סימה זליג, המנהלת המיתולוגית של ארכיון הצילומים של קק"ל, הלכה לעולמה בגיל 90

סימה עבדה במשך 53 שנים בארכיון הצילומים של קק"ל ובנוסף גם הייתה צלמת מוכשרת בעצמה שכמה מתצלומיה שמורים בארכיון. תחת ידה עברו אלפי תצלומים וכל אחד מהם נבדק, תואר, תועד ותוייק במקומו.

סימה זליג, מנהלת ארכיון הצילומים של קק"ל לשעבר, הלכה לעולמה בשבוע שעבר בגיל 90. סימה עבדה במשך 53 שנים בארכיון הצילומים של קק"ל ובנוסף גם הייתה צלמת מוכשרת בעצמה שכמה מתצלומיה שמורים בארכיון.

סימה הגיעה לארכיון בשנת 1949 כשהייתה עדיין תלמידת תיכון בת 17. הארכיון כולו מנה אז כ-10,000 תצלומים בשחור-לבן. סימה, שאספה במשך שנים את כל מראות המפעל הציוני, נולדה בשכונת מאה שערים בירושלים בין חרדים לא ציונים. מגיל צעיר נמשכה לתצלומים, ספרים וסרטים וכשהייתה לנערה החלה לצלם עם מצלמת בוקס פשוטה.

בשנת 1951, שנתיים אחרי שהצטרפה לארכיון, חלתה מנהלת המוסד והנערה סימה קיבלה לידיה את 12,000 התצלומים שהיו בו באותה עת. היא איחדה אז את שני הארכיונים שהיו שם, הישן מ-1920 עד 1940 והחדש מ-1940 ואילך. בין התצלומים היו כ-2,000 משנות העשרים והשלושים של המאה שעברה שעדיין שמורים על לוחות זכוכית. בגיל 23 נישאה וכעבור שבע שנים נולדו לה צמד תאומותיה. לצדן הייתה בשנה הראשונה של חייהן, מחוץ לארכיון, וכל שאר חייה עד פרישתה, עבדה בארכיון. גם לאחר פרישתה לגימלאות, המשיכה להתנדב בארכיון אותו אהבה כל כך, במשך שנים רבות.

סימה זליג. צילום: מקס ריצ'רדסון, ארכיון הצילומים של קק"לסימה זליג. צילום: מקס ריצ'רדסון, ארכיון הצילומים של קק"ל

כשסיימה את עבודתה בארכיון, הוא מנה למעלה מ- 180,000 תצלומים בארכיון , שכל אחד מהם נבדק על ידה, תואר, תועד ותוייק במקומו במסירות אין קץ. לפני שנים רבות, כשארכיון הצילומים של קק"ל ישב במגדל העיר במרכז ירושלים, התגלתה ברחוב הסמוך מכונית תופת. כשפינו את כל האנשים מהבניין נאלצה סימה לנטוש את הארכיון וללכת. "הלכתי משם וחשבתי לעצמי כל הזמן, מי יודע אם אמצא בשובי את הארכיון", היא סיפרה בראיון לעיתונאי יגאל סרנה לפני כעשור. "והרגשתי שזו תהיה שואה, אסון נורא, אם ילך והכל יישרף".

"הצלמים עבדו כל כך קשה אז כדי לצלם כל תמונה. התהליך היה מסובך ולא אחת היו צריכים לבקש מן הנוטעים לשוב על נטיעה כדי להנציחה", סיפרה. "התמונות חיות עד היום וזה מנציח את מה שהיה".

אפרת סיני מנהלת ארכיון הצילומים של קק"ל: סימה זליג עיצבה את הארכיון. אלפי תצלומים נשמרו וטופלו על ידה באהבה ומתוך תחושת שליחות אמיתית. סימה הכירה אישית את חשובי הצלמים בישראל ודאגה לשלוח אותם לתעד ארועים מכוננים מתוך מודעות לחשיבות השימור והתיעוד ההיסטורי. בזכותה, ארועים משמעותיים, אישים, אתרים ומקומות רבים בארץ מתועדים וזכרונם לא ימוש.