קק"ל חנכה את דרך הטמפלרים בקרית טבעון

הדרך חיברה בין יישובי הטמפלרים לחיפה. הכשרתה כללה הקמת מערכת סכרונים לקליטת המים ולמניעת סחף בערוץ שבו עוברת הדרך. כפר הנוער רמת הדסה הסמוך יאמץ את הדרך

קרן קימת לישראל, תושבי קרית טבעון וקהילת כפר הנוער רמת הדסה חנכו את דרך הטמפלרים, פרויקט ייחודי של קק"ל, שמטרתו להגן על הערוץ שבו הדרך עוברת מפני התחתרות וסחיפת קרקע, וכן במטרה לאסוף מים להשקיית העצים הנטועים והטבעיים לאורך הערוץ. לצד הערוץ ישנה דרך אשר שימשה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 את הטמפלרים, גרמנים פרוטסטנטים שראו את ייעודם בהגירה לארץ הקודש. הדרך חיברה בין יישובי הטמפלרים: וולדהיים (אלוני אבא) ובית לחם הגלילית לחיפה.

טקס חנוכת דרך הטמפלרים בקרית טבעון. צילום: ענת חרמוני, ארכיון הצילומים של קק"ל
טקס חנוכת דרך הטמפלרים בקרית טבעון. צילום: ענת חרמוני, ארכיון הצילומים של קק"ל

דרך הטמפלרים נחנכה בטקס חגיגי בהשתתפות ראש המועצה המקומית קרית טבעון עידו גרינבלום, מנהלת כפר הנוער רמת הדסה ד"ר מורן בצר-תייר, הצוות החינוכי וחניכים מבית הספר, מנהל אזור גליל מערבי-כרמל בקק"ל שלי בן ישי, יערן גוש אלונים מיכה סילקו, רכזת קהילה ויער של האזור פנינה לבנון ועובדים נוספים. במהלך הטקס נטעו חניכי רמת הדסה עצי בוסתן. בעתיד אף יותקנו במקום ספסלים לטובת המטיילים.

העבודות להכשרת המקום והפיכתו למקום פנאי בטבע כללו הקמת מערכת סכרונים דמויי סהר, שמטרתם לקלוט את המים והסחף. לצד הסכרונים יתנהל ממשק רעיית בקר, שיפחית את כמות העשבייה המהווה חומר דליק וסכנה לשריפה. כמו כן, הדרך ומערכת הבוסתנים תשמש כקו חייץ בין חורש האלונים המפותח לבתי המגורים של קרית טבעון.

אנשי קק"ל הרחיבו ההסבר על שיטת הסכרונים קולטי הנגר העילי: "מתכנני הניקוז בערים נפטרים מהנגר האורבני בדרך הקצרה והמהירה ביותר וזה גורם תמיד לנזקים ביערות ובשטחים הפתוחים, בדרכים ובחניונים, ואף להתמוטטות של עצים ששורשיהם נחשפים על ידי מי הנגר הזורמים. שחרור לא מבוקר של נגר יכול גם ליצור קניונים (GULLYS) עמוקים שמהווים סכנה אמיתית למטיילים. קק"ל עושה מאמצים להפוך את המפגע למשאב באמצעות ניהול של אגן ההיקוות מהמעלה עד למורד הערוץ וניהול הנגר בצורה מבוקרת ומיטבית. אנחנו דואגים לפיזור והשהייה של המים במספר נקודות ומקימים סכרונים שמרסנים וממתנים את האנרגיה של המים, ממתנים שיטפונות במורד האגן, מעשירים את מי התהום, מונעים את סחף הקרקע ומסייעים להשקיית בוסתנים ובעלי חיים. קק"ל פיתחה שיטה ייחודית לבניית הסכרונים, ואנשי מקצוע מכל העולם מגיעים ללמוד מאתנו את הנושא. הסיכרונים, שנראים כמו אמפיתאטרונים קטנים, יכולים לשמש בנוסף לגוף מים, כמוקד של בילוי בחיק הטבע ולפעילות של קבוצות".

אחד הסכרונים שבדרך מוצף במים. צילום: חיים סהר
אחד הסכרונים שבדרך מוצף במים. צילום: חיים סהר

רכזת קהילה ויער של גליל מערבי-כרמל, פנינה לבנון חיברה את כפר הנוער רמת הדסה מטבעון, הקרוב לדרך הטמפלרים, לפרויקט, כחלק ממעורבות החניכים לסביבתם הקרובה. הכפר הינו קהילת חינוך לחניכים וחניכות המגיעים אליו עקב פערים לימודיים, מעבר בין מסגרות חינוך שונות ומורכבויות נוספות. מנהלת הכפר ד"ר מורן בצר תייר קיבלה את רעיון אימוץ דרך הטמפלרים בשתי ידיים, ויחד עם קק"ל תצא תכנית ופעילות חינוכית שמטרתן לשמור על הצומח והקיים בדרך.

"קק"ל הפכה מקום שהיה מפגע למשאב נופש והנאה לציבור", אמרה רכזת קהילה ויער גליל מערבי-כרמל בקק"ל פנינה לבנון, "המטיילים שיגיעו לכאן ייהנו מהיופי והשקט שמציע המקום".

מנהל אזור גליל מערבי-כרמל בקק"ל שלי בן ישי הוסיף: "הפרויקט הזה ימנע מעתה נזקים ליער ולדרכים. למעשה, חשבנו קדימה בכל מה שקשור לניהול יער לנוכח שינויי האקלים. יזמנו פרויקט לטובת תושבי קרית טבעון והסביבה. אין לנו ספק שהמקום יהפוך למוקד בילוי ופנאי בטבע".

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל