איך אומרים "כיף" באמהרית?

מבית התפוצות ועד הכותל המערבי

מתכנסים בתיאטרון הבימה לפסטיבל הסיגידיאדה לתרבות אתיופית. צילום: קקל
מתכנסים בתיאטרון הבימה לפסטיבל הסיגידיאדה לתרבות אתיופית. צילום: קק"ל

מאות חניכי הצופים וקבוצות מנהיגות, ילדי עולים מאתיופיה, גדשו ביום שישי האחרון את רחבת תיאטרון הבימה בתל אביב. האירוע: פסטיבל הסיגידיאדה לתרבות אתיופית. החניכים, מצדם, "הרימו" את הפסטיבל, ואפילו עלו לבמה לרקוד

מאת: מערכת חלון ירוק
14.11.2017
 
 
מי שהגיע ביום שישי 10.11.2017 לרחבת הבימה, לא יכול היה שלא להבחין בקבוצה גדולה של בני נוער ממוצא אתיופי שלא הפסיקו לרקוד ולשמוח. הם הגיעו להשתתף ביומו השני של פסטיבל הסיגידיאדה, הפסטיבל הגדול לתרבות אתיופית – הכול פרי יוזמה משותפת של תוכנית אצי"ל של קק"ל, תיאטרון נפש בנפש ותנועת הצופים.
 
בני הנוער, תלמידי ח'-י"ב מקרית גת, שדרות, כפר סילבר, שכונת שמשון באשקלון, יבנה, רמלה ובאר יעקב, שחלקם לוו בחברים ממוצא רוסי, חשו גאווה גדולה על ההזדמנות שניתנה להם להציג את העושר הגדול של התרבות האתיופית. אחד החניכים, בן 17 מכפר סילבר, אמר: זו הפעם הראשונה שאני בתל אביב, ואני שמח שאני יכול להראות לחברים שלי שבאו מרוסיה שהתרבות שלנו כל כך יפה. תראו איך הם נהנים..."

"חשו גאווה"

הפסטיבל פתח צוהר אל תרבות שהיא חלק משמעותי בתוך החברה והתרבות הישראלית. היום החל בהצגה "הבית הנודד של עלמו אישטה" – הצגה שעוסקת בתרבות ובאומנות של יהודי אתיופיה, ודרכה נחשפו החניכים לתרבות האתיופית. "החברה שלנו עלו לבמה והשתתפו בהצגה", מספר בגאווה נסים מגנאגי, פרויקטור אצי"ל-קק"ל.
 
גם במהלך המופע של גילי יאלו ואבבה דסה, אומנים ממוצא אתיופי, מופע שהחל בתפילה מרגשת של הקיסים מהעדה, אי אפשר היה לעצור את הנערים. "הם עלו לבמה והשתוללו, שרו ורקדו", מספר נסים, "הם היו פשוט מדהימים".
 
אורי מגידיש, קומונר משבט הצופים של קרית גת, מתאר: "ההתרגשות של החניכים לקראת הסיור, שבפעם הראשונה הם המרכז שלו, הייתה רבה ואיזו גאווה הם חשו. אני עצמי, שמדריך אותם, נחשפתי בפעם הראשונה לתרבות הזאת וללא ספק המפגש ייתן לי כלים להתמודדות עם החניכים בהמשך".
נערה על הבמה עם לבוש מסורתי. צילום: קקל
נערה על הבמה עם לבוש מסורתי. צילום: קק"ל

התרבות האתיופית במיטבה

בינתיים בחוץ, ברחבת הבימה, נפרשה התרבות האתיופית במיטבה: שוק אתיופי עם מאכלים אתיופיים, כל האומנים המובילים ממוצא אתיופי, בהם הדיג'יי גילי יוסף והזמרת תמר רדא, ושוק עבודות יד על טהרת התרבות האתיופית.
 
אלנה, מנהלת תחום עולים בתנועת הצופים, סיכמה כי היה זה "ללא ספק האירוע המשמעותי ביותר לחניכים וכל ההיערכות ושכנוע התיכונים לשחרר את החניכים לפעילות השתלמו בענק. זה גם המקום להודות למחלקה לתוכניות חינוכיות בפריפריה של אגף החינוך של קק"ל על הארגון והחשיפה ליום המושלם הזה".
 
"היה מקסים", מסכם נסים. "החברה שלנו עשו את כל העניין. הם הפכו לכוכבי הפסטיבל. רקדו, הרימו את המדריכה (ממוצא רוסי) בריקוד אתיופי. היה מצחיק ומהנה".