מתאקלמים: שבוע האקלים בירושלים

23 פברואר 2023
מדריכי קק"ל השתתפו בהפעלות לתלמידי ירושלים, לרגל שבוע האקלים שצוין בעיר. יו"ר קק"ל: "החינוך להגנה על הסביבה הוא גורם מרכזי בשינוי"
תלמידי העיר ירושלים ציינו השבוע, זו השנה השנייה ברציפות, את "מתאקלמים" – שבוע האקלים הירושלמי – שבמסגרתו נערכה למידה חווייתית והתקיימו שיעורים מיוחדים ומגוון פעילויות בנושא שינוי האקלים, בהם גם פעילויות בהדרכת מדריכי קק"ל. השבוע, שהתקיים בתאריכים 19-24.2.2023, צוין בגני ילדים ובבתי ספר במערב העיר ובמזרחה.

ניידות חינוכיות ו-ODT מבית קק"ל

תלמידי בתי הספר היסודיים נהנו כאמור, בין השאר, מפעילויות הניידת החינוכית שהעבירו מדריכי קק"ל, ביניהן: "הכדור בידינו" – פעילות שבמהלכה, באמצעות התנסויות חווייתיות, תצרפים ענקיים, שאלונים אישיים ומשחק הדמיה, מתמודדים התלמידים עם מושג טביעת הרגל האקולוגית; ופעילות "ממטרד למשאב" – הכוללת סדרה של משימות תחרותיות בנושאים שונים, ומציגה בצורה חווייתית, מהנה ומעניינת את המושגים השונים ומאפשרת הטמעה של ערכים אקולוגיים וציוניים. בנוסף נהנו הילדים מפעילות ה-ODT של קק"ל "לשמור על הכדור", פעילות המשלבת שיח על תפקידנו בכדור הארץ, ומפעילויות נוספות.

יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה-לוסקי, אמרה כי "שמירה על הסביבה, קיימות וחשיבות התרומה שלנו כחברה למאבק בשינוי האקלים הם ערכים שכל תלמיד בישראל צריך להכיר. החינוך להגנה על הסביבה מטמיע בתלמידים ערכים חשובים, והוא גורם מרכזי בשינוי. קק"ל שמחה להשתתף בשבוע הסביבה הירושלמי ובמיזמים מקומיים שונים לטובת העלאת המודעות לבעיית האקלים".
פעילות הניידת החינוכית
פעילות הניידת החינוכית

הרצאות, מופעים ופעילויות חווייתיות

במהלך השבוע נהנו התלמידים הירושלמים מהרצאות של מומחים בתחום האקלים, ביניהם מיטל פלג מזרחי שהרצתה על "אופנה הוגנת", החזאית והמגישה שרון וכסלר שדיברה על התופעה של שינוי האקלים והשחקנית ריקי בליך שהתעמקה במחיר של תרבות הצריכה; חלקם צפו בהצגה "גרטה", בהשראת סיפורה יוצא הדופן של גרטה טונברג, הנערה השבדית שסחפה אחריה מיליוני ילדים מכל העולם למאבק למען האקלים; ואחרים השתתפו בפעילויות שונות בתמיכת תאגיד תמיר, ביניהן משדר מקוון בהנחיית טל מוסרי, המופע של ד"ר מולקולה ועוד.

עוד היו בירושלים בשבוע החולף: כנסים למורים בנושא קיימות; פעילויות חווייתיות לתלמידים בגן הבוטני ובמוזיאון המדע ע"ש בלומפילד; ואירועים ופעילויות למשפחות צעירות.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון אמר: "שמירה על האקלים והסביבה שלנו היא תרבות ואורח חיים. בירושלים שומרים על כל אלה וגם על מסורת שבוע 'מתאקלמים' – שבוע האקלים הירושלמי... יש לנו כדור אחד וזו לא סתם סיסמה – עלינו לשמור עליו. נמשיך להשקיע, לפתח ולהגביר את רמת המודעות בנושא חשוב זה על כל רבדיו".
מדריכות קקל בפעילות עם ילדי ירושלים
מדריכות קק"ל בפעילות עם ילדי ירושלים