ספיר כהן ששוחררה משבי החמאס והינה זוגתו של סשה טרופנוב שעדיין נמצא בשבי, הגיעה לביקור בדרום אפריקה ביוזמת קק"ל אפריקה ו-The Base Community

שורדת השבי ספיר כהן הגיעה לדרום אפריקה, למסע הסברה למען שחרור החטופים (ביניהם, גם בן זוגה סשה טרופנוב - שנמצא בשבי החמאס כבר 240 ימים).

השורדת שהפכה לשגרירה: שורדת השבי ספיר כהן השתתפה באירוע קהילתי בבית הכנסת Base ביוהנסבורג,  בו השתתפו למעלה מ- 650 אנשים, וצפו יותר מ-300 און ליין, ביניהם הרב הראשי, נציגי שגרירות ישראל ושגרירות גרמניה. ספיר סיפרה על חוויותיה מהשבי, חיזקה את אנשי הקהילה היהודית וסיפרה על הגעגועים והמאבק להחזרתו של בן זוגה סשה טרופנוב.
 
כזכור, בזמן שנציגי ממשלת דרום אפריקה עתרו לבית הדין הבינלאומי בהאג וטענו כי ישראל מבצעת "רצח עם" בפלסטינים, בקרב הקהילה היהודית במדינה האפריקנית הפגינו תמיכה רחבה בישראל, תרמו לפעילותה ויצאו במסע הסברה במדינה שמטרתו להכיר בזכותה של ישראל להגן על עצמה. כעת הגיעה ספיר לחזק את ידיהם של אנשי הקהילה היהודית ולהציע את סיפורה בפני הציבור בדרום אפריקה.
 
ביקורה של ספיר הינו חלק ממהלך הסברתי בינלאומי של קק"ל דרא''פ וקק''ל ישראל במטרה למצב את תדמית קק''ל בדרא''פ וכן לשפר את תדמית ישראל ולצדד בפעולותיה בקרב הקהילה היהודית, תומכי ישראל ושאר אזרחי המדינה.
 
אורנה טואג מנהלת דסק דרא''פ בקק''ל ציינה כי אירוע מכונן שכזה הוא בעל חשיבות ומשמעות רבה ליחסי הציבור של מדינת ישראל בדרא''פ וזוהי יוזמה מבורכת של הלשכה בדרא''פ.
 
שורדת השבי ספיר כהן, שנחטפה מקיבוץ ניר עוז במהלך אירוע השבת השחורה שיתפה בחוויותיה מהימים הקשים בשבי החמאס: ''באחד מימי השבי, המחבל ששמר עליי קרא לי לצפות בטלוויזיה, וראיתי לראשונה את כיכר החטופים עם אלפי אנשים. לראות את האומה שלנו מאוחדת מילא אותי באושר. לפני ה-7 באוקטובר, העם שלנו סבל מקיטוב עמוק. מחבלי חמאס עוקבים באדיקות אחר השסעים בתוך מדינת ישראל. אחד המחבלים הפתיע אותי מאוד ואמר "כשכל היהודים מתאחדים ככה, הם מאוד חזקים". אני מאמינה שהמטרה העיקרית של המלחמה הזו תהיה לאחד שוב את כל היהודים, כולנו 'ישראל' ביחד".

מייקל קרנסדורף, יו"ר קק"ל דרום אפריקה אמר: "הקהילה היהודית בדרום אפריקה וקהלים רבים בחברה הדרום אפריקאית עומדים לצד ישראל. אנו עושים כל שביכולתנו כדי להעלות את המודעות לחטופים ולהבטיח את שחרורם מהשבי. הביקור של ספיר העניק השראה לקהילה שלנו בסיפורה על כוח, הישרדות ותקווה. אנו אסירי תודה על ביקורה שכן הקהילה היהודית והלא יהודית כאחד, חשה נטושה ונבגדת על ידי ההתקפות השליליות הקבועות של ממשלת ה-ANC על ישראל".

הרב אהרון זולברג מהbase community אמר: "האנרגיה הכובשת והשקפת החיים הפנומנלית של ספיר ריתקו את כולנו והראו לנו איך להפיק את המיטב מכל מצב. בהמשך, אנחנו פועלים להביא לכאן עוד חטופים ששוחררו מהשבי, ואנחנו מקווים לעשות עבורם כל מה שנוכל. ספיר הציגה לכולנו פרספקטיבה וחיוביות מדהימה, והעניקה לנו יותר ממה שאנחנו לה".