גיבורים זה אנחנו: סמינר הקיץ של המרכז

כמות הידע והערכים שספגנו כאן משתווה למה שסופגים במשך שנים שלמות בתנועה. צילום: עדי סגל ודרור ארצי
"כמות הידע והערכים שספגנו כאן משתווה למה שסופגים במשך שנים שלמות בתנועה". צילום: עדי סגל ודרור ארצי
מאת: ניסים מגנג'י ואודיה ביליג
4.9.2017

מה משותף לקבוצות מנהיגות מהשומרון ומגוש עציון ולעולים חדשים בשנתם הראשונה בארץ? גיבורים יהודים, הרב קוק, עדה יונת, פרופ' אומן וגם נסים גיגי הלוחם הצעיר ביותר, שנהרג ברובע היהודי...
מיהו גיבור? כ-100 בני נוער בכיתות ח'-י' משערי תקווה, נוקדים, שדרות, אשדוד ובת ים, חלקם עולים חדשים שעדיין לא דוברים עברית, הגיעו לסמינר ייחודי שאחת ממטרותיו הייתה לענות על השאלה המורכבת הזו. הסמינר, שנערך בין התאריכים 22-24.8.17, והיה שיתוף פעולה של מעוף ואצי"ל ומרכז שדה ויער נס הרים, חשף בפני בני הנוער את ההיבטים השונים בנושא גבורה, ועזר להם להבין מהי גבורה אישית ומהי גבורה לאומית ובכלל מיהו גיבור.

היום הראשון: גיבורים יהודים

היום הראשון החל בסיור בתל אביב, שכלל ניווט סלולרי מבית קק"ל להיכל העצמאות בעקבות מנהיגי "המדינה שבדרך", ולאחר מכן ביקור בבית התפוצות. הסיור כולו עסק בגיבורים יהודיים ששינו את ההיסטוריה והשפיעו רבות. בסופו של היום הראשון נערכה תחרות בישול חווייתית "מסטר שף"', שבמסגרתה כל קבוצה הכינה לעצמה את ארוחת הערב. והקבוצה הזוכה היא... קבוצת שערי תקווה בנות!

היום השני: חיבורה מחדש של ירושלים

היום השני בסמינר הוקדש לחיבורה מחדש של ירושלים. החניכים התחילו את היום במוזיאון החדש בגבעת התחמושת, ביקור שריגש אותם מאוד, ובייחוד את העולים. משם המשיכו ברחוב הנביאים – וכל קבוצה הלכה בעקבות הגיבור/ה שבחרה.בביקור בבית הרב קוק, ממקימי הציונות הדתית, שמעו החניכים גם את סיפורה של אנה טיכו ושל דמויות ירושלמיות בנחלאות, לאחר מכן סיירו במוסדות הלאומיים, וכמובן שלא פסחו על הרובע היהודי, שם שמעו על מלחמת השחרור ומלחמת ששת הימים וצפו במופע הללויה בעיר דוד.
נטלי מאשדוד שנמצאת בארץ 3 חודשים בלבד היטיבה לבטא את תחושתה: "זו הפעם הראשונה שלי בירושלים ולמרות שהציפיות שלי מהעיר היו גדולות, הביקור עצמו היה הרבה מעבר לציפיות..."
הסיור בגבעת התחמושת. ריגש את כולם. צילום: עדי סגל ודרור ארצי
הסיור בגבעת התחמושת. ריגש את כולם. צילום: עדי סגל ודרור ארצי

היום השלישי: זה המנהיג שלי

בבוקרו של היום האחרון יצרו המדריכים מעגלי שיח בנושא המנהיגות ומנהיגים בולטים שנבחרו. כל קבוצה בחרה גיבור להצגה בסוף הסמינר ושיר מייצג, ואז יצאו כולם לפעילות או.די.טי במסילת ציון.
מסיבת הסיום נערכה בתצפית מרהיבה בקסטל, וכיאה לסמינר שנושאו הוא גיבורים יהודים, מדריכי קק"ל התחפשו וערכו הצגה וכל קבוצה הציגה את הגיבור שלה בשפתה. קבוצת המנהיגות משערי תקווה בחרה את נסים גיגי, החלל הצעיר ביותר, החלל הצעיר ביותר, שנהרג בגיל תשע וחצי ברובע היהודי, כדמות הגיבור, ואילו העולים החדשים מבת ים בחרו את בן גוריון.
רון משערי תקווה: "ללא ספק כמות הידע והערכים שספגתי בשלושת הימים הללו משתווה למה שסופגים במשך שנים שלמות בתנועה. החיבור המדהים של עולים שלא יודעים עברית איתנו הישראלים הוותיקים היה מוצלח ותרם המון לאווירה הקסומה שהייתה בסמינר".
החניכים שהשתתפו בסמינר חשים שעברו תהליך מעצים שהגביר את תחושת המסוגלות העצמית שלהם, תוך הבנת הכוח הטמון במנהיג הצעיר.
צפו במופע הללויה בעיר דוד. צילום: עדי סגל ודרור ארצי
צפו במופע הללויה בעיר דוד. צילום: עדי סגל ודרור ארצי