חנוכה בסימן מנהיגים צעירים

גיבוש וסדנת מאסטר שף. חניכי סמינר המנהיגות בפעולה. צילום: ויקי יצחקי, קקל
גיבוש וסדנת מאסטר שף. חניכי סמינר המנהיגות בפעולה. צילום: ויקי יצחקי, קק"ל
מאת: ויקי יצחקי
24.12.2017

המסלול המאתגר, פעילות ה-ODT, סדנת המאסטר שף, ובעיקר הגיבוש, הנכונות שלהם לעזור זה לזה והכוחות שגילו בתוך עצמם ילוו את 130 חניכי סמינר מנהיגות חנוכה תשע"ח תמיד, גם כשיהפכו למנהיגים צעירים בעצמם
זה כבר הפך למסורת – כמו בכל שנה, גם בחנוכה תשע"ח התקבצו ובאו נערים ונערות מכל רחבי הארץ – מקצרין שבצפון ועד שדרות בדרום – עולים חדשים וילידי הארץ, לחוות ביחד שלושה ימים של סמינר מנהיגות עם מעוף-קק"ל. הסמינר התקיים באזור הנגב ומדבר יהודה בין התאריכים 17-19.12.2017.
 
הם הגיעו מקצרין, קרית שמונה, פתח תקוה, בת ים, תקוע, נוקדים, אשדוד, אשקלון ושדרות – 130 בני נוער שבאו להכיר את נופי המדבר וללמוד על מנהיגות. במהלך שלושת ימי הסמינר זכו המשתתפים לבקר באתרים מיוחדים, ובהם מכתש רמון ולחוות מסלולי טיול אתגריים. ובינתיים, פעלו המדריכים לאיתור פוטנציאל למנהיגים צעירים שיוכשרו במהלך השנה להדרכה.

היום הראשון: מסלול מאתגר ואירוח בדואי

ביום הראשון נפגשו כולם בפתחו של מסלול טיול שהתחיל בנחל צפית והסתיים בנחל תמר. במהלך המסלול, שהיה מאתגר וכלל ירידה ועלייה ביתדות/סולמות התקועים בסלע, סייעו בני הנוער זה לזה להתמודד עם קשיי המסלול ועל הדרך גילו את המשמעות של עזרה לזולת.

המסלול הגיעו לקיצו, ובני הנוער המשיכו לכפר הנוקדים, שם נהנו מאירוח בדואי, שבמהלכו נחשפו לתרבות הבדואית ולאורח חייהם של הבדואים. היום הסתיים בארוחת ערב, מופע אנסמבל של עשרות נגנים, ולקינוח – ספינג'ים שהכינו אנשי צוות כפינוק לבני הנוער.
מכירים את המדבר. צילום: ויקי יצחקי
מכירים את המדבר. צילום: ויקי יצחקי

היום השני: חולות צבעוניים וסדנת מאסטר שף

היום השני החל בטיול להר גמל, המשיך בתצפית על מכתש רמון, ובהליכה למרכז מבקרים רמון וביקור במרכז. מכאן המשיכו המשתתפים לביקור במנסרה, שם נהנו מהחולות הצבעוניים והמשיכו לחניון הרועה, לסדנת מאסטר שף, שבה הפגינו הנערים והנערות עבודת צוות ויכולות מדהימות. היום הארוך עדיין לא תם: אחרי שסיימו להפגין את כישורי הבישול שלהם, המשיכו משתתפי הסמינר לביקור באחוזת הקבר של דוד בן גוריון ומשם נסעו למרחבעם. ארוחת הערב הסתיימה בהדלקת נרות ובקריוקי, ו... לילה טוב...

היום השלישי: פעילות אתגרית ו... הביתה

היום השלישי והאחרון של הסמינר היה בסימן פעילות שטח. בני הנוער הגיעו בבוקר לפארק ירוחם, והחלו בפעילות ODT (פעילות שטח אתגרית), שהתפתחה לרכיבה על אופניים ברחבי הפארק, מה שפיתח רעב גדול בקרב הנערים והנערות, ששמחו מאוד לקראת ארוחת הצהריים שנערכה במקום.
תם ונשלם עוד סמינר מנהיגות של מעוף, החברים נפרדו, וכל קבוצה נסעה בחזרה הביתה, אבל החברויות החדשות שנוצרו, הנופים והאתרים החדשים שפגשו ואווירת המדבר, יישארו בלבם תמיד.
פעילות אתגרית בשטח. צילום: ויקי יצחקי
פעילות אתגרית בשטח. צילום: ויקי יצחקי
ועכשיו - רוכבים ברחבי פארק ירוחם. צילום: ויקי יצחקי, קקל
ועכשיו - רוכבים ברחבי פארק ירוחם. צילום: ויקי יצחקי, קק"ל

החניכים מספרים:

רועי, בן 14, משדרות: "הצטרפתי לסמינר חנוכה כי אני רוצה להכיר חברים חדשים, להכיר את הארץ ולהתחבר יותר לחברים שלי בקבוצה משדרות. המסלול בצפית-תמר היה מאתגר וכיפי וחיבר בין חברי הקבוצה. הלינה בכפר הנוקדים והאירוח הבדואי היו גם הם כיפיים מאוד".

אילן ודניאל מכיתה ז', קצרין: "אנחנו קבוצה מקצרין, מבלים רב הזמן יחד. הצטרפנו לסמינר כל חברי הקבוצה ביחד. אנחנו רגילים לטבע הירוק בצפון ולהרבה מים, והמעבר למדבר הוא שונה מאוד. השקט, הצבעים, היובש, הנופים, האקלים, הכל שונה מאוד ומעניין. הכרנו בני נוער ממקומות שונים בארץ, ישנו במאהל בדואי בפעם הראשונה וזה היה מאוד מיוחד".

שון ומרטין מכיתות ט' וח' מקרית שמונה: "עבורנו המפגש עם נופי המדבר הוא מפגש עם נופים שכבר ראינו בעבר, אבל העזרה לזולת במסלול של נחל צפית-תמר היה דבר מיוחד וחשוב עבורנו,החברים עזרו זה לזה ביתדות ובסולמות והתחשבו זה בזה, וזה חשוב מאוד לגיבוש של הקבוצה שלנו".

מעיין, כיתה ח', קבוצת תקוע: "הגעתי לסמינר כי אני אוהב מאוד טיולים, בעיקר בארץ וכשהטיולים הם בחברותא עם החברים שלי. מאוד אהבתי את פעילויות ה-ODT, שהן פעילויות של עבודת צוות שמגבשת את הקבוצה. בפעילויות הללו כל אחד הביע את עצמו ואת היכולות שלו בתוך הקבוצה. אהבתי את מסלול הטיול בצפית-תמר, הנופים היו מרהיבים. בזמן ההליכה למדתי על החברים שלי ושמעתי מהם דברים שלא ידעתי קודם, וזה חיזק את הקשר בינינו. המסלול היה מאתגר ובכלל היה מרתק לראות עוד מנופי ארץ ישראל".

רז מפתח תקוה: "הנוף המדברי, השקט והמראות המיוחדים העניקו לנו את הזמן להתבונן בעצמנו, להתבונן פנימה"
פעילות ODT - בשביל הגיבוש והקבוצה. צילום: ויקי יצחקי, קקל
פעילות ODT - בשביל הגיבוש והקבוצה. צילום: ויקי יצחקי, קק"ל