סמינר הנוער 2019: בלי רגע דל

סמינר קיץ 2019. המטרה: להכיר את הארץ ולרכוש חברים חדשים. צילום: אלישבע אמסלם
מאת: מערכת חלון ירוק
19.8.2019

במשך שלושה ימים הם בילו, למדו והכירו חברים חדשים. חניכי מעוף ואצי"ל יצאו לסמינר הנוער של קיץ 2019 וחזרו עם המון חוויות
הם הגיעו מעשרה יישובים ברחבי הארץ – 133 חניכים, בגילי 12 עד 16, חלקם דוברי רוסית בלבד – עזבו את ההורים בבית ובאו להתנסות בחוויה חדשה: סמינר בן שלושה ימים של תוכניות מעוף ואצי"ל של קק"ל, שבמהלכו יכירו את הארץ וגם ירכשו חברים חדשים. ומהתוצאות נראה שבשלושה ימים אפשר להספיק הרבה.

מטרת הסמינר, שנערך בין התאריכים 12-14.8.2019, הייתה לחשוף את הנוער לערכים שקשורים באהבת הארץ, לשבילים שלה, למקומות היפים, לסיפורי המורשת, וגם לאפשר להם לשאוף ולהגיע רחוק וגבוה ולראות את הטוב והיפה והמשותף. בנוסף לכך, הייתה זו הזדמנות לחניכים – שהגיעו מהיישובים יקנעם, חיפה, קרית שמונה, קצרין, עפולה, חיפה, טבריה, קרית ים, נצרת עילית ואשקלון – לצאת מהשגרה ומהבית בחופש הגדול ולהתחבר לנוער מקבוצות אחרות וממקומות אחרים בארץ.

כל קבוצה ומעגל השיח שלה

היום הראשון התחיל במפגש במצפה הילה. משם הם יצאו לצעוד במסלול נחל כזיב – מסלול מאתגר שכולל עלייה וירידה לא פשוטות והם עשו אותו בשמחה ובכיף. בעין תמיר, במעיין הגדול, הם השתכשכו במים, שחו והצטננו.

את זמן המנוחה ניצלו מדריכי קק"ל למעגלי שיח – כל קבוצה עסקה בנושאים שמעסיקים אותה. בקבוצה של העולים שהגיעו מחיפה נעשו מעגלי שיח על גיוס משמעותי, בקבוצה שבה מוצא ההורים מאתיופיה מעגלי השיח עסקו בנושאים של הכלה ובתחושות שבני הנוער נושאים איתם בעקבות האירועים של השנה האחרונה והמחאה החברתית. בסיום המסלול המעגלי הגיעו לחאן בית העמק בגליל המערבי, ללינה באוהלי אברהם. החניכים התארגנו בשני אוהלים – אוהל גדול של בנים ואוהל גדול של בנות – ולמרות שמדובר בכור היתוך שאינו פשוט לכולם, כולם "זרמו" והסתדרו מצוין.

אחרי ארוחת הערב הגיעה העת לטיול לילי. הם פסעו בעקבות המדריכים אל גשר אכזיב, שם חוו לא פחות משחזור של ליל הגשרים: בתחנת הדלק צעדו בתוך מטע בננות והשביל היה בטוח, אבל כשהגיעו לגשר החלו הפיצוצים, קולות של ניידות וצעקות הבריטים. החניכים שמרו, והמדריכים סיפרו את הסיפור גם לפני וגם במהלך הפעילות. בסיום ה"אירוע" נערך טקס מרגש מאוד, שכלל גם את שירת התקווה. החניכים היו מאוד סקרנים, ולמרות השעה המאוחרת שאלו עוד ועוד – על קבר האחים, על הפעולה עצמה ועוד.
עוסקים בנושאים שהכי מעניינים במעגלי השיח. צילום: אלישבע אמסלם

בישול עצמי ו-ODT

גם היום השני היה גדוש בחוויות. תחילתו הייתה במערת קשת, שם סיירו החניכים בשביל ההליכה ונחשפו לפעילות הגיאולוגית שיצרה את המערה. למרות החום הכבד, הילדים התעניינו ושיתפו פעולה. משם המשיכו כולם לעין חרדלית, להצטנן קמעה, וממנה לחורשה בכברי, שם גם אכלו ארוחת צהריים.
 
אחר הצהריים הם עשו פעמיהם בחזרה לחאן בית העמק והתחילו בהכנת הפויקה לארוחת הערב. החניכים הכינו הכול – מקילוף הירקות ועד הבישול והאכילה – ובזמן שהתבשיל התבשל לו הם נהנו מפעילות ODT כיפית ומגבשת של קק"ל. אבל אם נראה היה שעכשיו ילכו לישון – אז ממש לא זה מה שקרה. כי אחרי ארוחת הערב חיכו לחניכים בריכה ושחייה לילית.
רעבים? כאן מכינים את תבשיל הפויקה. צילום: אלישבע אמסלם

נינג'ה ישראל זה כאן

בבוקר היום השלישי והאחרון יצאו כולם לפארק אתגרים מיוחד בעכו פארק – היחיד בארץ שיש בו באנג'י. כאן הם הביאו לידי ביטוי את יכולות הנינג'ה שלהם בקיר טיפוס אומגה בנג'י ו"עפו" עם הפעילות הזאת...
 
למרות השעה המאוחרת והפעילות שהייתה צריכה להסתיים שעתיים קודם היה מאוד קשה למשוך את החברים מהמקום. בסופו של דבר, בלית ברירה, התנתקו החניכים מהפארק ופנו לארוחת צהריים בפארק לילי שרון, שם הם גם ערכו את טקס הסיום של הסמינר.
 
חניכים מכל הקבוצות סיפרו מה הסמינר נתן להם וחלקם אף הכינו שיר, ברכות וריקוד. שבעת המדריכים המופלאים הכינו גם הם שיר לחניכים, שבעצם העביר את המסר של החוויה שהייתה כאן – שלא היה רגע דל, היו המון חוויות, היה חיבור לאדמה, חיבור בינם לבין עצמם ולסיפורי המורשת. את האירוע סיימו בשירים וריקודים.
"עפים" על קיר הטיפוס. צילום: אלישבע אמסלם

תודות לצוות ולמדריכים:

יאיר, ראש קבוצה מאשקלון, הודה: "רציתי להודות לכל צוות קק"ל, אלישבע, חיים, נני, ולכל צוות המדריכים והמדריכות, על נתינה אין סופית, על הסבלנות, על החיבוק ועל האהבה שקיבלנו מכם. על אף האחריות הכבדה שמוטלת על כתפכם ניהלתם גם את הסמינר הזה על הצד הטוב ביותר. אתם עושים עבודה נפלאה, עבודה שמקרבת בין לבבות ,תרבויות ועדות שונות. בכל שנה אני רואה כיצד משתפרים החיבורים בין הקבוצות השונות, שמגיעות מכל הארץ, בזכות העבודה הנפלאה שלכם...מקווה שניפגש גם בסמינר הבא."

הודיה, מדריכת נוער של הקבוצה מעפולה, הוסיפה: "רציתי בהזדמנות זו להודות לצוות קק"ל על כך שחלקנו חוויות משותפות במהלך כמה ימים מלאים באתגרים ובסיפוק אישי וקבוצתי. הייתם לי למשענת באופן אישי וידכם הייתה מושטת בכל עת. שמחה שהייתי חלק ממחנה הנוער 2019. היה מדהים."

אנדאי, מדריכת נוער מקרית ים של קבוצת חניכים אתיופיים, אמרה: "תודה רבה לכל צוות קק"ל והמדריכים הנפלאים, על החוויות, הסבלנות והאכפתיות שלכם. הייתם נהדרים. היה נעים וכיף להכיר. בהצלחה לכולם בהמשך."
משתתפים בפעילות ODT מגבשת. צילום: אלישבע אמסלם
קבוצות שונות שמגיעות מרחבי הארץ יוצרות חיבור נהדר. ניפגש בשנה הבאה. צילום: אלישבע אמסלם