"משדר אופטימיות" – זה הסמל שזכה בתחרות עיצוב סמל קק"ל

בתחרות עיצוב סמל קק"ל ליום העצמאות ה-76, שבה השתתפו 41 עיצובים של תלמידים מכל רחבי הארץ, זכה הסמל של עומר הלנברנד ודניאל גולדנברג, תלמידי כיתה ז' מקריית מוצקין. בהחלטתם כתבו השופטים: "הסמל שנבחר מעביר מסר שמשדר אופטימיות, תקווה וצמיחה"
השנה, לראשונה, עוצב סמל קק"ל ליום העצמאות ה-76 של מדינת ישראל בידי תלמידים. הסמל הנבחר עוצב במסגרת תחרות, יוזמה של החטיבה לחינוך ולקהילה של קרן קימת לישראל ומפמ"ר אומנות במשרד החינוך, שיצאה לדרך בתחילת שנת הלימודים תשפ"ד, והזמינה תלמידים בחטיבות ביניים ותיכונים לעצב את סמל קק"ל ליום העצמאות ה-76.

עיסוק בציונות – דווקא מתוך השבר

בשבעה באוקטובר התעוררנו לאסון הנורא. אך למרות, ואולי אף בגלל האסון, הוחלט שממשיכים בתהליך העשייה – דווקא מתוך השבר ובמטרה לחזק את התלמידים דרך העיסוק בעיצוב ובנושאים של מורשת וציונות.
 
"קיבלתי את המשימה בהתרעה קצרה. זה היה כבר אחרי שבעה באוקטובר, כאשר אנחנו, מורים ותלמידים, ניסינו להיאחז בכל פיסת אופטימיות", מספר עמית מצפה, מורה לאומנות בחטיבת אורט רבין, שתלמידיו זכו במקום הראשון בתחרות. "בתור מורה לאומנות דיגיטלית, בשיעורים שלי התלמידים כבר עסקו בהיבטים המלחמתיים, ולכן עיסוק בנושא של עיצוב סמל יום העצמאות היה מבחינתי גם המשכיות וגם מעבר למשהו אופטימי יותר. לשמחתי, התלמידים התחברו מאוד למשימה, עשו אותה ברצינות רבה והקדישו מחשבה לכל אלמנט בעיצוב. התרגשנו מאוד לשמוע על דבר הזכייה, אנחנו גאים בתלמידים שלנו. זה כבוד גדול וגאווה עבור בית הספר שלנו".
 

דניאל ועומר, הזוכים במקום הראשון, מוסיפים: "שמענו על הפרויקט של קק"ל מהמורה שלנו עמית והתלהבנו מהרעיון של הסמל והעובדה שילדים יעצבו אותו. אנחנו שמחים מאוד שזכינו וגם שמחים לייצג את בית הספר שלנו חטיבת ביניים אורט רבין שבקרית מוצקין".

הסמל שזכה במקום הראשון. "קרני השמש מייצרות תחושה של תקומה וגדילה"

"עשרות עיצובים מלאי אהבה לארץ"

"פרויקט עיצוב סמל קק"ל ליום העצמאות ה-76 הוא פרויקט ששילב ערכי חינוך לאהבת הארץ, חיבור לטבע ושמירה על משאביו, לצד ערכים הקשורים לביטוי עצמי אומנותי ויצירתי". אומרת שרון שפלר לזר, מפמ"רית אומנות במשרד החינוך. "קיבלנו עשרות עיצובים של תלמידים, בני נוער מחטיבות הביניים והתיכונים, עיצובים מלאי אהבה לארץ, לתלמיה, יערותיה, ולאדמתה הפצועה – שלעולם לא תיכנע ולנצח תהיה סמל לתקומה לצמיחה ללבלוב ולעתיד ילדינו בשלום וביטחון".

"אני רוצה להודות לצוות המקצועי והמרשים של קק"ל, שהוביל את כל הפרויקט, לכל המורות והמורים לאומנות שהנחו את התלמידים וליוו אותם בתהליך יצירת הסמל שמחבר בין מחשבה וחזון לערכים של אסתטיקה ועיצוב. לכל התלמידות והתלמידים המוכשרים והמרגשים שהשקיעו מאמץ ודמיון בעיצוב הסמלים השונים, ובייחוד לשלושת הזוכים שלנו. בתקווה שביטויו של הסמל היפה ומלא התקווה שבחרנו יבוא לידי ביטוי במציאות חיינו במהרה".
עומר הלנברנד מחט"ב רבין בזמן העבודה על עיצוב סמל קק"ל. צילום: עמית מצפה

והזוכים הם...

מתוך 41 עיצובים של תלמידים מכל רחבי הארץ נבחרו ארבעה זוכים:
  1. במקום הראשון נבחר הסמל שעיצבו עומר הלנברנד ודניאל גולדנברג מכיתה ז' בחטיבת הביניים אורט רבין בקריית מוצקין. הם זכו בטיול כיתתי בן יומיים, מתנת קק"ל.
  2. במקום השני זכה העיצוב המקורי והמיוחד של אווה קובלנקו מבית הספר עתיד ע"ש יוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב. אווה זכתה ביום טיול כיתתי, מתנת קק"ל.
  3. ובמקום השלישי זכו שתי בנות – טאיסיה רזניק, מבית הספר עתיד ע"ש יוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב; ונועה נאמן מתיכון אהל שם ברמת גן. הן זכו בפעילות של ניידת חינוכית או בפעילות ODT לכל השכבה, מתנת קק"ל.

בהחלטתם כתבו השופטים: "הסמל שנבחר מעביר מסר שמשדר אופטימיות, תקווה וצמיחה. הצבעוניות והנופים שבו מעבירים את המסרים הללו. החקלאות והבתים בסמל יכולים לרמז על החיבור לעוטף וליישובים באזור, וקרני השמש מייצרות תחושה של תקומה וגדילה".

הסמל מיועד להצמדה לדש חולצה לבנה, הוא מודפס על גבי חומר מתכלה, ומחולק במאות אלפי יחידות בארץ ובעולם, בעיקר למוסדות חינוך עבור תלמידים וכן למוסדות ציבוריים שונים, אך גם אספנים נוהגים לאסוף ולשמור אותו.