הצו הירוק - המכינות הקדם צבאיות התגייסו לשיקום היערות של ישראל

חניכי המכינות הקדם צבאיות התגייסו יחד עם קרן קימת לישראל לשימור ושיקום יערות ישראל. מאות חניכים נפרסו ביערות להב, מלאכים, סט"ף ויערות הכרמל ודאגו לטיפוחו וניקיונו. נויה אלבז, חניכה במכינת אדרת: "זה פרויקט מאוד משמעותי מעבר לחוויה הלימודית והמעשית שאנחנו חווים זה גם לדעת שאתה עושה משהו לטובת הסביבה והמדינה".

ציונות בר קיימא: המכינות הצבאיות מאמצות את יערות ישראל ומסייעות לשיקומו. המכינות שהשתתפו הן מכינת עמיחי האחראית על יער להב, מכינת אדרת האחראית על יער מלאכים, מכינת יסודות האחראית על יער סט"ף ומכינת כרם אל האחראית על יערות הכרמל.

ההכשרות מתבצעות בהובלת יערן קק"ל המנחה את החניכים פעם בשבוע ביערות שנבחרו ומוביל פעילות שטח של החניכים לצד רתימת היישובים מסביב ליער. למפגשים הללו מוזמנים מידי פעם גם אנשי מקצוע מתחום הייעור והתכנון בקק"ל שמעשירים את הידע של החניכים בסוגיות היער.

במסגרת הפרויקט  חניכי וחניכות המכינות הקדם צבאיות יפעלו כקבוצת מנהיגות 'סיירת יער' תוך למידה של ממשק ניהול היער וחיבור המכינה, קהילת המכינה והישוב ליער ולערכי אהבת הארץ, הגנה על השטחים הפתוחים ואחריות סביבתית.
 
זו השנה השמינית לשיתוף הפעולה המיוחד שנרקם בין מועצת המכינות וחטיבת החינוך של קק"ל, השם למטרה לקדם את התפיסה החינוכית-ערכית המשותפת לקק"ל ולמכינות הנוגעים לאהבת הארץ וחינוך להתיישבות.  החיבור בין העשייה של קק"ל והתרומה לסביבה של חניכי המכינות הוא טבעי ומתבקש לאור השותפות ארוכת השנים והתפיסה שהם הכוח המניע והמנהיגותי של מדינת ישראל בעתיד הקרוב. מעבר לערך הציוני התוכנית מעניקה סיוע לחניכים שהגיעו מאוכלוסיות מוחלשות ומלווה אותם באמצעות תכנית בוגרים מסודרת. לצד שיקום היערות עוברים החניכים גם סדרות שטח וסיירות, המכינים אותם אל השירות הצבאי.

פעילות מכינת עמיחי ביער להב. צילום: באדיבות קק"לפעילות מכינת עמיחי ביער להב. צילום: באדיבות קק"ל

במסגרת פרויקט זה מועצת המכינות וקרן קימת לישראל מבקשים לחזק את העשייה הציונית ביערות קק"ל ע"י קבוצות חניכים וחניכות ברחבי הארץ. כגוף האחראי על פיתוח קרקע, ייעור וחינוך ציוני, ממלאת קק"ל תפקיד חשוב ביותר בהגנה על השטחים הפתוחים בישראל ובטיפוחם. מפעל הייעור של קק"ל, המתבצע בגישה של פיתוח בר קיימא, שנועד להבטיח את איכות החיים והסביבה לכל מגזרי החברה הישראלית בהווה ובדורות הבאים.

יפעת עובדיה לוסקי, יו"ר קק"ל: " אנו גאים להוביל את פרויקט שומרי היערות כפרויקט דגל שלנו המשלב ערכים של ציונות, עבודת אדמה ואהבת הארץ.  שטחי היער מעצבים את מגוון נופי הארץ ותרומתם מכרעת בשמירה על המערכות האקולוגיות. השמירה על שטחים אלו תורמת לאיכות החיים ולחוסננו הלאומי. קק"ל והמכינות משתפות פעולה במגוון של תחומים ואנו שמחים שהם לוקחים חלק בשמירה ותחזוק היערות. יחד נשמור על יערות ישראל".
 
נויה אלבז, חניכה במכינת אדרת סיפרה על הפרויקט: "תחת המסגרת של ״פרויקט סיירת יער״ של קק״ל אימצנו יער שבעצם אחת לשבוע קבוצה של כמה חברים מהמכינה יוצאים להתנדב שם ולעבוד במה שצריך כדי לטפל ביער, לשמר אותו ולהשאיר חותם משלנו.

זה פרויקט מאוד משמעותי מעבר לחוויה הלימודית והמעשית שאנחנו חווים זה גם לדעת שאתה עושה משהו לטובת הסביבה והמדינה שתראה את התוצאות שנים קדימה. אנחנו לומדים הרבה על הצמחיה ועל שיטות גידול ושיטות חדשות לטפל ביער . האנשים מאוד מאוד נחמדים ונמצא איתנו תמיד מדריך . אני שמחה שאימצנו את היער וממליצה מאוד לשאר המכינות".