"נורת אזהרה מהבהבת": כך השינוי באקלים השפיע על הציפורים

בשל תנאי האקלים, חלה ירידה של כ-30% במספר הציפורים בעולם כולו. הצפר הראשי של קק"ל, ירון צ'רקה, מסביר כי סיבה מרכזית לתופעה היא השינויים המהירים באקלים העולמי. עוד הוסיף כי "הירידה הזאת היא נורת אזהרה מהבהבת לעתיד של שאר המינים על פני כדור הארץ".

משבר האקלים מחמיר – ואת ההשפעה כבר ניתן לראות בבירור. בעקבות תנאי האקלים, חלה ירידה של כ-30% במספר הציפורים בעולם כולו. הצפר הראשי של קק"ל, ירון צ'רקה, הסביר כי נראה שהציפורים הנודדות התאימו את עצמן בתהליך של ברירה טבעית לתנאי האקלים.

עוד הוסיף הצפר הראשי של קרן קימת לישראל כי "במשך שנים אינספור יצאו מינים שונים לנדידת האביב אל אתרי הקינון, כך שבדיוק בזמן של שפע המזון בטריטוריות הקינון שלהן, יבקעו הגוזלים מהביצים וניתן יהיה להעמיד את הדור הבא.

על פי דבריו, בעשורים האחרונים ישנה ירידה של כ-30% במספר הציפורים בעולם כולו. "יש לכך מגוון של סיבות, אבל ככל הנראה גם השינויים המהירים באקלים העולמי, הפכו את התזמון של הנדידה לפחות מוצלח", אמר צ'רקה. "הירידה הדרמטית במספר הציפורים היא נורת אזהרה מהבהבת לעתיד של שאר המינים על פני כדור הארץ, כולל המין האנושי".

שלדג גמדי. צילום: עינבר שלומית רובין, קק"לשלדג גמדי. צילום: עינבר שלומית רובין, קק"ל