מחנה הקיץ של הדרומיים

מחנה הקיץ של הדרומיים - חלון ירוק - אתר הצעירים של קק"ל
מאת: ויקי יצחקי
9.8.2017

ככה בונים מנהיגות צעירה: כ-80 חניכי מעוף מהמועצות האזוריות שפיר ואשכול בדרום יצאו למחנה קיץ בצפון הארץ. הם טיילו, התגבשו, ועשו עוד צעד בדרך להדרכה
יומיים הם אולי לא הרבה זמן, אבל חניכי ומדריכי מעוף מהמועצות האזוריות שפיר ואשכול הצליחו למצות אותם עד תום. כ-80 בני נוער בני 16-13 (בוגרי כיתות ז'-י') הגיעו למחנה הקיץ במרכז השדה והיער ציפורי שנערך בין התאריכים 2-4.8.2017 (כל קבוצה שהתה יומיים במחנה). הם הגיעו עם המדריכים הבוגרים שלהם, "הגרעינרים", רכזי הנוער של המועצה ובהובלת מדריכי קק"ל חלקו שם זמן של טיולים בטבע, אתגרים וספיגת ערכים.
 
שחר, תלמידת כיתה ז' מהמועצה האזורית שפיר, משתפת: "היה לי כיף במיוחד בטיול הזה, זאת היתה הזדמנות להכיר חברה מהמושב שלי ומיישובים אחרים במועצה. זאת הפעם הראשונה שאני יוצאת לטיול במתכונת הזאת, ולמדתי להסתדר בתנאים לא רגילים, לבשל בשטח בישולי שדה, ישנו בשטח, ולמרות שאני לא מתה על לינה בטבע, בציפורי היה סבבה. הרגשתי שכל זה מפתח עצמאות ואחריות. גם החברותא עם המדריכים והחברים הייתה נהדרת".
טיול נעים וקליל במים. צילום: בוסתן פרג'ון, קק"ל

גיבוש, העצמה והרבה מים...

במשך יומיים טיילו החניכים באתרים בצפון הארץ ונהנו מגיבוש והעצמה במרכז השדה והיער ציפורי, באמצעות פעילות ה-odt החדשה המתקיימת במרכז.
היום הראשון התחיל בנחל הקיבוצים, במסלול הליכה קצר ומעניין שהעניק חוויה נעימה. מסלול הליכה נוסף במים חיכה להם בהמשך היום במג'רסה, שהיה ללא ספק מרענן לימי הקיץ החמים, וגם השאיר חוויה חיובית בקרב החניכים: "מסלול ההליכה היה במים, לכן למרות שהיה יום חם לא התקשינו במסלול", שיתפה אור ממושב זרחיה. החניכים ביקרו גם בסחנה, וסיימו את היום בלינת שטח במרכז קק"ל בציפורי, שם הכינו ארוחת ערב באופן עצמאי – בישולי שדה, קיימו שיחות חברים, צפו בסרט ונהנו מפעילות ערב.
למחרת היום ביקרו בגן הלאומי ציפורי ובהמשך יצאו לשיט בקייקי כפר בלום.

שקד, תלמידת כיתה ט' מהמועצה האזורית אשכול: זאת הפעם הראשונה שבה אני יוצאת לטיול מטעם המועצה, ואני חושבת שהטיול הזה היה הזדמנות טובה להסתכל סביבי ולחשוב, זה עשה לי טוב. המסלולים בטיול היו במים וזה היה מצוין. ובכלל, הגרעינרים הם סוג של בית שני בשבילי, ואני יכולה לומר שאני משתפת אותם בחיי המון. לסיכום, בטיול הזה זה ממש היה לי טוב עם כולם".
שטים. קייקי כפר בלום. צילום: בוסתן פרג'ון, קק"ל
שקד, תלמידת כיתה ט' מהמועצה האזורית אשכול: זאת הפעם הראשונה שבה אני יוצאת לטיול מטעם המועצה, ואני חושבת שהטיול הזה היה הזדמנות טובה להסתכל סביבי ולחשוב, זה עשה לי טוב. המסלולים בטיול היו במים וזה היה מצוין. ובכלל, הגרעינרים הם סוג של בית שני בשבילי, ואני יכולה לומר שאני משתפת אותם בחיי המון. לסיכום, בטיול הזה זה ממש היה לי טוב עם כולם".

נועם, תלמיד כיתה ח', מושב עין הבשור, מועצה אזורית אשכול: "הפעילות הזאת מתקיימת בפעם הראשונה, והיא שונה מפעילויות אחרות שאנחנו מכירים, היא הרבה יותר אינטימית, לא עמוסה, יותר מפנקת וישנה התחשבות ברצונות והצרכים שלנו. הגיבוש של החברה מיישובי המועצה חשוב, ואנחנו מתכננים לצאת לקורס מדריכים בשנה הבאה".

אור, תלמידת כיתה ח', מושב זרחיה, מועצה אזורית שפיר: "זאת הפעם הראשונה שאני יוצאת לפעילות בחופשת הקיץ במתכונת של טיול, והוא היה שונה מטיול שנתי של בית הספר או של תנועת נוער. בחרו עבורנו מסלול מתאים והטיול היה קליל. באנו מראש עם מודעות לנושא של שמירת הטבע והסביבה, ובעצם כבר הסתכלתי על הדברים גם בעיניים של מדריכה".

ומה בהמשך?

הרעיון לשיתוף פעולה בין קק"ל ובין המועצות האזוריות שפיר ואשכול החל לרקום עוד וגידים כבר לפני כארבעה חודשים. עומרי, רכז נוער מושבים, מועצה אזורית אשכול, מסביר: "מטרת התוכנית המשותפת היא להגביר את תדירות יציאת בני הנוער אל הטבע, להעניק למדריכים כלים בנושאים של שמירת טבע, הגשמה של חזון קק"ל וחזון בני המושבים, וחשיפה לידע המקצועי בנושאי יציאה לטבע וחניכה של נוער". חלק מבני הנוער שהגיעו למחנה, ימשיכו למסלול של הדרכה ביישובים שלהם.

ובינתיים, החניכים במחנה התלהבו מאוד מהמתכונת של קבוצות קטנות, חשו שתכנון הפעילות נעשה מתוך כוונה להתחשב ברצונות שלהם ולעשות עבורם את הטוב ביותר, והם מקווים מאוד שהמתכונת הזאת תימשך גם בעתיד.
ממשיכים להדרכה? בינתיים נהנים מהחברותא. צילום: בוסתן פרג'ון, קק"ל
החברה של מועצה אזורית שפיר: תמונה קבוצתית. צילום: ישראל דהן