חנוכה 2019: סמינר מנהיגות במדבר

מי מצטרף לתמונה? שלושה ימים במדבר והרבה חוויות. צילום: קקל
מי מצטרף לתמונה? שלושה ימים במדבר והרבה חוויות. צילום: קק"ל
מאת: אלישבע אמסלם
29.12.2019

הם הגיעו ממקומות שונים בארץ להוכיח יכולות מנהיגות בסמינר, שהתקיים בדרום הארץ במזג האוויר החורפי שפקד את ארצנו בחג החנוכה. יחד הם סיירו וצברו ידע במקומות שונים, וגם למדו להכיר איש את רעהו ולקבל את דעתו של האחר. היה מרתק!
150 חניכים מכיתות ז'-י"א, עזבו את בתיהם החמים לשלושה ימים והגיעו בחג החנוכה, ממקומות שונים בארץ (בית ג'אן, נוף הגליל, אשדוד, זרחיה, תקוע, פני קדם, קריית מלאכי וקידה), להשתתף בסמינר מנהיגות ראשון השנה, שהתקיים בתאריכים 25-27.12.2019. חניכי קבוצות המנהיגות ממעוף ואצי"ל שהגיעו  מכל קצוות החברה: דרוזים, עולים חדשים ותושבים ותיקים,  חילוניים ודתיים, ייפגשו בהמשך השנה לפעילויות משותפות נוספות ולשני סמינרים נוספים.

על אף הרוח החזקה והטמפרטורות שצנחו הם טיילו, דנו בעניינים חשובים במעגלי שיח, השתתפו בתחרות מאסטר שף, במעגלי מתופפים ובפעילות קריוקי וממש ממש נהנו.

מול הרוח על מצוק המכתש

החניכים נאלצו להתמודד, ממש עם תחילת הסמינר, עם מזג אוויר מאתגר. על אף הרוח החזקה והקור הם הלכו על המצוק של מכתש רמון. משם ירדו מהר גמל שבמצפה רמון לכיוון המנסרה.
 
התחושה של הרוח שכמעט דוחפת ומעיפה פנימה למכתש הייתה מאוד מורגשת וממשית. החניכים התפעלו מהיופי של המכתש ומכל מה שהוא מכיל בתוכו, והם הלכו וקפצו בהתלהבות בין הגבעות השונות.
 
בניהו, מפני קדם, מספר: היה מאוד כיף ושונה ללכת בתקופת החורף נגד הרוח שלא פוסקת לרגע, ולטייל בנופי המדבר המרשימים. הייתה חוויה לישון באוהלים בדואים יחד עם בני היישובים הנוספים. בניגוד לטיולי בית הספר האחריות הייתה עלינו וזה גרם לנו לבצע את הדברים לא מתוך הכרח אלא מתוך רצון. זוהי המהות של סמינר מנהיגות!"
צועדים בנוף המדברי המאתגר. צילום: קקל
צועדים בנוף המדברי המאתגר. צילום: קק"ל

ממאסטר שף לחרמון

ביום השני ביקרו החניכים בתמנע. שם התקיימה תחרות מאסטר שף שבסופה הוכרזו הזוכים. היה קשה לבחור מנצח כי כולם היו מצוינים. המשתתפים נבחנו על ניקיון, עבודת צוות ,יצירתיות וטעם. לבסוף הוכרזו המנצחים, חניכי הקבוצה הדרוזית. הפרס היה יציאה לאתר החרמון המושלג ביום האחרון של חופש חנוכה, יחד עם הזוכים במקום השני: חניכי נוף הגליל.
 
ברוריה מנוף הגליל, הוסיפה: "אני נהנית בסמינר. הכרתי חברים חדשים. הנוף של אזור הנגב מאוד יפה וכיף לטייל פה, הכרתי לראשונה את פארק תמנע והתפעלתי מהיופי המיוחד של בקעת תמנע".
 
ביום השלישי אזרו החניכים הרבה כוח וטיפסו למצדה. אלישבע אמסלם, מחטיבת החינוך של קק"ל, סיכמה את הסמינר: "תם ונשלם. אנו בדרכנו הביתה לאחר ביקור במצדה. במהלך הביקור העלנו את השאלה: למה מגה אימפריה מתעקשת לכבוש את מצדה? ועוד יותר מכך: איך מוצאים כוחות נפש לעמוד מול מגה אמפריה? את טקס הסיום ערכנו לרגלי המצדה, כאשר כל קבוצה סיכמה בדרכה שלה את שלושת ימי הפעילות.
עומלים על הכנת ארוחה טעימה. מי ינצח? צילום: קקל
עומלים על הכנת ארוחה טעימה. מי ינצח? צילום: קק"ל

צעירי בית ג'אן מספרים:

"באנו מהצפון הרחוק, מהרי הגליל, להשתתף בסמינר חנוכה. הכרנו חברים חדשים ואזור חדש ושונה. זוהי הפעם הראשונה שאנחנו במדבר הגדול והיפה. באנו בעקבות בן גוריון וחזינו כיצד אפשר היה להפריח את השממה במדבר. למדנו על המכתש, איך נוצר ולמה דווקא כאן. עלינו למצדה וראינו איך אנשים הצליחו לבנות ארמונות ולאגור מים במקום שכמעט לא יורד בו גשם, בלי כלים ובלי טכנולוגיה. ביקרנו גם בפארק תמנע ולמדנו איך אנשים סחרו בנחושת לפני אלפי שנים. ראינו את עמודי שלמה ואת הפטרייה שבפארק. אנחנו מודים לקק"ל שנתנה לנו את ההזדמנות להרגיש וללמוד דברים חדשים. הסמינר חימם לנו את הלב ונתן לנו טעם של עוד... חג חנוכה שמח לכל עם ישראל".
 
מוחמד וליז מבית ג'אן סיפרו: "הסמינר מדהים! הנופים שראינו היו מרהיבים. אין מקום כזה בעולם. הנגב מאוד יפה, אנחנו חיים בצפון והיה לנו כיף להכיר אזור חדש ובכלל לא מוכר. הכרנו חברים חדשים מאוכלוסיות שונות, נשברנו לנו סטיגמות שונות על אוכלוסיות בחברה הישראלית, ישבנו באוהלים עם כולם וניהלנו שיחות מעניינות על העדות והאוכלוסיות השונות לתוך הלילה. כל אחד הביע את דעתו, וכולם ניסו להבין ולקבל אחד את השני."
מתקבצים לתמונה על רקע הנוף המרהיב. צילום: קקל
מתקבצים לתמונה על רקע הנוף המרהיב. צילום: קק"ל
נחים ומתחברים בהפסקה מן ההליכה. צילום: קקל
נחים ומתחברים בהפסקה מן ההליכה. צילום: קק"ל