מהעולם הישן לחדש: קק"ל משיקה את היכל ספרי הכבוד, בהם הונצחו דורות של תורמים למפעל הציוני והמדינה

ספרי הכבוד של קרן קימת לישראל מנציחים יהודים ברחבי העולם שבשמם נתרמו כספים לרכישת קרקעות בארץ ישראל, ומהווים אוצר של המורשת היהודית. לאחר תהליך היסטורי של סריקת עשרות אלפי עמודים, בהם רשומים אישים יהודים חשובים מהרצל ועד בן גוריון וגולדה מאיר, קק"ל תשיק ב-21/9 את היכל ספרי הכבוד שייחשף לקהל הרחב.

קרן קימת לישראל השיקה ב-21/9 בשעה 12:30 את פרויקט היכל ספרי הכבוד בטקס בבניין המוסדות הלאומיים בירושלים. ספרי הכבוד של קרן קימת לישראל מנציחים יהודים ברחבי העולם שבשמם נתרמו כספים לרכישת קרקעות בארץ ישראל במהלך 120 השנים האחרונות. כיום ספרים אלה מהווים אוצר של המורשת וחקר היוחסין של העם היהודי. המבקרים בהיכל יוכלו להיחשף לראשונה לפרק בתולדות הציונות שעד כה מעטים נחשפו אליו ולחשיבותו הרבה בהקמת מדינת ישראל.

קק"ל ביצעה מבצע היסטורי של סריקת עשרות אלפי עמודים של ספרי הכבוד באמצעות ציוד טכנולוגי מתקדם, ואותם כרכים שנוצרו ייחשפו לקהל בהיכל מפואר שנבנה במיוחד עבורם בקומת הקרקע של "בניין המוסדות הלאומיים" ברחוב המלך ג'ורג', והוא יאפשר את פתיחתם לחיפוש בידי הציבור הרחב בישראל וקהילות יהודיות בחו"ל שיוכלו לאתר את הרישומים שבוצעו בידי קרובי משפחתם. הספרים מכילים גם את שמותיהם וימי הולדתם של ילדים יהודים שנספו בשואה, ובמקרים מסוימים מדובר בתיעוד היחיד שנותר מהם.

בספרים מונצחים אישים יהודים שונים ומנהיגי עולם: החל מחוזה המדינה בנימין זאב הרצל, עבור בשליט בריה"מ יוסף סטאלין ועד נשיאי מדינת ישראל, ראשי ממשלות בהם דוד בן גוריון וגולדה מאיר ועוד. סטאלין למשל הונצח פעמיים בספרים: בפעם הראשונה בשל הכרת בריה"מ במדינת ישראל ב-1948, ופעם שנייה בשל האישור שלו למכור נשק מצ'כוסלובקיה ליישוב היהודי דרך קק"ל במלחמת העצמאות.

סר ווינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה במלחמת העולם השנייה, היה מדינאי ומנהיג נערץ שזכה לתהילת עולם כמי שעמד בגבורה מול גרמניה הנאצית, ונחשב גם לידיד התנועה הציונית. קציני וחיילי החטיבה היהודית הלוחמת בצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה רשמו אותו בספר הזהב לאחר סיומה בשנת 1946 כאות תודה על תמיכתו בהקמתה.

הכומר הבפטיסטי ד"ר מרטין לותר קינג, זוכה בפרס נובל לשלום, היה מנהיגה הדגול של התנועה לשוויון זכויות השחורים בארה"ב שהטיף למאבק בדרכי שלום עד לרציחתו בממפיס, טנסי במרס 1968. יהודים רבים הצטרפו למאבקו ותמכו בערכיו. הוא נרשם בספר הזהב ע"י המנהיג היהודי האנס לאם וקבוצת ידידי ישראל בגרמניה חודשים ספורים לאחר שנרצח.

פרופסור אלברט איינשטיין, מגדולי המדענים בכל הדורות, היה ציוני נאמן. לרגל ביקורו בארגנטינה בשנת 1925 רשמו אותו מוסדות הקהילה היהודית העבריים בבואנוס איירס בספר הזהב. במלאת 50 שנה לפרופסור איינשטיין ב 1929 רשמו אותו נשות הדסה בסניף וואין, אינדיאנה בארה"ב בספר הזהב.

אברהם דובדבני, יו״ר קק״ל: ״ספרי הכבוד של קרן קימת לישראל, היו פרי יוזמתו של יונה קרמנצקי, היו"ר הראשון של קק"ל, לפני כ-120 שנה. אחת התרומות הראשונות בספר הזהב הראשון היתה של בנימין זאב הרצל. הם משמשים עד היום, להוקרה של אישי ציבור או לרגל אירוע מיוחד. כריכות הספרים עוצבו ע"י אמנים והכתיבה בגוף הספר נעשית ע"י אמן קליגרפיה. אנו שמחים לפתוח לציבור הרחב את היכל ספרי הכבוד שיציג את הספרים המיוחדים הללו בטכנולוגיה חדישה עם כל ההיסטוריה".

רוני ויניקוב, מנהל החטיבה לגיוס משאבים וקשרי חוץ של קק"ל: "עיון בספרי הזהב של קק"ל הוא מסע מרתק בתולדות העם היהודי. זהו מאגר עצום של שמות גדולי התורמים של העם היהודי. קרן קימת לישראל רואה בכל הקשור לאדמת ישראל ממד של קדושה. כל רישום בספר הזהב שנעשה למען מדינת ישראל, נכתב בידי קליגרף מומחה. מסורת זאת מעניקה לרישום בספר הזהב של קק״ל את הכבוד הראוי לו ומוקירה את התורמים למען ישראל".

אלעזר הרשקוביץ, מנהל תחום פרויקטים מותרמים וספרי כבוד בקק"ל: "בבניין המוסדות הלאומיים הוקם פרויקט ייחודי של קק"ל "היכל ספרי הכבוד" אחד הפרויקטים החשובים שהובלתי במסגרת העבודה שלי בקק"ל ובוודאי אחד המרגשים! בו מוצגים בצורה מרהיבה ספרי הכבוד של קק"ל שהנם אוצר מופלא ויקר ערך הטומן בחובו את העדות למאמץ הלאומי, במשך קרוב ל-120 שנה, שרבבות יהודים נטלו בו חלק. בהיכל ספרי הכבוד מועבר המסר הערכי, הרעיוני והמעשי של קק"ל כמכשיר ראשון במעלה להגשמת החזון הציוני".