מרוחות מלחמה לכנפי החלמה: תכנית מחקר ייחודית שמסייעת נפשית לילדים

התכנית 'עפים על הטבע'  של קק״ל, שבה בני נוער יוצאים אל הטבע ולומדים אודות ציפורים, חגגה את סוף השנה בהשתתפות 1,200 חניכים (מתוכם מאות מהיישובים המפונים).

טליה אסתר אגאי, תלמידת כיתה ג׳ אשר סובלת מגידול סרטני שמקשה עליה על ההליכה, לא ויתרה על הלמידה והחוויה ושיתפה: ״אני מאוד אוהבת להיות בטבע ולהתבונן בציפורים, אהבתי במיוחד לגלות את הדמיון שיש בינינו לבין הציפורים, למשל, איך שהאמהות דואגות לגוזלים שלהן. זו תכנית ממש כיפית ומאוד שמחתי להשתתף״.

הזמן שלהם לעוף: תכנית "עפים על הטבע" של כנפי קק"ל סיימה שנה מאתגרת ומרגשת. בצל המלחמה ולמרות המצב, היא הצליחה לחבר את ילדי כיתות ד'-ח' מכל רחבי ישראל אל הארץ ואל הטבע המיוחד והמופלא שבה, דרך עולם הציפורים. אירוע הסיום של "עפים על הטבע" התקיים היום (ד׳) בבנייני האומה בירושלים ובו נפגשו יחד יותר מאלף חניכי התכנית מכל הארץ, לחגיגה של צפרות ואהבה לטבע המדהים של ישראל.

בתכנית, שכללה מפגשים אשר נפרסו לאורך שנת הלימודים תשפ"ד, השתתפו ילדים מכל המגזרים  - חילונים, ודתיים מכל רחבי הארץ, ביניהם גם ילדים רבים שפונו מבתיהם בצפון ובדרום בצל המלחמה.

 במסגרת "עפים על הטבע" מדריכי כנפי קק"ל הגיעו אל בתי הספר, אל מלונות המפונים ואל היישובים המארחים וקיימו עם הילדים מפגשים כיתתיים ששילבו למידה על עולם הטבע והציפורים יחד עם משחק פעיל. כחלק מהתכנית ערכו התלמידים היכרות עם הסביבה הקרובה לבית הספר ועם הציפורים החיות באזור, והכירו את התופעות השונות שקשורות אליהן. לאחר המפגשים הכיתתיים יצאו הילדים לסיור באתרי כנפי קק"ל השונים ברחבי הארץ, בליווי מדריך צפרות מקצועי.

השילוב המובנה בין למידה בכיתה ויציאה לשטח, האפשרות ליישם ולחוות את החומר הנלמד בהנחיית מדריכי צפרות מקצועיים ומנוסים של קק"ל – כל אלה הפכו את "עפים על הטבע" להזדמנות למפגש חינוכי משמעותי, מרתק, מחבר ומעמיק עבור אלפי ילדים. הם התנסו ויישמו את הידע הרב שצברו במהלך השנה בהפנינג פעיל בנושאי צפרות, ציונות, ידיעת הארץ, טבע וסביבה. כמו כן, הם עתידים להשתתף בחידון צפרות אינטראקטיבי נושא פרסים, ויסכמו יחד שנה פורייה ומוצלחת עם מבט קדימה לקראת מחזור נוסף ומורחב של התכנית במהלך שנת הלימודים הבאה.

יפעת עובדיה לוסקי, יו״ר קרן קימת לישראל: "זו הייתה שנה מאתגרת עבור כולנו ובפרט לילדים ובני הנוער. המעקב אחר הציפורים והלמידה עליהן במסגרת מיזם "עפים על הטבע" נתן לילדים מקום מפלט חשוב שממנו שאבו כוח ושלווה תוך עיסוק ומעקב אחריהן. הילדים למדו בתכנית על הציפורים והטבע הארצישראלי וגם על עבודת צוות, תקווה והתחדשות. הציפורים הן סמל לחופש, תעוזה ועמידה באתגרים. אני בטוחה שעוד נגיע לימים טובים יותר בהם נחקור את הציפורים גם ביערות ובפארקים בדרום ובצפון".