רגעים של חסד תחת אש

שיתוף פעולה בין מב"סית גליל עליון במג"ב ויויאן הירש לבין צוות מרכז האקלום באגמון החולה-קק"ל, הביא להצלת חסידה שנתקעה על עץ ונפצעה.

ביום חמישי בבוקר, תוך סיור בוקר באגמון החולה-קק"ל, הבחינה מב"סית גליל עליון במג"ב, ויויאן הירש בחסידה לבנה תלויה הפוכה מעץ. רגלי החסידה נתפסו בין שני ענפים וכתוצאה מכך לא הצליחה להשתחרר ובכל ניסיון לעוף נפצעה יותר ויותר.

מב"ס הירש הזעיקה את עובדי מרכז האקלום לחיות בר באגמון, בני השירות נבו רינג ותומר צימנד, אשר הגיעו הגיעו במהירות למקום אך נתקלו בבעיה- החסידה נתקעה על עץ גבוה מאוד. בני השירות לא התייאשו, החנו את הרכב מתחת לעץ, טיפסו על הגג, וחילצו את החסידה.

משם, החסידה הובהלה במהירות אל המרפאה הקדמית של מרכז האקלום לחיות בר באגמון החולה-קק"ל. בבדיקה מקיפה, לא התגלו שברים בגופה של החסידה, אלא רק חבלות שטחיות בקצות הכנפיים.

דר' רונה נדלר ולנסי וטרינרית ומנהלת מרכז האקלום לחיות בר באגמון החולה-קק"ל: ״החסידה הגיעה עם פציעות באצבעות הכנפיים וברגל, והייתה מאד כאובה. כאשר ארוכי רגליים כמו חסידות, נחשפות למצב עקה (Stress), נגרם לשרירים נזק רב שיכול להתדרדר עם כל גורם סטרס נוסף. לכן פעלנו לתת לה טיפול מהיר תוך שמירה על שקט ומעט התעסקות כדי לא להחמיר את מצבה ולאפשר לה להתאושש במהרה״.

החסידה אושפזה בכלוב מרווח עם מזון ומים, הרחק מבני אדם, על מנת למזער את העקה שנגרמה לה היות והיא לא רגילה לבני אדם. לאחר מספר ימים, החסידה הראתה סימני התאוששות וצוות מרכז האקלום החליט שהיא מוכנה לשחרור. החסידה ששוחררה חזרה לטבע בשטח אגמון החולה, עפה יפה מאד, דבר שעורר אופטימיות רבה. כשעה לאחר השחרור שבו בני השירות לחפש את החסידה וראו אותה מצטרפת ללהקה של חסידות לבנות בנדידה צפונה אל אתרי הקינון באירופה.

נבו רינג, בן השירות במרכז האקלום לחיות בר באגמון החולה מספר: "לראות את החסידה חוזרת אל הטבע ועפה בצורה כל כך יפה, לאחר שנפגעה ובילתה זמן בכלוב אקלום, זה בהחלט אירוע מרגש ולא מובן מאליו. לקחת חלק בריפוי ושחרור עוף כל כך אצילי ולאפשר לו לחזור אל המצב הבריא והטבעי שלו זו זכות גדולה".

עינבר שלומית רובין, מנהלת השטח באגמון החולה-קק"ל: "בימים לא פשוטים אלה, כשאנחנו מוקפים באי ודאות וחוסר שקט בטחוני, הטבע מעניק לנו מרפא והפוגה. משמח לדעת שאנחנו יכולות להחזיר קצת ריפוי וטוב לבעלי הכנף. אגמון החולה-קק"ל הינו אחד מבתי הגידול החשובים בישראל ולאורך ציר נדידת הציפורים. הוא מהווה תחנת עצירה קריטית לציפורים הנודדות בין יבשת אפריקה ליבשות אסיה ואירופה, הן מבחינת עושר המזון שהוא מציע למגוון מינים והן מבחינת מקלט בטוח (safe haven) לציפורים במהלך מסען הארוך".

צילום: ויויאן הירשצילום: ויויאן הירש