מחצר אחורית לגינה קהילתית

תושבי השכונה התאספו לחגוג יחד את חנוכת הגינה. גינת רמט בלוד. צילום: יגאל חן
תושבי השכונה התאספו לחגוג יחד את חנוכת הגינה. גינת רמט בלוד. צילום: יגאל חן
מאת: מערכת חלון ירוק
5.7.2020
 
השבוע נחנכה הגינה הקהילתית רמט בלוד, והמקום, שבעבר היה מוזנח ונטוש, הפך לפינת חמד מזמינה לכל הקהילה שמשלבת גם עשייה בנושאי סביבה וקיימות

גינת רמט

בשנה האחרונה עברה גינת רמט שבלוד "מתיחת פנים", והפכה משטח ציבורי מלוכלך ומוזנח לגינה קהילתית יפה ופורחת, מקום שנעים לשהות בו. ביום שלישי האחרון, 30.6.2020, התאספו תושבי השכונה – ילדים, נוער ומבוגרים – לחגוג יחד את חנוכת הגינה, ואף שתלו יחד חלקת ירק שביחד גם יהיו אחראים לטיפוחה. במהלך האירוע הופעלו תחנות פעילות שונות – תחנת יצירה, תחנת קומפוסט שכללה הסבר על התהליך, ותחנה של הכנת עציצים מקושטים עם צמחי תבלין מתנת קק"ל.

לאורך כל השנה נהנתה הגינה שבשכונת רמט מהשקעה רבה, פרי שיתוף הפעולה בין כפר הסטודנטים של בני עקיבא בשכונה ותוכנית מעוף של קק"ל ובתמיכת עיריית לוד. בעבודה מאומצת הוכשר שטח הגינה, נבנו פרגולות, הוכשרו ערוגות, הותקנו טפטפות ואפילו הוקם קומפוסטר גדול – שהחל לפעול הודות לעבודה משותפת של כפר הסטודנטים וילדי השכונה. בנוסף לכך, במהלך השנה נהנו ילדי השכונה מחוג קבוע בגינת רמט שהוביל כפר הסטודנטים השכונתי.
הילדים נהנו מתחנות יצירה. צילום: יגאל חן
הילדים נהנו מתחנות יצירה. צילום: יגאל חן

מכינים קומפוסט ומגדלים ירקות אורגניים

"תוך כדי העשייה זכינו במכרז של המשרד לאיכות הסביבה בשיתוף עיריית לוד, שהיווה מקפצה לאפשרויות שלנו לשדרוג הגינה", מתאר נדב, "בהתמדה ונחישות ובעזרת קק''ל הצלחנו להקים פארק נחמד בלב השכונה המכיל פינות ישיבה מוצלות, פינת פויקה ומקום למנגלים לרווחת התושבים. אבל חוץ ממקום שווה לעל האש אנחנו דואגים שהגינה תשלב עשייה בנושאי סביבה וקיימות.

"הקמנו בגינה פינת קומפוסט שבה ממחזרים את האוכל האורגני שבבית – כל מה שמגיע מהצומח – שבבוא העת יהפוך להיות דשן אורגני לצמחים היקרים שלנו. והכי חשוב – הקמנו גינה שבה מגדלים ירקות אורגניים וצמחי תבלין. זה מחזה מיוחד לראות את אותם צמחים שאנו מכירים מהסופר, מופיעים ב'חצר האחורית' של השכונה וכך לחוות את גידולם".

לאירוע החגיגי של חנוכת הגינה הגיעו מכובדים מהיישוב, מבני עקיבא ומקק"ל, ביניהם היו מנכ"ל העיר לוד מר אהרון אטיאס, מנהל כפרי הסטודנטים של בני עקיבא קבצי מבצרי, סגן ראש העירייה מר הרוש ומנהל החטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל שר שלום ג'רבי, שהבטיח להמשיך לסייע בהקמה של גינות קהילתיות בעיר יחד עם כפרי הסטודנטים.
וגם פיתות על הסאג' היו. צילום: יגאל חן
וגם פיתות על הסאג' היו. צילום: יגאל חן