קק"ל חנכה את אתר ההנצחה המרכזי לחללי שייטת 13 במצפור על הר הכרמל שנפתח למבקרים


יום ראשון, אוקטובר 17, 2021 11:00

לאחר תהליך הקמה של כעשר שנים, ולאחר שבשנה שעברה נמנע קיום טקס המוני בשל מגבלות הקורונה, נחנך ביום שישי ה-8.10 "מצפור השייטת" לזכרם של 85 חללי היחידה המובחרת.

בטקס השתתפו מפקד השייטת , מנהל מרחב צפון בקק"ל עמרי בונה, ותיקי היחידה בהם השר יועז הנדל והשר לשעבר יואב גלנט, המשפחות השכולות וחיילי היחידה.

לאחר תהליך של תכנון, קבלת אישורים וביצוע שנמשכו כעשר שנים, קרן קימת לישראל חנכה את אתר ההנצחה המרכזי ל-85 חללי שייטת 13 במצפור על הר הכרמל כחלק מיער עפר. עבודות ההקמה של מצפור השייטת הושלמו בערב ראש השנה שעברה תשפ"א, אך קיום טקס חנוכת האתר בהשתתפות מאות מוזמנים נמנע עקב מגבלות הקורונה.

יחד עם זאת, המצפור נפתח לקהל הרחב ורבים פקדו אותו במהלך השנה החולפת. עתה משניתן היה לקיים את האירוע במסגרת מגבלות משרד הבריאות, טקס חנוכת המצפור התקיים ביום שישי ה-8.10 בשעה 10:30.

טקס חנוכת מצפור השייטת ביער עופר. צילום: ענת חרמוני
טקס חנוכת מצפור השייטת ביער עופר. צילום: ענת חרמוני

 

בטקס השתתפו מפקד השייטת, מנהל מרחב צפון בקק"ל, עמרי בונה, חיילי היחידה, בני המשפחות השכולות וכן ותיקי היחידה, ביניהם השר יועז הנדל, השר לשעבר יואב גלנט ואישים נוספים ששירתו בה.

מצפור השייטת הינו אתר ההנצחה הראשון לחללי יחידת השייטת. המצפור הוא פינת טבע מופלאה הממוקמת הר הכרמל כחלק מיער עפר. בכניסה למצפור משני צידיו של "שביל הבנים" ניתן לראות את 13 סלעי הגיר ועל 11 מהם חרוטים שמות 85 חללי היחידה על לוחות מתכת הנעוצים בתוך הסלעים. בקצה המצפור נקודת תצפית הצופה אל הים ועל רצועת החוף המשתרעת בין נווה ים לקיבוץ הבונים.

מיכאל בן אבו, מנהל דסק ישראל בקק"ל, אמר: "כמי שליווה מטעם קק"ל במשך יותר מעשר שנים את התהליך הארוך והמורכב של הקמת המצפור, מאז הפנייה הראשונה לקק"ל על מנת לסייע לעמותת "עטלף" באיתור אתר הנצחה מרכזי לחללי שייטת 13, ברצוני לברך שהחיינו וקיימנו והיגענו לרגע המרגש הזה. לבני המשפחות השכולות אומר רק כי אני שמח שכל מאמצינו נשאו פרי וסוף סוף נבנה בסיוע קק"ל אתר הנצחה מרכזי להנצחת יקיריכם, בתצפית יפיפיה הצופה אל בסיס היחידה".