"חמשישי ישראלי" לעולים חדשים

תמונה קבוצתית של העולים משתתפי "חמישישי ישראלי". צילום: ניסים מגנאגי
במסגרת מיזם חדש של קק"ל מאות עולים חדשים יבקרו באתרי טבע ומורשת ובתערוכות, יכירו את הסיפורים של העם והארץ, יתחברו לנופים ויגלו את החיבור שלהם לארץ ולישראליות.
מאת:ניסים מגנאגי ומערכת חלון ירוק לצעירים
1.8.2019
 
הם הגיעו לישראל לפני שבועות, חודשים ואפילו כמה שנים בודדות, מארצות מוצא שונות – רובם ממדינות חבר העמים לשעבר וחלקם מקהילת בני המנשה. הם עובדים קשה, עושים מאמצים כבירים להשתלב בארץ החדשה ובמסגרות השונות, ובעיקר להתחבר לכאן ולהרגיש שייכים. העולים החדשים שמגיעים לישראל נדרשים להרבה סבלנות וכוחות פיזיים ונפשיים... והם פשוט גיבורים! קק"ל, באמצעות חטיבת החינוך ומחלקת התוכניות בפריפריה, נרתמת לעזור להם להיקלט בארץ.אז איך מבינים מה זו ישראליות? ביום חמישי, 25.7.2019, הגיעו כ-150 עולים חדשים להשתתף במיזם של קק"ל שיימשך לאורך חודשיים, ובמסגרתו 650 עולים (190 משפחות) יזכו להבין את משמעות המילה "ישראליות" ולחוות אותה. הם ישתתפו בפעילויות וסיורים להכרת הארץ והחוויה הישראלית, ישמעו סיפורי מורשת מימי התנ"ך ועד ימינו וייפגשו עם עולים חדשים אחרים.

מכירים יהודים פורצי דרך

העולים מקרית שמונה, עכו, נוף גליל, אשקלון וקריית ים השכימו קום ובשעה 7:00 בבוקר כבר עלו לאוטובוסים לטיול המודרך שארגנה קק"ל. הם התחילו את סיורם בגן הבוטני באילנות. שם הם נחשפו למרכז המבקרים המדהים וליער האקלום (ארבורטום אילנות) שאליו הובאו עצים מרחבי העולם לצורך אקלום ומחקר. הילדים נהנו מפעילויות המרכז החדשני, למדו על העצים ועל היערות שלנו וגם של מדינות אחרות בעולם ונהנו מיצירה בחומרים מהטבע שהכינה להם טובית שפירא, מנהלת המרכז החינוכי של הגן הבוטני באילנות.

מכור ההיתוך של העצים הם המשיכו לתחנה אינטראקטיבית מרשימה במיוחד – תערוכת הגיבורים בבית התפוצות – ויצאו למסע בעקבות גיבורים יהודים לאורך ההיסטוריה. הם הכירו בתערוכה הצבעונית והחווייתית המוצגת במקום את סיפוריהם של דמויות יהודיות פורצות דרך בתחומים שונים של מדע, פילוסופיה, ספורט, תרבות, מנהיגות ועוד.

לאחר מכן הם ביקרו באתר הטבע ראש ציפור ובמצפור החדש בפארק הירקון, שנתרם על ידי ידידי קק"ל באוסטרליה, ושמעו על מיקומה המיוחד של ישראל וחשיבותו לנדידת הציפורים. הם צפו בציפורים וגם הפעילו טחנת קמח ששוחזרה על ידי קק"ל באתר "שבע טחנות", שם הם גם שיחקו במשחק ניווט סלולרי קצר ומותאם להם, שקק"ל הכינה במיוחד עבורם.
מסיירים ומעשירים את הידע בבית בתפוצות. צילום: ניסים מגנאגי

פעילות מלמדת ומעשירה ב"נס הרים"

לקראת סיום הביקור בתל אביב הם סיירו ביפו ונהנו מנופי העיר העתיקה, הים והנמל. כאן הם שמעו לראשונה את הסיפור התנכ"י על יונה הנביא – סיפור שכולל מוטיבים של קבלת אחריות, שליחות וגם מחילה וסלחנות. לאחר יום גדוש בחוויות ובסיפורים המשיכו העולים למרכז שדה ויער נס הרים של קק"ל. האירוח במקום היה חוויה מיוחדת ומגבשת עבור העולים גם במסגרת המשפחתית וגם בתהליך העמקת ההיכרות עם עולים חדשים אחרים. מסתבר שלחלק לא קטן מהם הייתה זו הפעם הראשונה מזה זמן רב, שבה הם לנו מחוץ לבית עם משפחתם.
 
האורחים התקבלו בחום, ולאחר מנוחה קצרה נפגשו לארוחת ערב משותפת בחדר האוכל של נס הרים. לאחר הארוחה התקיימה פעילות ערב שכללה מעגלי שיח בקבוצות ובמליאה, שבמהלכם דיברו המשתתפים על הקשר שלהם לארץ ולישראליות. הם סיפרו על קשיי הקליטה שמאפיינים את עלייתם לארץ, על הקושי להיקלט בחברה ובבתי הספר ועוד. בהנחיית מדריכי קק"ל, שליוו את העולים לאורך היומיים החשובים האלה, התחלקו המשתתפים לקבוצות דיון ועסקו בשאלה: "מה זה להיות ישראלי?" במהלך הדיון הוצג מגוון רחב של נושאים מצבא וגאווה ישראלית כפי שבאה לידי ביטוי בתערוכה ועד לטיולים בארץ והכרת סיפורי המורשת מתקופת התנ"ך ועד ימינו אנו. קתרינה מאשקלון סיכמה את היום הראשון ואמרה: "שלוש שנים עברו מאז שעלינו לישראל וזו הפעם הראשונה שהבנתי מה זה להיות ישראלית".
נהנים מסיור מרתק ביפו ושומעים את הסיפור התנכ"י על יונה. צילום: ניסים מגנאגי

ובשישי? טומנים פתק בכותל

אחר קימה מוקדמת וארוחת בוקר יצאו המשתתפים, בליווי מדריכי קק"ל, לכמה אתרים בעיר הבירה. הם נסעו לגן החיות התנכ"י, כדי להכיר את חיות התנ"ך. הם צפו בחיות בהנאה ואפילו זכו להאכיל את הג'ירפות.
מלאי התרגשות ועמוסי חוויות הם המשיכו לסיור ברובע היהודי, ובפעם הראשונה בחייהם, לאחר ציפייה רבה, הם הגיעו לכותל המערבי, שמעו על ההיסטוריה של המקום והטמינו פתקים בהתרגשות. יבגניה מקריית שמונה ריגשה את כולם כשהתנדבה להקריא את הפתק שכתבה באוזני כל המשתתפים. בקשתה הייתה להמשיך להכיר את הארץ כפי שעשתה ביומיים האלו.
 
בחודש הקרוב מתוכננים להתקיים עוד ארבעה סיורים של "חמישישי ישראלי" באותה מתכונת. במסגרתם ייהנו עולים חדשים רבים נוספים מחוויות דומות ומתוכנית מושקעת ומגוונת. הסמינר השני יתקיים בתאריך 8.8.2019.
מסיירים בירושלים ומצטלמים ליד המנורה. צילום: ניסים מגנאגי
לומדים מהי ישראליות באמצעות תערוכות וסיפורים. צילום: ניסים מגנאגי