גילוי מוקדם של שריפות ושיטפונות: קק"ל הודיעה על הזוכים בתחרות פרס האקלים לטכנולוגיות פורצות דרך

קרן קימת לישראל הודיעה כי שתי חברות סטארטאפ זכו בפרס על פיתוח טכנולוגיות למתן התראה על שריפות יער ואירועי שיטפון. כל אחת מהזוכות תקבל 75 אלף שקלים ותעמיד פיילוט בשטחי קק״ל.

קרן קימת לישראל הודיעה היום (רביעי) על שני הזוכים בתחרות פרס האקלים לטכנולוגיות פורצות דרך בהיערכות לאקלים קיצוני. מתוך הצעות רבות נבחרו שתי חברות סטארטאפ: אחת שפיתחה טכנולוגיה חדישה לגילוי מוקדם של שריפות יער ומתן התראה, ואחת שפיתחה טכנולוגיה חדישה לגילוי מוקדם והתראה לאירוע שיטפוני. הפרסים חולקו באירוע המשותף עם פלנטק, המכון הישראלי לחדשנות, במרכז רבין בתל אביב.

כל אחת משתי החברות תקבל 75 אלף שקלים ותעמיד פיילוט בשטחי קק״ל. במסגרת יוזמת האקלים שלה, יזמה קק״ל את פרס האקלים לטכנולוגיות פורצות דרך בהיערכות לאקלים קיצוני בשיתוף עם המכון הישראלי לחדשנות.

הפיתוח הראשון לגילוי מוקדם של שריפות יער, כולל פיתוח של גלאי ייחודי שלא דורש אנרגיה ומופעל רק כאשר הוא בא במגע עם חום. הגלאי יוטמע בגזעי עצים ויכול לשרוד מספר שנים עד שיופעל. הפיתוח השני לגילוי מוקדם של שיטפונות, כולל טכנולוגיה ייחודית שתוכל לזהות תנועה של מים באמצעות מצלמות שיוצבו באזורים שבהם יש חשש לשיטפונות.

ד"ר דורון מרקל, המדען הראשי של קק״ל: ״קידום טכנולוגיות היערכות לאקלים קיצוני הוא צו השעה. זה בדיוק מה שקק״ל עושה כחלק מפעילות רחבה בתחום ההיערכות לאקלים המשתנה".

"בנוסף לכך, קק״ל פועלת רבות בתחום המחקר והפיתוח להפחתת פליטות של גזי חממה. בעוד חודש, נחלק בשיתוף עם קק״ל-קנדה את פרס מחקר האקלים בסך מיליון דולר למחקר שיקדם מהפכה בתחום הפחתת הפליטות. אנו הופכים לאחד

הגורמים המובילים בארץ את המאבק במשבר האקלים, וזה ממלא אותנו בתחושת מחויבות ואופטימיות״.