנו לעלות ולהשתקע בדרום, דבר שפותח מספר רב של אפשרויות עבורנו ועבור עתיד ילדינו.”

על סיפון המטוס שנחת הבוקר היו 75 ילדים, מתוכם 6 זוגות תאומים, 21 משפחות, 99 רווקים ורווקות מתוכם 72 צעירים וצעירות שיתגייסו בקרוב לצה"ל או יתנדבו לשירות הלאומי.

העולים הגיעו מעשרות מדינות ברחבי צפון אמריקה, ביניהן: אוהיו, אונטריו, אילינוי, ג'ורג'יה, וושינגטון, וירג'יניה, טנסי, טקסס, מיזורי, מינסוטה, מסצ'וסטס, מרילנד, ניו ג'רזי, ניו יורק, פלורידה, פנסילבניה, צפון קרוליינה, קולורדו, קונטיקט, קליפורניה, ובאשר לכתובת החדשה שאליה יעברו, ראוי לציין שקרוב ל-10% מהם עוברים לגור בבירה ובפריפריה, מבאר שבע בדרום ועד קיבוץ כנרת בצפון. היתר, מתפזרים בתל אביב, חיפה, בית שמש, מודיעין וערים נוספות.

תמהיל העולים שנחתו הבוקר כולל אנשי מקצוע, אנשי אקדמיה, אנשי חינוך, אנשי רפואה מומחים, אנשי שיווק, מהנדסים ועוד. קבוצה מגוונת זו כוללת עולים צעירים הבאים ארצה בכדי להתגייס לצה"ל, בעקבות מימוש מקצועי או החיפוש אחר אהבת חייהם העתידית לצד עולים מבוגרים המבקשים לבלות את גיל הזהב בישראל ועשרות משפחות המגיעות ארצה משום שהן מעוניינות שילדיהן יחיו בישראל ולא רק יבקרו בה בחודשי הקיץ.

נפש בנפש הוא ארגון עצמאי ללא מטרות רווח, אשר הוקם בשנת 2002 על-ידי איש העסקים והנדבן היהודי מארה"ב טוני גלברט והרב יהושע פס, כדי להפיח חיים בעלייה לישראל ממדינות המערב. הארגון, שפועל בשיתוף עם ממשלת ישראל והסוכנות היהודית, העלה בשלוש עשרה שנות פעילותו למעלה מ-50,000, עולים חדשים מארה"ב, מקנדה ומאנגליה. על-ידי הסרת המכשולים הכלכליים, הלוגיסטיים, התעסוקתיים והחברתיים שחווים עולים בתהליך הקליטה בישראל, הצליח ארגון נפש בנפש לא רק להגדיל באופן משמעותי את מספר העולים, אלא גם להבטיח את קליטתם המוצלחת בישראל.