האם עצים יכולים לחסום אבק?

מסננים את האבק ומקבלים מינרלים. עץ במדבר. צילום: pixabay
24 נובמבר 2019
מתברר שכן, והם אפילו מרוויחים מכך: בתמורה לסינון האבק והחול שמביאות עימן סופות חול מקבלים העצים מינרלים שמדשנים את האדמה שעליה הם שוכנים. ברחבי העולם כבר הבינו את יתרונם של העצים כחוסמי אבק מול סופות החול המדבריות, ואנחנו גילינו יתרון נוסף לעץ
 
מאת: מערכת אתר חינוך וקהילה, קק"ל. ייעוץ מדעי: ענת מדמוני
הם נותנים צל, מקררים את האוויר וחוסמים רעשים, וגם יכולים לחסום אבק. כן, העצים, הריאה הירוקה של העולם שלנו, יכולים לשמש גם חומה נגד אבק והם נמצאו יעילים במקומות שבהן משתוללות סופות חול.

איך זה קורה?

כאשר חלקיקי חול ואבק הנישאים על ידי סופה מגיעים לאזור מיוער, העצים מהווים מחסום מפניהם, ומשמשים כמסנן. היעילות של העצים בהפחתת הזיהום נקבעת על ידי מאפיינים שונים של העצים, כמו צורה, גובה וצפיפות.
 
אם אתם דואגים לעצים, הסירו דאגה מלבכם – האבק שנדבק לעלים ולענפי העץ יכול להכיל זרחן, שהוא אחת מאבני הבניין של מולקולות החיוניות לעצים ולאורגניזמים בכלל, ולכן הוא יכול להיות משמעותי בהוספת חומרי הזנה לעצים. כשיורד גשם החלקיקים מגיעים לאדמה ומשביחים אותה, בייחוד כשמדובר באזורים יובשניים, שבהם הקרקע אינה עשירה במינרלים.

בעיה ושמה סופות חול

במקומות רבים בעולם מתמודדים עם הנזקים שגורמות סופות החול, דוגמת עלייה במחלות נשימה כרוניות. למעשה, נמצא קשר חיובי בין עליית ריכוז החלקיקים באוויר שמקורו בסופות אבק לבין מקרי תחלואה: במקומות שבהם ריכוז החלקיקים באוויר היה גבוה יותר, שיעור האשפוזים בבתי חולים עקב מחלות נשימה כרוניות כגון אסתמה היה גבוה יותר. אחד הפתרונות שנמצאו הוא נטיעת עצים.

בארצות הברית, למשל, נוטעים עצים כדי למנוע מחלקיקים שמגיעים מתעשיות שונות לפגוע בבריאות הציבור.
 
לדוגמה, במקומות שבהם יש חוות עצומות לגידול עופות ולצדן אזורים מיושבים קיים חשש לזיהום שמגיע מלשלשת העופות. כאשר הלשלשת מתייבשת, היא הופכת לאבק שמכיל חלקיקים מסוכנים ועלולים לגרום למחלות לבני האדם, השואפים אותם. נטיעת עצים מסייעת להפחית את הזיהום, משפרת את איכות האוויר, ומצמצמת את המחלות הזיהומיות המועברות באוויר. שורשי העצים קולטים את המינרלים (חנקן וזרחן) ממי התהום וממי הנגר וכך משפרים את הזנתם המינרלית ובו בזמן מצמצמים את זיהום הסביבה. ועם זאת קיימת סכנה של כריתת עצים במקומות אלה בשל שיקולים כלכליים. בעלי חוות במדינת אוקלהומה, למשל, מעוניינים, מטעמים רווחיים, להגדיל את שטח החוות על חשבון הקרקעות המיוערות שנמצאות קרוב אליהן והדבר עלול לגרום לבעיה קשה.
סופת חול במדבר. צילום: pixabay
גם סמוך לדלהי שבהודו משתוללות סופות חול אדירות הגורמות לנזק רב לבני אדם: לבעיות נשימה, ואף לפגיעה בחיי אדם. לפעמים הסופות כל כך חזקות עד שבמהלך היום הן חוסמות את קרני השמש ומצמצמות את טווח הראייה של האנשים למטרים בודדים. ממשלת הודו החלה לנטוע מספר אדיר של עצים באזור – למעלה משלושה מיליון עצים – כדי ליצור חומה שתקל על מיליוני התושבים שסובלים מהנזקים שמביאות עמן הרוחות.

מחקר ונטיעות בארץ

סופות אבק נוצרות בעיקר באזורים צחיחים או צחיחים למחצה, כמו ישראל. קק"ל נוטעת עצים ויערות לצרכים שונים, ביניהם גם הפחתת כמות האבק המגיעה לאזורים מיושבים.
 
מדענים עורכים מחקרים בתחום זה כיוון שהחלקיקים המגיעים עם הסופות פוגעים בבריאות התושבים וגורמים לתופעות סביבתיות כמו הפחתת משקעים. במחקר אחד, שנערך ביער להב, נמצא כי יישובים שסמוכים אליו, כמו קיבוץ להב, אופיינו בריכוז נמוך יותר של חלקיקים לעומת יישובים שאינם מצויים בהשפעת היער כמו לקיה.