ציפורי ארץ התנ"ך

ערכת ציפורים בארץ התנך. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קקל
ערכת ציפורים בארץ התנ"ך. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל
ערכת ציפורי ארץ התנ"ך כוללת 10 כרזות מרהיבות ובהן איורים של עופות בולטים הנזכרים בתנ"ך, מידע מעניין על אודותיהם ופסוק מהמקורות שבו הם נזכרים. בנוסף, תמצאו בערכה חוברת פעילויות למגוון גילאי יעד – החל בילדי גן וכלה במבוגרים ובוגרים
מאז ומעולם משכו הציפורים את תשומת ליבם של בני האדם. כמונו, ובניגוד לבעלי חיים רבים אחרים, רוב מיני הציפורים פעילים בשעות היום, ולכן רבים המפגשים בין בני האדם ובעלי הכנף. הציפורים מושכות את תשומת ליבנו גם בצבע נוצותיהן, בשירתן וביכולת שלהן לעופף בחופשיות ממקום למקום.
ארץ ישראל מיוחדת מאוד בהקשר זה. היא התברכה במגוון רחב של מיני ציפורים, וגם בכמויות גדולות של ציפורים החולפות דרכה בסתיו – בדרכן מאירופה וממערב אסיה אל משכנות החורף באפריקה, ובאביב – מאפריקה אל אזורי הקינון שבאירופה ובמערב אסיה.
 
מאחר שהציפורים היו חלק ממרקם המציאות העשיר של אנשי התנ"ך, אין פלא שהן תופסות מקום נכבד בעולם הדימויים העשיר של הנביאים והמשוררים, שדבריהם זכו לחיי נצח בספר הספרים.
 
בחרנו להציג באמצעות איוריה המרהיבים של הציירת יעל נעמן עשרה עופות בולטים ומוכרים מתוך מגוון גדול של כ-550 מיני עופות שתועדו עד היום בישראל. בפסוקים שהעופות מופיעים בהם יכולים גם בני דורנו למצוא משמעות.
עגור אפור. ציור: יעל נעמן
עגור אפור. ציור: יעל נעמן