תמיכה בכלכלה ובחינוך בפריפריה: מועצת רמ"י מעניקה פטור מתשלום למכינות בפריפריה והגדלת השימוש הסחיר במבנה ציבור בפריפריה

במסגרת ההחלטה, שבאה כחלק מהמאמצים של קק"ל לסייע לפריפריה, מכינות קדם-צבאיות השוכנות באזור עדיפות לאומית ובקו עימות יוכלו לקבל הקצאות קרקע בדמי חכירה סמליים. בנוסף, כדי לחזק את הכלכלה בישובים אלו באזורי העדיפות הלאומית, ניתן יהיה להסב מבני ציבור בשטח עד 200 מ"ר לשימוש מסחרי ללא תמורה.

מועצת  מקרקעי ישראל בראשותו של שר הבינוי והשיכון הרב יצחק גולדקנופף, החליטה שבוע שעבר (רביעי) על הקצאה בדמי חכירה סמליים  למכינות קדם צבאיות באזור עדיפות לאומית. ההחלטה באה כחלק מהמאמצים של קרן קימת לישראל לתמיכה בכלכלה ובחינוך ביישובי הפריפריה.
 
במסגרת ההחלטה, המכינות קדם-צבאיות, שהינן בליבת העיסוק של קק"ל, יוכלו מעתה לקבל הקצאות קרקע בדמי חכירה סמליים בכל ערי הפריפריה. עד היום נדרשו המכינות לשלם בגין המקרקעין סכומים גבוהים. בנוסף, כל מבנה ציבורי באזור עדיפות לאומית יוקצה עד 200 מ"ר לשימוש מסחרי במקום עד 50 מ"ר כפי שהיה עד היום ללא תמורה.

יו"ר מועצת רמ"י, שר הבינוי והשיכון הרב יצחק גולדקנופף: "משרד הבינוי והשיכון, קק״ל ורמ"י מגוייסים באופן מלא, מאז פרוץ המלחמה, לטובת תושבי הדרום והצפון ושיקום ופיתוח של כל הערים והיישובים בחבל התקומה - עוטף ישראל ובאזור הצפון. ההחלטות שהעברנו היום במועצה,  יסייעו לשגשוג ולפיתוח של החינוך, הכלכלה והתיירות באיזור ולרווחתם של תושבי הפריפריה. אנו ממשיכים כל העת, לבחון דרכים ופעולות נוספות לטובת חיזוק חבלי הארץ חשובים אלה".

יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה-לוסקי: "תקומת הנגב המערבי, הצפון ויישובי קו העימות זהו האתגר הציוני החשוב של התקופה - זה הזמן שלנו לכתוב את ההיסטוריה הציונית של דורנו. ההחלטה החשובה הזו, שקק"ל יזמה, היא צעד נוסף בדרך לשיקום מלא של יישובי הדרום והצפון וחזרתם לשגרה ולצמיחה. המכינות הן זרוע הגשמה של החזון הציוני וההחלטה שלנו היום תעודד ותמריץ עוד הקמות של מכינות בדרום ובצפון. נמשיך לתמוך בהתיישבות ציונית בכל רחבי הארץ ובפרט ביישובי קווי העימות בתחומים נוספים, אני מודה לשר השיכון ולרשות מקרקעי ישראל על העבודה המשותפת ומאמינה שיחד נוכל לאתגרי השיקום שיהיו לפתחנו".

 יעקב קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל: ״אני מברך על ההחלטה שהתקבלה במועצת מקרקעי ישראל לעידוד הקמת מכינות קדם צבאיות בערי הפריפריה באמצעות הקצאת קרקע ללא תמורה. עידוד הקמת המכינות הינו נדבך משמעותי במאמץ לפיתוח ולחיזוק הפריפריה.

צילום: באדיבות קק״לצילום: באדיבות קק״ל