משק המים

לא ניקיתם? לכלכתם.  בואו נשמור על היקיום ביערות קק"ל.  לפרטים

השבת מי קולחין לחקלאות

מאגר נבטים. צילום: אדי ישראל

ככל שאוכלוסיית ישראל הולכת וגדלה, מופנות יותר ויותר מכסות מים לצריכה הביתית. מכיוון שכך, כמויות המים הזמינות לחקלאות הולכות ופוחתות. קק"ל רואה חשיבות עליונה לפיתוח החקלאות האינטנסיבית בארץ כמקור פרנסה ראוי שיאפשר את חיזוקה של האוכלוסייה המתפרנסת מחקלאות, בעיקר בפריפריה, ובנוסף כשמירה על הנוף הפתוח ונופיה של ישראל. מכיוון שכך, נושא פיתוח מאגרי מים לחקלאות זוכה לקדימות בסדר היום של קק"ל.

שיקום עמק החולה

עגורים בעמק החולה. צילום: ארכיון קרן קימת לישראל

פרויקט ייבוש החולה בשנות ה-50 של המאה ה-20 גרם לנזקים סביבתיים קשים. בשנת 1993 נרתמה קק"ל לשיפור המצב, העמיקה את הערוץ המקורי של הירדן בעמק החולה והציפה מחדש 1,000 דונם של מים ששוהים באגם זמן מה וממשיכים לכנרת. יצירת האגם תורמת גם לשמירת הטבע ולפיתוח התיירות באזור. בקרוב תציף קק"ל שטח נוסף בחולה כדי ליצור מחסום נוסף לשמירה על איכות מי הכנרת.

שיקום נחלים

גשר מעל נחל געתון. צילום: ארכיון קרן קימת לישראל

קק"ל מובילה את פעילות המנהלה לשיקום נחלי ישראל, שכוללת את הסדרת הנחלים כמערכת ניקוז, שימור קרקע מפני שיטפונות, סילוק מזהמים ופיתוח מקורות מים לאורך אפיקי הנחלים והפיכתם  לצירי נופש ותיירות. בין השנים 2011-2001 שוקמו הנחלים אלכסנדר, חרוד, ירדן, שורק, לכיש, ציפורי, תנינים, בשור ובאר שבע. קק"ל תמשיך לפעול לשיקום הנחלים, המהווים משאב אקולוגי, חברתי ותיירותי חיוני.

ניהול נגר עירוני

ביופילטר בכפר סבא. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

בישראל אובדים מדי שנה עשרות מיליוני ממ"ק של מי גשם שזורמים לים כנגר עירוני בלתי מנוצל. הביופילטר אוסף את מי הנגר העירוניים, מטהר אותם באמצעים ביולוגיים ופיזיקליים ידידותיים לסביבה, ומזרים את המים הנקיים למי התהום. בארץ פועלים בהצלחה שלושה מתקני ביופילטר בכפר סבא, בבת ים וברמלה.

אגנים ירוקים

אגנים ירוקים. צילום: ארכיון צילומי קק"ל

אחד הפרויקטים בתחום טיהור מים בו מעורבת קק"ל (בשיתוף רשות נחל הירקון) הוא פרויקט האגנים הירוקים בירקון. בפרויקט זה נאספים השפכים המטוהרים ממפעלי טיהור השפכים בהוד השרון ובכפר סבא בבריכות רדודות המשתרעות על פני 80 דונם ובהן חצץ שבשוליו שתולה צמחייה מקומית.

מפעלי מים חדשים

צילום: ארכיון צילומי קק"ל

מעת לעת קק"ל לוקחת חלק בפרויקטים שונים בתחום המים ברחבי הארץ, דוגמת קידוחי שמיר בגליל העליון ונחל באר שבע בדרום.

כנסים ושיתופי פעולה

כנס המים של קק"ל ומניטובה.  צילום: ארכיון צילומי קק''ל

אנשי המקצוע של קק"ל משתתפים מידי שנה בכנסים ומפגשי בינלאומיים שנושאיהם משיקים לפעילותה המגוונת למען משק המים בישראל. שיתוף הידע במסגרות אלה מסייע לקק"ל לפעול בחוד החנית בתחומי פעילותה הרבים, ולתרום להגנה על איכות הסביבה בישראל ובעולם כולו.