טסה 3,000 ק"מ: ציפור שיר ממערב אירופה נחתה בראש ציפור - פארק הצפרות של תל אביב

סבכי טוחנים שבקע השנה באירופה וטובע באוגוסט באזור ברלין שבגרמניה, הגיע לתחנת הטיבוע של ראש ציפור - פארק הצפרות של קק"ל וגני יהושע. מדובר במקרה נדיר בו ציפור ממערב אירופה חצתה את הים התיכון וזוהתה בישראל בדרכה לאפריקה.

ציפור שיר מהמין סבכי טוחנים שבקעה השנה באירופה וטובעה באוגוסט באזור ברלין שבגרמניה, הגיעה לתחנת הטיבוע של ראש ציפור - פארק הצפרות של תל אביב, המנוהל במשותף כאחד ממוקדי כנפי קק"ל ע"י קרן קימת לישראל וחברת גני יהושע. מדובר במקרה נדיר בו ציפור ממערב אירופה זוהתה מגיעה לישראל – מרחק של כ-3,000 ק"מ.

בדרכו חצה הסבכי (שמשקלו כ-10 גרם) את הים התיכון, ומצא מקלט בלב המדבר האורבני של גוש דן, בפארק הצפרות שנבנה עבור העופות הנודדים ע"י קק"ל. על פי פרטי הטבעת שנמצאה על רגלו, דיווח מרכז הטיבוע הגרמני כי הוא טובע ביואכימשטאל שבמדינת ברנדנבורג בגרמניה ב-6 באוגוסט 2022.

צילום: דני לויצילום: דני לוי

ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל: "ראש ציפור, פארק הצפרות של תל אביב, הוא אתר עצירה חשוב לציפורי שיר בנדידת הסתיו. בעונה זו מתרכזת מסה גדולה של ציפורי שיר לאורך חופי הים התיכון. מקורן של רוב הציפורים המגיעות אלינו בנדידה הוא ממזרח אירופה ומערב אסיה, אבל באמצעות הטיבוע קיבלנו כבר בעבר רמזים לכך שציפורי שיר קטנות מגיעות אלינו גם ממערב אירופה".

"תחנת הטיבוע שפתחנו לאחרונה בראש ציפור מספקת לנו הוכחות חשובות, שעד היום כמעט לא היו בידינו, לכך שגם ציפורי מערב אירופה חולפות דרכנו בסתיו. סבכי הטוחנים מגרמניה שהגיע חצה, ככל הנראה, את הים התיכון בדרכו לאפריקה, ותחנת העצירה החשובה שהקימה קק"ל עבורו בראש ציפור, מאפשרת לו, כמו לציפורים רבות ממערב אירופה, להמשיך בדרך הארוכה אל אזורי החריפה שלהן באפריקה".

צילום: לירן קניאל, ראש ציפורצילום: לירן קניאל, ראש ציפור