שריפות הטרור: פגיעה קשה גם בייעור הביטחוני


יום שני, אוגוסט 06, 2018 14:45

בשריפות שניצתו באזור הנגב המערבי נשרפו גם אלפי דונמים של ייעור ביטחוני שמגן על יישובי האזור מאז שנות ה-50

בין כל הנזקים האחרונים של שריפות הטרור באזור הנגב המערבי יש להזכיר גם את הפגיעה הקשה בנטיעות הביטחוניות, אותן חורשות שניטעו מסביב ל-11 יישובים באזור עוד בשנות ה-50 של המאה הקודמת, לצורך הגנה עליהם ויצירת חיץ טבעי בינם לבין רצועת עזה.

נטיעות ביטחוניות סמוך לקיבוץ כפר עזה. צילום: איציק לוגסי
נטיעות ביטחוניות סמוך לקיבוץ כפר עזה. צילום: איציק לוגסי

רכז חניונים ואחראי לייעור הביטחוני בנגב המערבי איציק לוגסי מסביר: "התרומה של הנטיעות הביטחוניות עצומה. העצים מסתירים את היישובים והכבישים באזור ומקשים על המחבלים לפגוע בהם ישירות. הם מספקים הסוואה לחקלאים מפני ירי צלפים והחורשות משמשות את הצבא לשטחי כינוס בעת הצורך. בנוסף, טיל שכבר נורה לאזור, רוב הסיכויים שיפגע קודם בעצים, במקרים בהם הטיל פוגע באדמה, העצים יספגו את רוב הרסיסים. כשנטענו עצים לאורך כביש 25 הזמנתי את אבא של דניאל ויפליך, שנהרג מפגיעת טיל נ"ט באוטובוס תלמידים, באפריל 2011. הוא העריך אז שאם היו במקום הפגיעה עצים, הבן שלו לא היה נפגע".

בקק"ל משקיעים בשבועות האחרונים מאמצים רבים לצמצום הפגיעה בנטיעות הביטחוניות ומטפלים בעצים באופן יומיומי, באמצעות הורדת העשבייה שמסביבם ויצירת קווי חיץ בתוך החלקות. אולם הפגיעה בעצים קשה. עד כה נשרפו הרבה עצי איקליפטוס, אורנים ועצים רחבי עלים, בעיקר שיטים.

התחדשות באיקליפטוס המקור שנשרף בכביש 25. צילום: איציק לוגסי
התחדשות באיקליפטוס המקור שנשרף בכביש 25. צילום: איציק לוגסי

שיקום האזורים הפגועים יתחיל רק בחורף, כפי שמספר לוגסי: "אנחנו מחכים לחורף, לגשם, כדי לראות מה מתאושש ומה לא. ככל שיהיה צורך, נכשיר קרקע לנטיעות חדשות. אני מעריך שהאיקליפטוסים הבוגרים יתאוששו. את העצים הצעירים, וגם חלקות גדולות של עצי אורן שנשרפו כליל, ניאלץ לכרות ולהכשיר את הקרקע מחדש. בנטיעות הבאות ניטע פחות עצי אורן, שעמידים אמנם ליובש של הדרום, אבל דליקים מאוד".

"אני יודע שהירוק יחזור בחורף, ביחד עם הכלניות, ושאנחנו ננצח במערכה על העצים. לקק"ל יש את הכוח, העוצמות והיכולות לטעת מחדש, זאת המהות שלנו ונמשיך לעשות זאת", מוסיף לוגסי.

למידע נוסף במדור פעילות קק"ל בעקבות טרור העפיפונים »

לכתבות נוספות בחדשות קק"ל »