ראשון מסוגו: סמינר מנהיגות לחרדים

טיול אופניים בשביל החלמונית. מטיילים קרוב לבית ומכירים את הארץ. צילום: רועי מרסיאנו
טיול אופניים בשביל החלמונית. מטיילים קרוב לבית ומכירים את הארץ. צילום: רועי מרסיאנו
טיול אופניים בשביל החלמונית. מטיילים קרוב לבית ומכירים את הארץ. צילום: רועי מרסיאנו
טיול אופניים בשביל החלמונית. מטיילים קרוב לבית ומכירים את הארץ. צילום: רועי מרסיאנו טיול אופניים בשביל החלמונית. מטיילים קרוב לבית ומכירים את הארץ. צילום: רועי מרסיאנו טיול אופניים בשביל החלמונית. מטיילים קרוב לבית ומכירים את הארץ. צילום: רועי מרסיאנו
מאת: רועי מרסיאנו, רכז מעוף מרחב דרום

לינת שטח באוהלים בדואים, טיולים בלב יער יתיר, סיור במערות המסתור בסוסיא ורכיבה על גמלים במדבר היו רק חלק מהפעילויות שהפכו את סמינר המנהיגות של החברה החרדים מירוחם לחוויה בלתי נשכחת. סגן ראש מועצת ירוחם: "ירוחם, להערכתי, לא ראתה דבר כזה מאז שהיא קמה"
הם גרים בירוחם, באזור מדברי, ממש ליד המכתש הגדול (מכתש ירוחם), בלב אחד האזורים היפים לטיול בישראל, ולכן היה זה אך טבעי ש-70 בני הנוער החרדים מירוחם, שיצאו לסמינר מנהיגות בן שלושה ימים עם מעוף-קק"ל, טיילו קרוב לבית והתמקדו בהכרת האזור שבו הם החיים, בזהות יהודית וישראלית וב... מנהיגות.
הסמינר, שאורגן בשיתוף פעולה של מחלקת החינוך של קק"ל עם מועצת ירוחם, התקיים במהלך חופשת חנוכה ב-17-19.12.2017, ואחת ממטרותיו הייתה לחנך למנהיגות בקרב הקהילה החרדית ביישוב.
במהלך ימי הסמינר סיירו בני הנוער במדבר יהודה ויער יתיר ונהנו מטיול אופניים בשביל החלמוניות, סדנאות ODT וסיורים בסוסיא העתיקה. את הלילות בילו הנערים במרכז השדה של קק"ל ביער יתיר, ובכל ערב קיימו ערבי שירה יהודית ונהנו מהפעלות מוזיקליות. במרכז השדה זכו גם הנערים להשתתף בעבודה תורמת של גיזום וניקוש עשבים ביער. רועי מרסיאנו, רכז מעוף-קק"ל בדרום, משתף: "כל זה היה שווה על מנת להגיע לרגע שבו אתה רואה חניכים חרדים מטיילים בחבל יתיר ונהנים מפעילויות של אהבת הארץ והכרתה".

היום הראשון: על הגמלים בדרך האבות

את היום הראשון פתחו חניכי הסמינר במדבר יהודה מול נוף עוצר נשימה בבקעת קנאים, שם שמעו מפי מדריכי קק"ל על ההיסטוריה של עם ישראל עם כניסתו לארץ. משם המשיכו לטיול גמלים בכפר הנוקדים, חוויה מיוחדת במינה, שלא תישכח במהרה. ישראל, חניך מהסמינר, שיתף: "בחיים שלי לא עליתי על גמל, והחוויה הזו ביחד עם חברים הייתה מהנה מאוד, הנוף היה ממש יפה".
 
לאחר טיול הגמלים נסעו חניכי הסמינר להכיר את חבל יתיר, סיירו בשביל המתקנים החקלאיים ולמדו על מסורות החקלאות העתיקות. לאחר שסיימו את המסלול הגיעו לחורבת ענים לפעילות ODT, התחלקו לקבוצות ואתגרו את עצמם בפעילות שטח קבוצתית.
 
ואיך אפשר בלי הדלקת נרות? עם ערב, כשחזרו הנערים אל מרכז השדה, נערכה במקום הדלקת נר חנוכה חגיגית ברוב עם, מלווה בדברי תורה על נס חנוכה, ובהשתתפות סגן ראש מועצת ירוחם הרב אריה אברהם. את ארוחת הערב הכינו החניכים בעצמם – מכל טוב הארץ. לאחר הארוחה יצאו לפעילות כוכבים עם מדריכי קק"ל ונהנו מהייחודיות של הלילה והחושך המדברי. תם אך לא נשלם: כשחזרו מפעילות הכוכבים חיכתה לחניכים הפתעה – ערב מוזיקלי עם מפעיל חרדי סביב המדורה, שהסתיים לא לפני השעה 2:00 בלילה...
פעם ראשונה בחיים על גמל. חוויה שלא תישכח. צילום: רועי מרסיאנו
פעם ראשונה בחיים על גמל. חוויה שלא תישכח. צילום: רועי מרסיאנו

היום השני: מתחברים לשורשים

את היום השני פתחו חניכי המחנה בטקס הוקרה מרגש לאנשי קק"ל. במעמד מנהל מרכז השדה ורכז מעוף דרום, שמעו החניכים סקירה על הקמת המרכז והתפתחותו ועד היום והודו לקרן הקימת על הפעילות החינוכית. לאחר מכן יצאו החניכים לטיול אופניים בשביל החלמוניות ומאגר יער יתיר. במהלך הסיור שמעו החניכים על אבות האומה, ועל ערש התרבות היהודית באזור. בנוסף שמעו החניכים על תרומתה של קק"ל לפיתוח החקלאות והקמת היער עם קום המדינה. לאחר שסעדו את ארוחת הצהריים שבישלו לעצמם ביער, נסעו החניכים לבית הכנסת העתיק בסוסיא, שם חוו דרך הרגליים את מערות המסתור ואת מקוואות המים ובית הכנסת. לקראת ערב חזרו חניכי המחנה להדלקת נרות ופעילות מוזיקלית אל תוך הלילה.

היום השלישי: מפעלי קק"ל

היום החל בסידור המחנה וקיפול הציוד באוהלים הבדואים שבהם ישנו החניכים, והמשיך לפעילות בנושא ניקיון ושמירה על הסביבה בתוך מרכז השדה, ומעגלי סיכום. לפני שעזבו את המחנה הודו החניכים לאנשי קק"ל האירוח וכבר אמרו שהם מחכים לפעם הבאה.
 
מהמחנה יצאו החניכים למאגר יתיר, דרך המאגר ותצפית הר עמשא, שם נחשפו לחבלי קרקע שפיתחה ועדיין מפתחת קק"ל למען התושבים. משם המשיכו הביתה.
 
רועי מרסיאנו, רכז מעוף-קק"ל במרחב דרום, שיזם את האירוע, סיפר על חשיבות הסמינר ועל התחושות בקק"ל: "בתחילה נראה היה שיש הרבה קירות ומחסומים לעבור, בעיקר בכל הקשור להגבלות, כשרויות והתפיסה של העולם החרדי. אך לבסוף אפשר להכתיר את הטיול והסמינר כהצלחה אדירה, הן מבחינתנו והן מבחינת בני הנוער. אני מאמין שמאמצים אדירים של קק"ל ושיתוף הפעולה וההירתמות המלאה שלהם, הולידו אירוע ייחודי שיהווה נקודת פתיחה מוצלחת לאירועים נוספים בעתיד".
 
אריה אברהם, סגן ראש מועצת ירוחם ורב המועצה, מספר: "את שיתוף הפעולה עם קק"ל התחלנו לאחר שפגשתי את רועי וראיתי את הרצינות והרצון העז לקדם טיולים ופעילויות לקהילה החרדית בירוחם, למרות כל הקשיים שיכולים לעלות. החלטנו לעשות משהו יחד לצעירים ולשמחתי נרשמו עשרות רבות שרצו להשתתף. בני הנוער יצאו מגדרם, נהנו ושיבחו את כל הפעילות, וכמובן את קק"ל ומדריכיה. ירוחם, להערכתי, לא ראתה דבר כזה מאז שהיא קמה. אני אישית שמח שהכרנו את רועי ואנשי קק"ל ואנו מקווים ומצפים להמשך שיתוף פעולה פורה עם קק"ל בעתיד".
פעילות אתגרית בקבוצה. צילום: רועי מרסיאנו
פעילות אתגרית בקבוצה. צילום: רועי מרסיאנו

לטיול יצאנו: טיול משפחות לקהילה החרדית בירוחם

שיתוף הפעולה עם הקהילה החרדית בירוחם מתרחב – והפעם יצאו עשרות משפחות חרדיות לטיול בן יום בסביבת היישוב.
הטיול, שנערך ב-18.12.2017, במהלך חופשת חנוכה, התחיל במכתש הגדול, לאחר הסבר כללי של מדריך קק"ל על המקום, ירדו כולם לאסוף חולות צבעוניים, ולאחר מכן נהנו מהסבר מפורט על המכתש, על הייחודיות שלו ועל כך שקיים רק בארץ סוג כזה של מכתש (אין תרגום של מכתש לשפה אחרת). המדריך הסביר מהי הסיבה לצבעים השונים של החול, שכרוכה בהרכב המינרלים (ברזל אחראי לצבע האדום, הנחושת לירוק וכו'), וסיפר על פועלה של קק"ל ועל סמלה ועל חלקה במצוות יישוב ארץ ישראל.
מכאן המשיכו כולם לאגם ירוחם לארוחת צהריים, ובסיומה צעדו לכיוון האגם, שם קיבלו הסבר על חשיבות המים בארצנו וכיצד קורה שנקווה אגם במדבר. המדריך דיבר גם על ההיסטוריה הקדומה של ירוחם, על איזכור המקום בכתובת שישק והקשר לתנ"ך וסיפר על באר עתיקה שיש חוקרים המייחסים אותה להגר. לסיום היום הודו המשפחות לקק"ל על ארגון הטיול, על הרחבת ידיעותיהם ועל יום מהנה בטבע.
באגם ירוחם. צילום: רועי מרסיאנו
באגם ירוחם. צילום: רועי מרסיאנו
במכתש הגדול. למה החולות בצבעים שונים? צילום: רועי מרסיאנו
במכתש הגדול. למה החולות בצבעים שונים? צילום: רועי מרסיאנו