יערות קהילתיים

צילום: אילן שחם, ארכיון הצילומים של קק"ל

בעולם מייחסים חשיבות רבה לחגורת היער המקיפה שטחים בנויים ורואים בה משאב סביבתי חיוני לאיכות החיים בקהילות הסמוכות. הכינוי "יער" אינו מעיד בהכרח על שטח מיוער בקנה מידה רחב. היער הקהילתי הוא המכלול הירוק של העיר וסביבתה, כאשר לעתים קרובות מדובר בחורשות, בשדרות ובגנים.

 • מהם יערות קהילתיים?

  ברחבי העולם מייחסים חשיבות רבה לחגורת היער המקיפה שטחים בנויים ורואים בה משאב סביבתי חיוני לאיכות חיי התושבים. יערות שכאלה משרתים בעיקר את תושבי הקהילות הסמוכות להם. הכינוי "יער" אינו מעיד על שטח מיוער בקנה מידה נרחב דווקא. הכוונה היא למכלול הירוק של העיר וסביבתה. לעתים קרובות מדובר בחורשות, בשדרות ובגנים. זהו "היער הקהילתי", המכונה במקומות אחרים בעולם גם "יער עירוני".
  מידע נוסף
 • כיצד מקימים יער קהילתי?

  בכל יער קהילתי פועל צוות שבו חברים אנשי קק”ל - מנהלי היער, נציגי הרשות המקומית ותושבי הקהילה המקומית. ראש הרשות המקומית ממנה רשמית צוות מטעמו ואילו נציגי התושבים הם מתנדבים.
  מידע נוסף
 • נאמני היער הקהילתי

  התנדבות של תושבים מקרב הקהילה היא מרכיב מרכזי בפעילות היערות הקהילתיים. יש תושבים רבים בעלי נכונות, המוכנים לתרום מזמנם וממרצם לקידום היער שליד ביתם. אלה הם “נאמני יער קהילתי”. חבר אחד מנאמני היער מרכז בדרך כלל את פעילות הקבוצה.
  מידע נוסף
 • טיפוח היער הקהילתי

  ליצירת מסלול ריצת שדה נדרש מסלול מישורי ככל האפשר. המסלול יכול לעבור בחלקו בדרכים הרב-שימושיות ביער. הוא צריך להיות מעגלי, לצאת מחניון מרכזי ביער ולהסתיים בו. המסלול משולט בשלט ובו סמל מיוחד של ריצת שדה ועליו סימוני המרחקים.
  מידע נוסף
 • נטיעות ואירועים קהילתיים

  מדרך הטבע, עם התפתחותו של היער הקהילתי, ילכו ויתרבו האירועים הקהילתיים המתקיימים בו. היער הופך מקום מפגש לאירועים תוססים כגון נטיעות ט”ו בשבט, חגיגות יום העצמאות וצעדות, אירועי סוף שנה של בתי ספר ופעילויות של חברות ומפעלים. לצד אלה מתקיימים אירועים משפחתיים פרטיים כגון ימי הולדת וטיולי משפחות.
  מידע נוסף
 • סקרים ביערות הקהילתיים

  לכל יער קהילתי יש יופי ואופי משלו, אוצרות טבע ונוף ואתרי מורשת מיוחדים לו. כל אלה יוצרים יחדיו תדמית אטרקטיבית, מסייעים במיתוגו ובשיווקו של היער ומהווים גורם משיכה לקהילה ומקור של גאווה והזדהות: “ביער שלנו יש...”
  מידע נוסף