ציונות גרסת קיץ 2017 - הודעה משותפת לקק"ל, משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית לישראל ו-JNF ארה"ב

200 עולים חדשים מצפון אמריקה נחתו הבוקר בנתב"ג בטיסה מיוחדת של ארגון "נפש בנפש". 25% מהם יקבעו את ביתם בפריפריה. צעיר העולים תינוק בן חודש וחצי, המבוגר שבהם בן 82. 51 רווקים ורווקות עלו לטיסה, כשהם מקווים למצוא בארץ בן-בת זוג.

עבור ישראלים רבים, יהודי צפון אמריקה "חיים את החלום". אבל העולים שנחתו הבוקר בישראל, דווקא משוכנעים שהחלום האמתי הוא לעלות לישראל. הרב יהושע פס, מנכ"ל ומייסד ארגון נפש בנפש, אמר לאחר הנחיתה "הפרידות שראינו אמש בשדה התעופה בניו יורק שיקפו עצב שמהול בשמחה והתרגשות. הכמיהה לעלות לישראל ולגור פה מלווה רבים מהעולים כבר שנים רבות וזה משמח ומעורר השראה אך יחד עם זאת ברור לכולנו שזה צעד שמלווה בחששות".

בתקופה האחרונה היו העולים עסוקים בעיקר בפרידות ובאריזות. פרידה ממקומות העבודה, מהחברים ומהמשפחה. אבל הבוקר, למרות הטיסה הארוכה הם היו נראים נרגשים ומוכנים לחייהם החדשים, כישראלים.

קצת אחרי השעה 8:30 נחת בנתב"ג מטוס אל-על שהוחכר במיוחד לטובת המאורע המיוחד על ידי ארגון "נפש בנפש" בשיתוף עם משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית לישראל, קרן קימת לישראל ו-JNF-USA. מהמטוס ירדו כ-200 עולים שנלקחו היישר לקבלת פנים מרגשת וחמה בה השתתפו מאות בני משפחה, מכרים וחיילים שבאו לקבל את פניהם ולחגוג את עלייתם.

על סיפון המטוס שנחת הבוקר היו 78 ילדים, מתוכם 5 זוגות תאומים, 34 משפחות,51 רווקים ורווקות ו-13 צעירים וצעירות שיתגייסו בקרוב לצה"ל או יתנדבו לשירות לאומי.

העולים הגיעו מעשרות מדינות ברחבי צפון אמריקה, ביניהם: ג'ורג'יה, דרום קרולינה, ויסקונסין, וירג'יניה, טקסס, מיזורי, מישיגן, מסצ'וסטס, מרילנד, ניו ג'רזי, ניו יורק וקליפורניה. באשר לכתובת החדשה אליה יעברו, ראוי לציין שכ-25% מהם יגורו בפריפריה, מבאר שבע בדרום ועד שמשית בצפון. היתר, יתפזרו בירושלים, בתל אביב, ברעננה, בבית שמש, במודיעין, ברמת גן, בסביון ובערים נוספות.

שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר: "מדינת ישראל גאה לפגוש ולקלוט היום עוד קבוצה של עולים חדשים מצפון אמריקה! הגעתם ארצה היא פרי של שיתוף פעולה הדוק וממושך בין משרדנו לבין הארגון "נפש בנפש". כשרת העלייה והקליטה אני מברכת גם את אלה שהחליטו להתיישב באזורי הפריפריה ולתרום את חלקם לפיתוח אזורים חשובים אלו. אתם ללא כל ספק תתרמו רבות גם לחיזוק הביטחון, הכלכלה ולתרבות של מדינת ישראל! אני שמחה, שהקבוצה מכילה קרוב ל-80 ילדים שימצאו בארצנו בית חדש וחם ובבוא העת יגנו עליו במדי צה''ל. ואנחנו נדאג לכך, שכל עולה יקבל יחס וישי במטרה, שקליטתכם בחברה ישראלית תהיה קלה וחלקה ומהירה. ברוכים הבאים לישראל, עולים יקרים!"

יו"ר קק"ל דניאל עטר: "המשימה הציונית היא משימה שאינה מסתיימת ובכל יום אנו מחויבים לחולל אותה מחדש. כ-200 עולים חדשים שמגיעים לכאן בחרו ליישם את המשימה הזו בצורה האישית ביותר והם יישבו את הארץ בנגב, בגליל ובגולן ויחזקו את הפריפריה החברתית של מדינת ישראל. לקרן קימת לישראל יש זכות להיות שותפה מובילה יחד עם נפש בנפש בקיום החזון של עליה ויישוב הארץ. גם בעידן הדיגיטלי והוירטואלי הערכים החשובים ביותר והבסיסיים ביותר הם ערכי היסוד של הקרן הקימת שנטועים עמוק באדמת הארץ"

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי: "העולים מארה"ב באים מתוך רצון והתלהבות לקחת חלק בפרויקט הלאומי הגדול של העם היהודי, שבו הם מוצאים חיזוק לזהותם. עלינו להבטיח שמדינת ישראל תמשיך להיות מקום שבו כל יהודי ירגיש בבית, ומקום שבו העולים מרגישים בטחון בחיבור להיסטוריה, לשורשים ולזהות הלאומית של העם היהודי ."

הרב יהושע פס, מייסד ומנכ"ל ארגון "נפש בנפש": "לא נשארים אדישים למעמד הזה גם אחרי 50,000 עולים ו-55 מטוסי עולים. העלייה הזו נותנת כוח. כוח למדינת ישראל, כוח לעולים עצמם, כוח לכלכלה הישראלית, כוח לחיזוק הקשרים והברית עם יהודי ארה"ב, וכוח לארגון נפש בנפש להמשיך לפעול ולעודד עלייה ממדינות דוברות אנגלית".

העולים שנחתו הבוקר הם חלק מ-2,000 עולים שיגיעו במהלך הקיץ. עולים אלו החליטו לעלות לישראל מסיבות ציוניות ואידיאולוגיות. העולים השונים המגיעים ארצה במסגרת פעילות ארגון נפש בנפש כוללים אנשי מקצוע, אנשי אקדמיה, אנשי חינוך, אקדמאים, אנשי רפואה מומחים לצד רופאים אלטרנטיביים, אנשי שיווק לצד מהנדסים, מוסיקאים, ספורטאים, עולים צעירים הבאים ארצה בכדי להתגייס לצה"ל או בעקבות האהבה והחיפוש אחר אהבת חייהם העתידית, לצד עשרות משפחות המגיעות ארצה משום שהן מעוניינות שילדיהן יחיו בישראל ולא רק יבקרו בה בחודשי הקיץ.

על ארגון "נפש בנפש":
"נפש בנפש" הוא ארגון עצמאי ללא מטרות רווח (www.nbn.org.il), אשר הוקם בשנת 2002 ע"י טוני גלברט (איש עסקים ופילנתרופ יהודי מארה"ב) והרב יהושע פס כדי להפיח חיים בעלייה לישראל ממדינות המערב. הארגון, שפועל בשיתוף עם ממשלת ישראל והסוכנות היהודית, העלה בשלוש עשרה שנות פעילותו למעלה מ-50,000, עולים חדשים מארה"ב, מקנדה ומאנגליה. ע"י הסרת המכשולים הכלכליים, הלוגיסטיים, התעסוקתיים והחברתיים שחווים עולים בתהליך הקליטה בישראל, "נפש בנפש" הצליח לא רק לעלות בצורה דרמטית את מספר העולים, אלא גם להבטיח את קליטתם המוצלחת בישראל.