רפסודיה עולמית בכנרת

מאת: רועי מרסיאנו, מעוף
16.7.2017

750 חניכים ממגוון תנועות נוער מהארץ ומהעולם התאספו בכנרת ליומיים של אתגר וגיבוש קבוצתי, שהסתיימו בשיט רפסודות ייחודי, ובחיבור מיוחד בין בני הנוער לבין עצמם ובינם לבין הארץ
 
הם נהנו מחוף קסום בכנרת וחברה מגוונת מהארץ ומהעולם (750 משתתפים). הם קיבלו ציוד לבניית רפסודות. הם הביאו איתם המון מרץ ואנרגיות טובות ונכונות לעבודה קשה. התוצאה: משט רפסודות בן שלוש שעות של בני נוער מישראל מיישובי מעוף ואצי"ל של קק"ל ומהעולם, חיבור מיוחד שנוצר דרך העשייה והרבה ברק בעיניים. רועי מרסיאנו מתוכנית מעוף מספר: "כשראיתי את הברק בעיניים של החניכים, שלמרות תנאי השטח הלא פשוטים היו עסוקים בעשייה ובעבודה קשה, תוך קבלת אחריות רבה, הבנתי עד כמה מופלא הנוער שקיים בעם היהודי בפרט ובחברה הישראלית בכלל". ליאם, מקבוצת דימונה, שהשתתפה במשט: "אני מאחלת לכל אחד לעבור את החוויה הזאת מתישהו בחיים, בכל גיל. סמינר שטח מרוכז כזה מוציא את כל הצדדים האפשריים שיש בבן אדם. כל אחד גילה משהו חדש על עצמו בסמינר הזה, לטוב או לרע".

ככה בונים רפסודה

אירוע הרפסודיה העולמית של קק"ל, שהתקיים בימים רביעי וחמישי, 12-13.07.2017 בחוף יוסי בכנרת, אירח בני נוער בני 18-16 משכבת המנהיגות של יישובי מעוף ועולים חדשים השייכים לתוכנית אצי"ל של קק"ל מהיישובים: דימונה, אשקלון ואשדוד בדרום, מגוש עציון במרכז ומטבריה, יקנעם ובית ג'אן בצפון. לצדם השתתפו באירוע בני נוער בני 18 ממגוון רחב של תנועות נוער ציוניות בחו"ל, דוגמת הנוער הציוני, יהודה הצעיר, חזית הנוער, הבונים דרור והשומר הצעיר – מארצות הברית, מקסיקו, קנדה, ארגנטינה, ברזיל, אורגוואי ופרו. מטרת האירוע הייתה ליצור חיבור בין בני נוער מישראל ומחו"ל על בסיס אירוע חווייתי ומגבש של בניית רפסודות וצליחת הכנרת מקצה לקצה. מדובר בפעילות ייחודית, שבמהלכה נדרש החניך לעבודת צוות ולאחריות רבה בכול שלבי הפעילות, מהבנייה דרך השיט עצמו, ועד הפירוק וסיום המשט. בנוסף נדרשים החניכים לתנאי שטח לא קלים ובהם לינת שטח ועבודה בחוץ.

בני הנוער החלו להתאסף בחוף יוסי ביום רביעי בשעה 13:00 בצוהריים. כל קבוצה שהגיעה התמקמה ומייד החלה למשוך את הציוד שלה אל קו החוף. עוד תדריך של המדריכים המקצועיים, ובניית הרפסודה החלה. הקבוצות עמלו במרץ על בניית הרפסודות עד השעה 20:00 בערב, וההספק שנרשם היה מעל ומעבר למצופה. בשעה הזו פרשו כולם לארוחת הערב ומייד אחר כך ציפתה להם פעילות מוזיקלית בהשתתפות ניסאן צ'ליק, חבר דירקטוריון בקק"ל ומחזיק תיק תנועות הנוער העולמיות, שבירך את הילדים וחיזק אותם על השתתפותם בפעילות, סימון אלבז, מ"מ מנהל אגף החינוך של קק"ל, יצחק ארביב, מנהל תוכנית מעוף, וחני דסה, מנהלת מחלקת חו"ל בחינוך. בשעה 23:00 הסתיימה הפעילות (למורת רוחם של קהל המשתתפים) וכולם הלכו לישון בשטח.
עבדו במרץ: אחת הקבוצות עם הרפסודה בהתהוות. צילום: מיכאל חורי
עבדו במרץ: אחת הקבוצות עם הרפסודה בהתהוות. צילום: מיכאל חורי

ועכשיו שטים

ביום המחרת, יום המשט, התעוררו החניכים ושבו לעבוד במרץ על בניית הרפסודות ועל צביעת המפרשים, ולא נכנעו לחום הכבד. בשעה 14:00 הגיע הרגע הגדול: משט הרפסודות החל. במשך כשלוש שעות שטו החניכים ב-25 הרפסודות שבנו על מי הכנרת וניווטו את הרפסודות לחוף גולן שבצד המזרחי. למרות הרוחות הצפוניות, שאתגרו מאוד את הקבוצות במהלך השיט, הגיעו כל החניכים ליעדם, ולאחר קיפול ופירוק הרפסודות הם נהנו מפירות קרים וטריים, והגיע הרגע להיפרד.
 
יצחק ארביב ממעוף: ההזדמנות המיוחדת שניתנה לנוער שלנו בפריפריה לפגוש נוער יהודי מחו"ל ולהתחבר באמצעות עשייה משותפת, היא הזדמנות אחת מיני רבות שאנו מעניקים לנוער על מנת להקנות לו ערכים ציוניים של עשייה ומנהיגות תוך כדי ראיית האחר והשונה בעם היהודי על כל גוני הקשת, ואת התוצאות ראינו בעשייה ובתוצרים של החניכים לאורך כל האירוע". חני דסה ממחלקת חו"ל מסכמת: "עצם החיבור בין נוער ישראלי לנוער מהתפוצות תחת פעילות אתגרית ומעצימה שכזו הוא כלי חשוב מאין כמותו לחיזוק הזיקה של הנוער למדינת ישראל ולחזון הציונות".
שטים בכנרת. צילום: מיכאל חורישלוש שעות של שיט רפסודות בכנרת. צילום: מיכאל חורי
שטים בכנרת. צילום: מיכאל חורישלוש שעות של שיט רפסודות בכנרת. צילום: מיכאל חורי

חניכים מספרים: "חוויה בלתי נשכחת"

אחד החניכים מאשקלון משתף בהתרגשות: "זו הייתה חוויה בלתי נשכחת. הכרנו אנשים חדשים ממקומות שונים בעולם. למדנו איך לבנות את הספינה, לקשור קשרים שונים, להרים ולהוריד את המפרשים וכיצד להפנות את הספינה עם ההגה. בערב בילינו יחד והיה ממש כיף".
"בנינו את הרפסודה שלנו במו ידינו והפלגנו מסביב לכנרת. לא היה לנו מושג שזה משהו שאנחנו מסוגלות לעשות בעצמנו", מספרות שתי חניכות מארצות הברית, "זה היה הישג מאוד משמעותי בשבילנו. פעלנו בשיתוף פעולה ובעבודת צוות וכך הצלחנו".
וליאם מקבוצת דימונה, מוסיפה: "אין דבר חזק יותר לאדם מאשר להיות בסיטואציה הכי לא נוחה שאפשר לדמיין, כי בסופו של דבר הוא יוצא המרוויח מכל הקושי".