משחקי דרך

ההורים ממילא לא מרשים לכם לראות סרטים ולפוצץ סוכריות בקנדי בנסיעה המשפחתית, אז למה שלא תנצלו את הזמן להווי משפחתי ומשחקי טבע ונוף במקום לעצבן את ההורים ולעשות קראש. קבלו מספר משחקי דרך שיגרמו לכם להסתכל על הדרך קצת אחרת

צו איסור שימוש בטאבלט ובסמראטפון

איזה כיף, או שלא, יוצאים לחופשה המשפחתית. לא חשוב מה ארזתם לבד, או שלא, ברגע האחרון שלחתם יד ארוכה ולקחתם את הטלפון הנייד שלכם, הטאבלט ושאר אביזרי הטכנולוגיה כדי להעביר איתם את הדרך בסבבה.

אופס!

אימא ואבא מכריזים על צו איסור שימוש במכשירים טכנולוגיים, שלא לצורכי ניווט ליעד המבוקש, והנה אתם מוצאים את עצמכם ברכב עם כל המשפחה. רגע לפני שאתם מנמיכים את הכובע ומחפשים תנוחה טובה להירדם, נסו רגע לצאת מהבאסה ולשתף פעולה עם ההווי המשפחתי המתגבש. ולא, לא זה של ריב בין אחים.

במיוחד לרגעים קשים אלו, או שלא, ריכזנו עבורכם מספר משחקי דרך שיכולים לשמש אתכם בכל נסיעה משפחתית, קצרה וארוכה, כדי להעשיר את החוויה המשפחתית ואת ההשכלה. המשחקים מתאימים לכל גיל והרכב משפחתי.

הטיפ שלנו: כדי למנוע מצבים של ויכוחים מיותרים וריבים בין אחים, לפני תחילת משחק קובעים סבב של מי שמציג את השאלות. אחים גדולים יכולים לעזור לאחים הקטנים לחפש רעיונות לשאלות ובמציאת התשובות.

חרוזים למילה דרך

רואים דברים מעניינים בצדי הדרך ומחפשים למילה חרוזים. דוגמאות: לשלט הכוונה (כביש 6 – מכבש), לשם של עץ (ברוש – ראש), לשם מקום (כפר תבור – כפתור), לשם של אתר טבע שחולפים על פניו (יער יתיר – מסתיר), חיות על אם הדרך (עיט –שייט, קייט) וכן הלאה.
חרוז לדקל, מישהו? צילום: פנינה לבני, ארכיון הצילומים של קק''ל
חרוז לדקל, מישהו? צילום: פנינה לבני, ארכיון הצילומים של קק''ל

נופים דמיוניים

מסתכלים על תוואי הנוף ונותנים לדמיון לטייל. כך אפשר להמציא סיפורים שובבים על גמדים שהלכו לטייל על רכס הגלבוע ולדמיין תהלוכת חיות ים נדירות בירידה לים המלח. את הסיפור המשפחתי מרכיבים ביחד, בהתאם לסבב הנקבע מראש, בכל פעם בן משפחה אחר מוסיף נדבך לסיפור.

משחק הצבעים

בכל פעם בוחרים צבע אחר ומחפשים בדרך דברים בצבע הזה. לדוגמה: אם בן משפחה בחר בצבע אדום, מסתכלים החוצה ומחפשים מה יש אדום בדרכים – מכונית, כלנית, תמרור עצור, פרת משה רבנו וצבעי השקיעה.

טריוויה דרכים

אם מתחשק לכם להשקיע, אתם יכולים להכין מראש כרטיסיות לשאלות בנושאי טבע, זה יכול להיות בסימן הטיול שאתם יוצאים אליו או באופן כללי. אם לא הכנתם, עדיין תגלו שהידע שלכם מספיק רחב ויש עוד מה ללמוד משאר יושבי המכונית, ובעיקר מאימא ומאבא, ולפצוח בחידון הטריוויה המשפחתי בנושאי טבע וסביבה.

ורק, אבל באמת רק אם נתקלתם בשאלה סרבנית, שאף אחד מבני המשפחה לא יודע את התשובה עליה, אתם יכולים לשלוף את אחד העזרים הטכנולוגיים שסגרתם בתא הכפפות ולגלוש למצוא את התשובה. לא לשכוח לכבות מיד עם גילוי התשובה.

שאלה: מדוע שפן הסלע הזכר צורח בשירה?
תשובה: בעונת הרבייה, בחודשים מרץ-אפריל, הזכר נעמד על סלע גבוה וצורח בשירה כדי לסמן את הטריטוריה המשפחתית.
שפן הסלע באזור ים המלח. צילום: ניב בראון, e ירוק
שפן הסלע באזור ים המלח. צילום: ניב בראון, e ירוק

פסטיבל משפחתי

מוצאים מילה שקשורה לדרך, היא יכולה להיות קשורה לנסיעה עצמה או לחוויה המשפחתית, ומחפשים שיר שיכול להתאים לנושא. לדוגמה, חלפתם על פני מטע זיתים בגליל, איזה שיר קופץ לכם בראש? אולי "לשפן יש בית, בין עצי הזית". נוסעים על כביש החוף, מה מתנגן לכם כבר בראש? אולי "תחת שמי ים התיכון".

עוד משחקים על הדרך...

ארץ עיר, תרגילי חשבון, ספירה של דברים מסוימים לצדי הדרך (למשל, שלטי הכוונה חומים עם שמות נחלים שחוצים בדרך), תרגילי ניווט, 7 בום וכן/לא/שחור/לבן, וכשמתחילים להתעייף עוברים למשחק השקט.

שתהיה לכם נסיעה בטוחה ומהנה!

יש לכם עוד רעיונות למשחקים? מצוין, שלחו אלינו ואנו נדאג לפרסם: greenwin@kkl.org.il