חנוכה לעולים: חוגגים עם הציפורים

חנוכה לעולים

יוצאים בעגלת המסתור לצפות בציפורים ממש ממש מקרוב. צילום: לילך וייס
יוצאים בעגלת המסתור לצפות בציפורים ממש ממש מקרוב. צילום: לילך וייס
סיור חוויתי בעגלות מסתור, לצד פעילויות אקסטרה מיוחדות לכבוד חג החנוכה – דוכני יצירה, תערוכת צילומי ציפורים וכתב חידה. בכל אלה השתתפו כ-1,000 עולים מרחבי הארץ ומטיילים שהגיעו לאגמון החולה. היה ממש כיף!
כ-1,000 עולים מכל רחבי הארץ הגיעו ביום שלישי, 24.12.2019, לחגוג את חג חנוכה יחד באגמון החולה, כחלק מהפעילות החינוכית שמפעילה קק"ל, באמצעות תוכנית אצי"ל לעולים חדשים, וכל זאת במטרה לחבר את העולים החדשים לארץ ולמסורת. המשתתפים זכו לחוות את כל מה שהאגמון מציע – ביקור במרכז המבקרים החדש, סרט, סיורים מודרכים בתוך שטח האגמון לצפייה בציפורים, וסיור חווייתי במיוחד בעגלת המסתור. ואם כל זה לא מספיק... הם גם נהנו מפעילויות מיוחדות שנערכו, כמובן, לכבוד החג.

מגיעים לאגמון מכל קצוות הארץ

שעות הבוקר פקדו את האגמון קבוצות רבות של עולים חדשים בגילים שונים מכל רחבי הארץ – מעפולה וקריית שמונה בצפון ועד לרמלה ואשקלון בדרום. כל קבוצה לוותה במדריך של קק"ל שדובר את השפה שלה.רויטל אביב, נציגת קשרי ציבור צפון בקק"ל, סיפרה: "בימי החנוכה מקפידים לערוך באגמון פעילויות לחנוכה. יש חופשה לילדים ואנשים תמיד אוהבים לבוא לפה. מוצגת כאן תערוכת צילומי ציפורים מתחרות שנערכה באגמון, כתב חידה על התערוכה ופעילויות יצירה. רצינו לתת ערך מוסף לפעילות הרגילה באגמון, כדי להדגיש את החג ולהעניק תרומה נוספת לקהל שהגיע לכאן."
 
"על אף החשש מהנסיעה הארוכה וממזג האוויר, הצלחנו להביא לפה היום הרבה מאוד קבוצות של עולים", אמרה הדר אברהמי, רכזת תוכניות מעוף ואצי"ל בדרום. "חשוב להגיד שהפעילות הזאת היא לא חד פעמית. אנחנו עובדים עם הקבוצות של העולים החדשים לאורך כל השנה. יש תוכנית שנתית שלפיה אנחנו עובדים עם הרשויות המקומיות, וזהו בעצם אירוע השיא."
מתנסים בפעילות מציאות מדומה במרכז המבקרים החדש. צילום: לילך וייס
מתנסים בפעילות מציאות מדומה במרכז המבקרים החדש. צילום: לילך וייס

מחוברים ומתחברים למקום

אחת הקבוצות שהגיעה כללה בני נוער מפרויקט "מחוברים" של משרד הקליטה ביוקנעם. המדריך מיכאל בריק, בעברו עולה חדש והיום עובד עם עולים, סיפר: "התוכנית שנערכת במימון משרד העלייה והקליטה ומופעלת על ידי עיריית יוקנעם, מיועדת לבני עולים בגילי 19-12 ועוזרת להם להתאקלם ולהשתלב בארץ. בסיוע קק"ל אנחנו מקיימים סדנאות, טיולים, פעילויות להכרת הארץ, סמינרים ועוד."
 
בני הנוער מיוקנעם השתתפו ברכיבה על אופניים מסביב לאגמון, ביחד עם מדריך קק"ל. לאחר מכן הם עסקו בפעילות יצירה וסיימו את היום באכילת סופגניות. איבן מסלוב סיכם: "היה כיף, רכבנו על אופניים והכנו כדים." אברורה רוורוק, הוסיפה: "היה טוב מאוד. נהניתי לבלות עם חברים. לא ידעתי שבישראל ישנם מקומות כאלה יפים. המקום מאוד מצא חן בעיניי, והייתי רוצה לחזור לכאן."
 
אלישבע אמסלם, רכזת מעוף ואצי"ל בצפון, הוסיפה: "אנחנו נמצאים עם העולים בקשר במהלך כל השנה. יש פעילויות של מחנה מנהיגות, סופי שבוע, סמינרים לעולים ועוד. הכול כדי שיכירו את הארץ. אנחנו שמים דגש גם על הכרת המסורת, לכן עושים פעילויות הקשורות לחגים."
חוויה נפלאה. רוכבים על אופניים סביב לאגמון. צילום: לילך וייס
חוויה נפלאה. רוכבים על אופניים סביב לאגמון. צילום: לילך וייס

רוכבים באגמון, יוצרים וגם מדליקים נרות

משפחת ושדי, שהגיעה בהרכב מלא עם 5 ילדים, נהנתה מאוד מיום הפעילות באגמון. רביד ושדי, אם המשפחה, סיפרה: "היה יום מדהים. אנחנו ממש מתרגשים שהצלחנו לראות את המקום הזה. הבת שלי אמרה שהיא הייתה רוצה להיות כאן שנה שלמה. לקחנו רכב ממונע ועשינו סיבוב. עכשיו אנחנו פותרים חידות על ציפורים ועוד מעט ניכנס לסרט."
 
לסיום היום החגיגי והמהנה הזה הוזמנו העולים להדלקת נר שלישי של חנוכה. הרב שניאור זלמן הלפרין מבית חב״ד מבואות החרמון הדליק את הנר ביחד עם העולים, ובאותה הזדמנות שיתף אותם בקצת דברי תורה בשפה הרוסית. לאחר מכן חילק צוות אגמון החולה, סופגניות לציבור הרחב.
 
אירנה שליפר, ממחלקת הקליטה בעיריית מעלות, סיכמה: "שיתוף הפעולה עם קק"ל מאוד מוצלח, והתגובות מצד העולים הן "וואו". מדריך קק"ל שהיה אתנו באוטובוס היה מאוד מעניין והארגון היה טוב מאוד. ראינו בסיור לוטרות וציפורים והכול היה יפה וטוב. תודה רבה לקק"ל."
נר לי דקיק. מדליקים בצוותא נר שלישי של חנוכה. צילום: לילך וייס
נר לי דקיק. מדליקים בצוותא נר שלישי של חנוכה. צילום: לילך וייס
תתחדשו! מרתק במרכז המבקרים החדש. צילום: לילך וייס
תתחדשו! מרתק במרכז המבקרים החדש. צילום: לילך וייס