טקס הנחת אבן פינה לפארק משעולי פרס ע"ש שמעון פרס

קק"ל קיימה את הטקס ביער בן שמן הבוקר, ארבע שנים לאחר מותו של הנשיא התשיעי שמעון פרס

בטקס הנחת אבן הפינה לפארק משעולי פרס שייקרא על שם שמעון פרס ורעייתו שקיימה קק"ל לישראל השתתפו יו"ר קק"ל, דניאל עטר, בני משפחת פרס, צוות מרחב מרכז של קק"ל והצוות המקצועי שליווה את פרס במהלך השנים.

פארק משעולי פרס הינו יחידה גאוגרפית שתקום ביוזמת קק"ל כחלק מיער בן שמן בהשקעה של כ-4.5 מיליון ₪. הפארק צפוי לכלול מערך שבילים (אופניים, הליכה ומשפחות), נקודות תצפית ושביל נושאי המספר את סיפורו של שמעון פרס בהקשר של המרחב הנופי ומשלב קטעים משיריו ומכתביו של נשיא המדינה לשעבר ומחבר בין יער בן שמן לכפר הנוער בן שמן ולפועלו וחזונו של פרס.

יו"ר קק"ל, דניאל עטר בטקס: "האהבה של שמעון פרס למדינתו, לעמו, לרעייתו, בלטה בכל צעדיו. גם כשהיה בפסגת העולם עם קבלת פרס נובל לשלום, הוא פתח במילים "אני בוגר בן שמן", מתוך כבוד למקום שעיצב את דמותו. לכן, כשקיבלנו את ההחלטה על ההנצחה היה ברור לנו שהשביל יעבור במקום בכפר שבו נולד מחדש אחד המנהיגים הגדולים של העם היהודי בעת החדשה, של האיש שהפך ראש ממשלה ונשיא, שהעז לפנטז כדי לעשות דברים פנטסטיים.

בני משפחת פרס עם יו"ר קק"ל בטקס הנחת אבן הפינה לפארק משעולי פרס.
בני משפחת פרס עם יו"ר קק"ל בטקס הנחת אבן הפינה לפארק משעולי פרס.
צילום: חורחה נובמינסקי, ארכיון הצילומים של קק"ל

אהבתי את שמעון מאוד. לא פעם התארח בביתי למפגשים אישיים, שבהם השקיף על הנוף של הגלבוע, טעם את הלחמניות החמות שהכינה אשתי וידע לתת מילה טובה ולהזכיר אותן בכל מפגש. זו זכות גדולה עבורי לעמוד כאן היום, יום אחרי תאריך פטירתו העברי של שמעון פרס, כיו"ר קרן קימת לישראל וכחבר של שמעון פרס, להנציחו ולהניח אבן פינה במקום שבו החל סיפור אהבתם של שמעון וסוניה, שלא ייתם לעולם. "

בתו של שמעון פרס פרופ' צביה (ציקי) ולדן: "בימים קשים של מגיפה קשה שמשתוללת, המקום שבו אנו נמצאים הוא הפוגה מבורכת. עבור משפחתנו יש למשעולי פרס משמעות מיוחדת – כאן נפגשו הורינו ובזכות המקום הזה באנו לאוויר העולם. תודה ליו"ר קק"ל דניאל עטר ולצוות על היוזמה המבורכת

בנו של שמעון פרס ויו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות, חמי פרס: "אני רוצה להודות לכל אחד מהאנשים העוסקים במלאכה. תודה לחברים של אבא שלא שכחו ולא שוכחים ועובדים שלא ישכחו את אבא ותרומתו למדינה. אבי מעולם לא איבד את ההבנה שישראל היא עץ בודד אבל גם צריכה להיות חלק מהיער שמתחדש. בסופו של דבר אם נדע להיות יער אז נוכל לשרוד תמיד ולפרוח ולגדול ולהתמודד עם הבעיות שלנו...אבא היה סוג של עץ שידע להעמיק את השורשים שלו ושאף להגיע למעלה ולתקן את העולם".

פארק משעולי פרס יוקם ביער בן שמן, אחד היערות הוותיקים והמשמעותיים במרכז הארץ המשרת את תושבי גוש דן והסביבה ומבקרים בו מעל 1.5 מיליון איש בשנה. הפארק, שיהיה מונגש לאנשים עם מוגבלויות, צפוי להכיל את הסיפור ההיסטורי של המרחב, של היער ומפעל הייעור של קק"ל שהחל ביער חולדה ושל שמעון פרס ורעייתו בהקשר של המרחב, תרבות וידיעת הארץ, הסבר והדגמה על תהליכים אקולוגיים סביבתיים כולל הכשרה למנהיגות.

הפארק צפוי לקלוט קהל מטיילים עצמאים, קבוצות מאורגנות מהארץ ומחו"ל, רוכבי אופנים, רוכבי הסוסים, תושבי הסביבה הקרובה ללא כניסת כלי רכב.

מערך הפעילות המתוכנן בפארק יכלול תחנות בחייו של שמעון פרס והסבר דיגיטאלי באמצעות מערכות טכנולוגיות שונות, ביניהן ברקודים, משחקי הפעלה אינטרנטיים, חידון דיגיטלי ועוד. הפארק יחולק למתחמים ולמבואות: המבואה הראשית מחניית הקופים שתכלול הסדרת חנייה לרכבים ולאוטובוסים, מבואה מאזור בית העלמין בן שמן - מקום קבורתה של סוניה פרס ז"ל, מבואת נופש פעיל עם חניה מצומצמת לכלי רכב פרטיים, ומבואה מכפר הנוער בן שמן עם כניסה רגלית בלבד.

אזור בן שמן נקשר לחייו ולפועלו של הנשיא שמעון פרס ז"ל, אשר ראה בכפר הנוער בן שמן את ביתו השני. פרס התחנך, גדל, הכיר את אהבת חייו ואף התחתן בכפר. פרס אהב את המקום, שהמשיך להיות יקר ללבו במרוצת השנים, וציין בכל הזדמנות את אהבתו לכפר הנוער בן שמן.

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל