קרן קימת לישראל והמרכז העולמי של בני ברית יקיימו ביום הזיכרון לשואה ולגבורה טקס יחיד מסוגו בארץ ובעולם בסימן גבורתם של המצילים היהודים

קרן קימת לישראל והמרכז העולמי של בני ברית יקיימו ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום ה', כ"ז ניסן תשפ"ב, 28 באפריל 2022, טקס יחיד במינו בארץ ובעולם, המוקדש להוקרת פועלם ולהנחלת מורשתם של יהודים שהצילו את בני עמם במהלך השואה. הטקס יתקיים ביער הקדושים – "רחבת מגילת האש" וייפתח עם הצפירה בשעה 10:00.

לצפייה בטקס לחצו כאן

יישאו דברים בטקס: מנהל החטיבה לחינוך ולקהילה בקק"ל שר-שלום ג'רבי; יו"ר המרכז העולמי של בני ברית ד"ר חיים כ"ץ; תת ניצב קובי קרני מפקד בית הספר החילי, משמר הגבול ושגריר הולנד בישראל הנס דוקטר. במהלך הטקס יוענקו "אות המציל היהודי" על ידי המרכז העולמי של בני ברית והוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודים בשואה (JRJ) לשלוש עשרה מצילים שפעלו בצרפת, הולנד, גרמניה, סלובקיה, ליטא, צ'כיה ודנמרק.

כמדי שנה הטקס מתקיים ב"יער הקדושים", לצד  אנדרטת  "מגילת האש" המגוללת את סיפור הגלות, השואה והתקומה של עמנו בארץ ישראל. מפעל "יער הקדושים" הוא הגדול מבין המפעלים המשותפים של קרן קימת לישראל וארגון בני ברית העולמי, והוא  אתר ההנצחה הראשון שהוקם בארץ לציון השואה עוד בראשית שנות ה-50. ביער זה נטועים 6 מיליון עצים לזכר קורבנות השואה ופזורות בו אנדרטאות לזכר קהילות רבות שהושמדו ולזכר חברי בני ברית בגרמניה וברחבי אירופה הכבושה שנספו בשואה.

היערות היו סמל הישרדות עבור יהודים רבים שהצליחו להימלט מהגטו. עשייתה רבת הפעלים של קק"ל באה לידי ביטוי בהנצחת הגבורה והזיכרון של קהילות יהודיות שונות בלב יערות קק"ל ובין היתר גם בחיזוק הקשר של בני הנוער בארץ ובתפוצות לאדמת המולדת.
 
מאז סוף שנת 2000 מקדמת קבוצת ניצולים בירושלים, הוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודים בשואה ((JRJ ונציג המרכז העולמי של בני ברית, פעולות מגוונות רבות, שמטרתן להעלות את סוגיית המצילים היהודיים על סדר היום הציבורי. הוועדה גם מאגדת את סיפוריהם של המצילים במאגר מידע המונה כבר מאות רבות של מצילים. "אות המציל היהודי" נוסד ב-2011 במטרה להוקיר את פועלם של הגיבורים שהעזו לסייע לאחיהם בצרה ולמרוד נגד הגורל המר שייעדו הגרמנים לכול יהודי. הם סיכנו את חייהם וגילו סולידריות למופת כדי להבטיח שיהודים יוכלו להמשיך להתקיים על אדמות אירופה או לסייע להם להגיע לחוף מבטחים. עד היום הוענקו אותות לכ-600 מצילים מגרמניה, הולנד, צרפת, סלובקיה, יוון, רוסיה, יוגוסלביה, אוקראינה, אוסטריה, בלארוס,איטליה, פולין, מרוקו, אלג'יר, הונגריה, דנמרק, צ'כיה, ליטא ובלגיה.

אותות יוענקו לכבודם של המצילים הבאים:

1. אנה דרוקר-ואן דאם - הייתה גיורת וסטודנטית לרפואה ובעצת רבה השיגה תעודת טבילה מזויפת ונרשמה כנוצריה כדי שתוכל לסייע ליהודים נרדפים.  מתחילת 1943 הייתה פעילה במחתרת הסטודנטים באמסטרדם להצלת יהודם (ASG) בראשותו של חסיד אומות עולם PIET MEERBURG שהסתירה כ-350 ילדים בבתים של נוצרים והצילו את חייהם. אנה עצמה הבריחה ילדים מאמסטרדם – גם ממעון הילדים הידוע - לערי השדה ודאגה לשלומם. היא נתפשה ב22 בנובמבר 1943 לאחר שהוציאה ילדה ממקום מסתור בפעולה הרואית כשריחפה מעליה איום שתימסר למחרת לגרמנים. אנה עברה שבע מחנות השמדה וריכוז כולל אושוויץ איפה ששימשה רופאה.  . לאחר המלחמה סייעה למצוא את הילדים שהסתירה; לגבי חלקם ניהלה השלטון ההולנדי מאבק נגד החזרתם.

2. הוברט פולק – פעל עם קפטן פרנסיס פרנק פולי - קצין ביון בריטי שהוצב בברלין ועם וילפריד ישראל,  שהיה ממונה עליו ב"חברת העזרה היהודית" בברלין להצלת יהודים.  יצר קשרים עם קצינים בגסטאפו, והעביר אליהם שמות של יהודים עם כספי השוחד שמסר לו ישראל בזמן שקפטן פולי סיפק את אשרות היציאה מגרמניה.

 3. סשה מיידנברג - פעלה להצלת יהודים במסגרת ה"סיזיים" -  הזרוע החשאית של הצופים היהודים בצרפת - ובמסגרת "תנועת הנוער הציוני", החל משנת 1942. העבירה את השיירה הראשונה של ילדים שיצאה ממורזין  ( Morzine  ) בצרפת לשוויץ יחד עם בעלה לעתיד מוריס מיידנברג.

4. מוריס מיידנברג - יזם תוכנית להעברת אחת השיירות הראשונות של ילדים מצרפת לשוויץבאופן רגלי דרך האלפים. מוריס וסשה  חזרו לצרפת והעבירו שיירות ילדים נוספות לשווייץ וכן עסק בזיוף תעודות.

5. מרק ירבלום - פעל בדרכים רבות לקידום הפעילות המחתרתית ולמניעת מעצרם של יהודים. באמצעות מעמדו והשפעתו הצליח להפנות את כספים של הג'וינט לפעילות המחתרתית להצלת יהודים בצרפת. היה אחד מחברי המפקדה המרכזית של "הצבא היהודי" שעסק רבות בהצלה. היה במעקב האוייב והוברח לשוויץ ע"י המחתרת, משם המשיך את פעילותו.

6. חביבה רייק ורפאל רייס -  יחד עם צנחנים נוספים מהיישוב הם סיפקו מזון, ביגוד, קורת גג, טיפול רפואי ליהודים שהתגוררו בשטח המשוחרר בסלובקיה והתקשרו עם חברי תנועות-נוער יהודיות שלחמו ביחידות פרטיזניות. הקימו רשת של תחנות-מעבר מפולין לסלובקיה להברחת שבויים וטייסים של בעלות הברית. לאחר שנשבתה הוצאה להורג יחד עם רפאל רייס ועוד כמאתיים יהודים בקבר אחים בקרמניצ'קה, סלובקיה . ב-20 בנובמבר 1944.

7. זלדה טרגר-ניסנילביץ – הייתה חברה בארגון הפרטיזנים המאוחד. הצילה קבוצות יהודים שברחו ממחנה עבודה באסטוניה והגיעו ליער רודניקי בליטא. אחד מתפקידיה הנוספים היה העברת תרופות לפרטיזנים.

8. צבי הירש פוססורסקי - ברח מגטו סטויבץ בבלארוס ליער והצטרף לבריגדה הפרטיזנית.  השתתף בהברחת כ-200 יושבי מחנה שוורנזה – ביניהם נשים וילדים - אל הפרטיזנים בסביבות נליבוקי.

9. יעקב רון רייס – עסק ב-1941 בהברחת פליטים יהודים מסלובקיה לבודפשט. אחד המוברחים נתפס ובעקבות זאת נתפש יעקב ונכלא בבית הסוהר. הועבר בין מחנות עד שלבסוף הגיע לאושוויץ. אחרי השחרור חזר לבודפשט, עלה לארץ והיה בין מקימי קיבוץ געתון.

10. הרטה גרץ  – שימשה כרופאה מלווה של הקינדרטרנספורט מפראג לאנגליה.  וחזרה לפראג כדי ללוות קבוצה שנייה. עם פרוץ המלחמה בספטמבר 1939, נאלצה להישאר בלונדון והתגייסה כאחות מתנדבת לבית החולים לנשים וילדות בלונדון, אשר נפגע בבליץ. השתתפה בפעולות ההצלה של אמהות ותינוקות. 11. אלחנן יצחקי – בעודו מדריך בן 23, ב"עליית הנוער", הוביל קבוצה של צעירים יהודים מדנמרק לישראל המנדטורית דרך רוסיה, תורכיה, סוריה ולבנון תוך סיכון חייו.

12. אדוארד (בולי) סימון ושאטה שארלוט סימון -בני זוג שנישאו בפריז ב-1933. הוא פעל מהכיבוש הגרמני של צרפת ב- 1940 בהצלת ילדים ונוער על ידי העברתם לבית הצופים היהודים במואסק בתחום שלטון וישי, שם מונה כאחראי. בבית היו  גם צעירים שברחו מעבודת כפייה וממצוד הגסטאפו. כאשר נודע בנובמבר 1942 שהגסטאפו עומד לעצור את דיירי הבית, הוא פינה אותם בסיוע אשתו שאטה וחסיד אומות עולם Gilbert Lessage לאזור הטארן ולספרד ומשם לארץ ישראל. חשף את עצמו וסיכן את חייו בשעה שיכול היה לחיות בביטחון יחסי עם התעודות המזויפות שבידיו. שאטה הצליחה להשיג את שיתוף הפעולה של הפרפקטורה של מזכיר העיר מואסק Manuel Darrac  ועוזרת המזכיר Alice Pelous    שהוכרו כחסידי אומות העולם. הם סיפקו לה חותמות שאפשרו הנפקת תעודות מזוייפות לצעירים. עם השחרור שאטה איתרה את הילדים המוחבאים.

אנדרטת מגילת האש ביער קדושים. צילום: אמיר שור