כנס החשיפה של מכינות קד"צ

התלמידים משתתפים במעגלי שיח ביום החשיפה. צילום: לינור שאוליאן
מאת: לינור שאוליאן
26.9.2017

תלמידי כיתות י"ב מהדרום השתתפו בכנס חשיפה ראשון שארגנה קק"ל בנושא מכינות קדם צבאיות. מתן ראובני, תלמיד בית הספר שקמה: "יום החשיפה הוא מדהים. אני בעד לפתוח דלת לילדים שלא מכירים את הנושא"
כ-350 בני נוער, תלמידי כיתות י"ב, שהגיעו ממצפה רמון, דימונה, שדרות, מרחבים וחוף אשקלון השתתפו ביום שלישי, 19.9.2017, בכנס חשיפה ראשון של קק"ל למכינות הקדם צבאיות, שהתקיים במרכז שדה ויער יתיר, במסגרת המחלקה לתוכניות בפריפריה של חטיבת החינוך. כנס מכינות זה נוצר מהצורך לחשוף כמה שיותר בני נוער מיישובי הפריפריה למכינות הקדם צבאיות, בעקבות כנס שדרות תשע"ז, אשר עסק בנושא קידום החינוך הבלתי פורמלי בקרב בני הנוער בישראל, בדגש על יישובי הפריפריה. יצחק ארביב, מנהל המחלקה לתוכניות בפריפריה, אמר: "זהו צעד מהותי ונוסף במאמץ הגדול שלנו לקדם את הנוער ביישובי הפריפריה. בעזרתו נגדיל את מספר החניכים שיגיעו למסגרות המשך איכותיות של המכינות הקדם צבאיות".

ממש כמו חץ וקשת

בבוקר הכנס נפגשו מאות התלמידים באמפי היפהפה שבמרכז השדה ונהנו מכיבוד קל ואווירה נעימה. ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, פתח את הכנס ובירך את המשתתפים תוך ציון חשיבותן של המכינות לחניכים המשתתפים בהן.
מנהל מחלקת תוכניות בפריפריה, יצחק ארביב המשיך ואמר: "כל אחד
שבא היום רואה עצמו מנהיג מוביל שתורם לחברה. קחו בשתי ידיים את התקופה המאתגרת, המעניינת והכיפית הזו. נסו לקחת כמה מהרגעים המופלאים האלה ואז בעתיד תובילו בעצמכם את הדור הבא".

שלומי קסטרו, מנכ"ל ארגוני הילדים והנוער, סיפר שכשהיה נער מצא את האושר וחש חיוני כשהצליח להציל ילדה שנפלה במדרגות נעות ושיערה היה בסכנה. הרגשת החיוניות, לדבריו, היא במימוש הפוטנציאל, שמגיע כאשר אנחנו מרגישים שאנחנו מסוגלים לעשות דברים. קסטרו ,שריגש את כולם בסיפורו האישי, הוסיף ואמר: "מה שניצב על הפרק הוא החלטה האם ללכת במסלול של החברה הישראלית – לסיים תיכון ומשם לצבא – או להיכנס למסלול הסופר אולימפי ולהיות משמעותיים לעצמכם ולסביבה. אני יודע שיש כאלה שמתלבטים וחוששים לפספס שנה. הסתכלו על זה כעל חץ וקשת: צעד אחורה ואז תצאו עם חץ מדויק לחיים".
דברי ברכה: "בעתיד תובילו בעצמכם את הדור הבא". צילום: לינור שאוליאן

היכרות, גיבוש ומעגלי שיח

במהלך היום הציגו את עצמן בפני בני הנוער שבע מכינות מרחבי הארץ: נחשון, ניצנה, כמהין, שחר ניצן, ירוחם, אשלים וארז אחריי מבאר שבע. נציגי המכינות סיפקו למאות התלמידים פרטים על המכינות שהם מייצגים ועל המשמעות של העשייה החינוכית והערכית שהן מעניקות. המשתתפים נהנו מפעילויות היכרות וגיבוש ששילבו עבודת צוות וכן מהרצאות בסגנון TED והשתתפות במעגלי שיח.
 
בסיום היום התכנסו כולם שוב ומנהל מרכז השדה יתיר, יואב סעד, בירך אותם וסיפר את סיפורו האישי. יואב תיאר בנוסף את הייחודיות של מרכז השדה ואת ההיסטוריה של המקום. סמנכ"ל מכינות דרך ארץ, אבי כהן, סיכם ואמר: "לקראת השנה החדשה תנו לעצמכם, מתנה פתחו לעצמכם דלת למען העתיד שלכם ובואו לאחת המכינות. אתם העתיד שלנו".
משתתפי הכנס מתכנסים באמפי במרכז השדה. צילום: לינור שאוליאן

המשתתפים מספרים על הכנס:

  • ציפי רים, מחנכת מתיכון כפר סילבר: "זהו יום מאוד חשוב ועצם החשיפה והאפשרות לשאילת שאלות של הילדים את המכיניסטים היא מצוינת".
  • אלון, תלמיד מתיכון מרחבים: "נוצרה אצלי התעניינות אבל לא החלטתי סופית. היום הזה העניק לי אפשרויות נוספות לפני הגיוס לצבא".
  • חן כהן, תלמידת בית הספר שקמה: "באמצעות היום הזה הבנתי את רעיון המכינות".
  • מיכל מלכה, מחנכת מתיכון כפר סילבר: "החשיפה במקום אחד עם פעילות היא מצוינת. כלפי חוץ היא נראית פעילות חברתית, אך יש בה המון ערכים וזה מה שמאפיין את המכינות".
  • אוראל, מכיניסטית טרייה: "אני רק חודש במכינה אבל כבר מרגישה שחל בי שינוי עצום. למדתי שהכול בראש ומה שאני רוצה ואחליט זה מה שיהיה".
  • שלומי הדזל, מדריך במכינת ארז אחריי: "כולם יוצאים מפה נשכרים. זוהי פלטפורמה נהדרת למכינות לחשוף עצמן, ולילדים להכיר את העולם הזה".
תלמידי י"ב מהדרום מתגבשים ומכירים באמצעות עבודת צוות. צילום: לינור שאוליאן