שנת שירות בחוגי הסיירות של קק"ל

כמחצית משנת השירות מתבצעת בשטח. צילום: קק"ל
מאת: מערכת חלון ירוק
12.7.2018
 
אם אתם מחפשים לעשות משהו מיוחד ומשמעותי עוד לפני הגיוס לצה"ל,
אוהבים לטייל ורוצים לתרום למדינה ולסביבה – ללמוד עוד על עצמכם, על הארץ ועל החברה – קראו את הכתבה ונסו לדמיין את השנה הכי חווייתית, מעניינת וגם תורמת שיכולה להיות
שנת שירות, ש"ש, או שין שין – זו שנה שבה אתם יכולים לתרום מעצמכם שנה אחת לטובת עבודה בקהילה ובסביבה. ההתנדבות לשנת שירות דוחה בשנה את השירות הצבאי, וממלאת את יומכם בשלל משימות, תוכניות ופעילויות, שמטרתן לתרום, בתחומים שונים, למדינה ולקהילה. חלק גדול מהתוכניות פועלות באופן מיוחד ביישובי פריפריה ובפריפריה החברתית בישראל, בחינוך והדרכה במסגרות שונות, בפעילות תורמת לסביבה, בגופים ירוקים ועוד.במסגרת שנת שירות בחוגי הסיירות של קק"ל, השינשינים גרים במספר קומונות ברחבי הארץ ומדריכים קבוצות נוער.

למי זה מיועד?

למסיימי כיתות י"ב שרוצים לתרום מעצמם למדינה ולסביבה.
לחבר'ה מיוחדים שאוהבים טיולים ולא נרתעים מלצעוד הרבה ולהיות בשטח, לכאלה שרוצים לעבוד עם ילדים ובני נוער אחרים ולהוביל אותם להכיר את עצמם ואת הארץ דרך הליכה בשבילי הארץ היפים והמעניינים, באמצעות משימות מאתגרות ומלמדות, לאור מדורה ועם הרבה התלהבות ודרך ארץ.
אז אם יש לכם אהבה לטבע ולסביבה וגם לאנשים, ואם נראה לכם שיש לכם כישורי מנהיגות והדרכה ואתם בטוחים שתוכלו לתפקד טוב באופן עצמאי בשטח – אתם מוזמנים להגיש מועמדות!
המיונים לשנת שירות מתקיימים בחודשים אוקטובר-ינואר. משרד הביטחון הוא זה שקובע את התאריך, מכיוון שיש להגיש בקשה לדחיית השירות הצבאי.
מנווטים ביחד בשטח באמצעות מפה ומתנסים במיומנויות חשובות. צילום: קק"ל

שנת שירות למען חינוך וטבע

חוגי הסיירות קיימים מעל 40 שנה. השטח הוא דרך חיים – דרך להכיר את הארץ ולהתחבר אליה, דרך לחזק את החיים הרבגוניים והמיוחדים שבה ולהנחיל חינוך ערכי ואהבת הארץ לילדים ונוער.
לשנת שירות של חוגי הסיירות של קק"ל מתקבלים מדי שנה כ-40 בני נוער מתנדבים, ואלה מרכיבים שבע קומונות של שינישינים שמפוזרות ברחבי הארץ.

השינשינים לומדים ומטיילים המון. הם עוברים השתלמות בנושאי ההדרכה השונים, ניווט, שדאות ובנושאים מקצועיים של שמירת טבע, גיאולוגיה, יהדות, היסטוריה, מיעוטים, בעלי חיים, צומח ועוד. בנוסף לכך הם יוצאים להשתלמויות עומק, שנמשכות כמה ימים, להכרת חבלי ארץ שונים.
השינשינים מדריכים מדי שבוע מספר קבוצות של ילדים ונוער מכל רחבי הארץ, וממגוון קבוצות חברתיות וסוציואקונומיות. להדרכות ולקשר עם הילדים הם מביאים את עצמם ואת החיבור לטבע, לשטח ולמדינה. באופן מצטבר השינשינים מבלים כמחצית משנת השירות שלהם בחוץ – בשטח. שם הם מעבירים רעיונות, חוויות וידע ומובילים תהליכים חינוכיים בקבוצה.
בנוסף, לאורך השנה מסייעים השינשינים בקידום פרויקטים סביבתיים וחינוכיים כגון פרויקט "השבת מי גשם" בבתי ספר יסודיים ברחבי הארץ. הם שותפים בהובלת סיורים ללא תשלום לקהל הרחב, תחרויות ניווט, סקרי שטח לגילוי אתרים חדשים, שמירה על משאבי טבע באתרי קק"ל, ניקיון וטיפוח יערות ועוד.
 
לכל אזור יש מלווים מקצועיים מטעם חוגי הסיירות ואחראי ארצי. תפקידם
הוא ללוות את המתנדבים בנושאים מקצועיים והדרכתיים וגם בנושאים חברתיים, שקשורים לחיים המשותפים בקומונה.
 
נשמע לכם מעניין? :)
מתנסים באתגרים מעצימים ובונים. צילום: קק"ל

לפרטים נוספים, הרשמה ראשונית ויצירת קשר:

מועמדות לשנת שירות בחוגי הסיירות של קק"ל אפשר להגיש מחודש אפריל ועד תחילת חודש נובמבר בלבד.
המיונים לשנת שירות בחוגי הסיירות מסתיימים באמצע חודש ינואר.
למידע נוסף ולהרשמה למיונים – באתר חוגי הסיירות למידע נוסף על חוגי הסיירות – באתר חלון ירוק לצעירים עוד אפשרויות לשנת שירות – באתר שנת שירות

כמו כן, אתם מוזמנים לפנות לאבשלום, רכז שנת השירות בחוגי הסיירות אם ברצונכם לברר פרטים נוספים: sayarut1@gmail.com