מהעיר העברית הראשונה לעיר הבירה

מבית התפוצות ועד הכותל המערבי: סמינר בן יומיים של אצי"ל וחק"ב למשפחות עולים חדשים לקח את המשתתפים לטעימת היכרות עם הארץ המובטחת. ומה אומרים המשתתפים? "היה מדהים"

מאת: הדר אברהמי, רכזת מעוף ואצי"ל
30.7.2018
 
הם הגיעו לארץ ממש לא מזמן (חלקם לפני חודש בלבד) מברית המועצות לשעבר, משפחות של עולים חדשים, שעלו לישראל חדורים בציונות ועם רצון להעמיק את החיבור ואת ההיכרות שלהם עם הארץ. ומה יותר טבעי מלעשות היכרות עם פניני המדינה יחד עם קק"ל, ועוד בטיול בן יומיים?
 
וכך, בזכות שת"פ בין המחלקות אצי"ל וחק"ב (חבר העמים, קווקז ובלארוס) ומחלקות הקליטה בכל עיר, נפגשו בתל אביב כ-150 איש, בני משפחות העולים, שהגיעו מכל רחבי הארץ, ויצאו לחוויה בת יומיים, בין התאריכים 19-20.7.2018, חוויה שלקחה אותם מתל אביב, העיר הראשונה בישראל לעיר הבירה, ירושלים כמובן.

על ציפורים וגיבורים יהודיים

היום הראשון של הסמינר החל בתל אביב בסיור בנחל הירקון, באתר הצפרות של קק"ל ראש ציפור. משם המשיכו כולם לבית התפוצות – ביקרו בתערוכה על ההומור היהודי, ראו בתי כנסת יהודיים מכל התפוצות ולמדו בצורה אינראקטיבית על גיבורי ישראל בתרבות היהודית לאורך ההיסטוריה. בהמשך נסעה הקבוצה ליפו, שם נהנתה מסיור בעיר העתיקה ואף שמעה את סיפורי השכונה הראשונה בעיר העברית הראשונה – נווה צדק.
 
בשעות אחר הצהריים נסעו כולם למרכז השדה והיער נס הרים ללינת הלילה, ולשם אף הגיעו לברך: ראש מחלקת חק"ב, יגאל יאסינוב, שבירך את המשתתפים בהמשך קליטה קלה בארץ, וסיפר להם על פעילויות ההמשך לעולים החדשים; סגנית ראש עיריית בת ים, הגב' אירנה גנין, שבירכה על הפעילויות הרבות שעורכת קק"ל בשיתוף פעולה עם מחלקת הקליטה בעירייה; וגם יצחק ארביב, ראש המחלקה לתוכניות חינוכיות בפריפריה ואצי"ל בקק"ל, הגיע לכבד את המעמד. היום המרגש הסתיים לא לפני מפגש ופעילות עם חיות וזוחלים. הילדים קפצו לצלילי שירי ארץ ישראל, ההורים מחאו כפיים וכולם התרגשו מהנחשים, הצבים והלטאות.
ציפורים בנחל הירקון. צילום: הדר אברהמי
ציפורים בנחל הירקון. צילום: הדר אברהמי

פעם ראשונה בירושלים

היום השני טמן בחובו התרגשות גדולה: הפעם הראשונה בירושלים. משפחות העולים נהנו לשמוע צלילים יהודיים מכל המסורות בעולם במוזיאון המוזיקה וללמוד בצורה חווייתית על ההיסטוריה של ירושלים ב"מעלית הזמן" ודרך סיור בין המבנים העתיקים של שכונת ממילא הישנה, חומות העיר העתיקה ושעריה, משכנות שאננים וטחנת הקמח. את היום סיימו המשתתפים הנרגשים בכותל המערבי.
 
עידית ינטוב, עובדת קהילתית/מחזיקת תיק קליטה ועלייה בחריש, שליוותה את הסמינר, מוסיפה: "זו הייתה הפעם הראשונה שבה יצאנו לטיול עם קק"ל, והיה מדהים. זהו טיול שהוא בעצם גם סמינר מעשיר לעולים מברית המועצות לשעבר בתל אביב ובירושלים עם לינה בנס הרים. הקבוצה כולה נהנתה מאוד מהתכנון, הארגון וההדרכה המקצועיים. נשארה לנו חוויה מצוינת שתוביל אותנו להשתתף בכל טיול של קק"ל..."
 
את העיניים הנרגשות של הילדים וההורים אף תיאור לא יוכל להעביר. היה צריך להיות ולראות כדי להבין עד כמה היה הסמינר משמעותי בעבור משפחות העולים החדשים. היומיים הללו בקרב משפחות עולים הזכירו לי מהי האחדות והחשיבות של החיבור אל הארץ שאנו כל הזמן מכוונים אליהם. לראות מבוגרים וילדים שאינם דוברי עברית, לצד הורים צעירים, מתלהבים ומתרגשים ממפגש ראשוני עם הארץ, זה מחזה מרהיב.
והנה סיטאר. מוזיאון המוזיקה בירושלים. צילום: הדר אברהמי
והנה סיטאר. מוזיאון המוזיקה בירושלים. צילום: הדר אברהמי