שירות לאומי בקק"ל

מחפשת שירות לאומי בתפקיד משמעותי? בואי להיות מדריכת טיולים בקק"ל

בקורס מדריכות טיולים. צילום: אבינעם ניסים, קקל
בקורס מדריכות טיולים. צילום: אבינעם ניסים, קק"ל
מחפשת שירות לאומי משמעותי? בואי להיות מדריכת טיולים בקק"ל. אם את שמיניסטית שאוהבת לטייל, אהבת הארץ, ציונות ומורשת בוערים בקרבך, והחיבור לקהילה ולבנות גילך חשוב לך – הצטרפי לשירות לאומי בתפקיד מדריכת טיולים במרכזי השדה והיער של קק"ל, וגם תיהני מתו תקן איכותי להדרכת טיולים של משרד החינוך

מהם מרכזי השדה והיער של קק"ל?

ברחבי הארץ, בתוך יערות מהיפים בישראל, שוכנים מרכזי השדה והיער של קק"ל. מרכזי השדה מציעים מגוון אפשרויות לינה ואירוח, לצד חוויה חינוכית מקיפה, הכוללת סיורים, טיולים, הפעלות חווייתיות, תוכניות חינוכיות, והכול בדגש על ערכים סביבתיים וערכי לאום, ציונות ומורשת. תפקידם של מרכזי השדה לזמן חיבור לשטח, להכיר לקבוצות חינוך את הארץ, לחנך לאהבת ישראל ואהבת הארץ ולחבר את קהל המחנכים והמתחנכים לזהות יהודית, להיסטוריה, למורשת, ליער, לטבע ולסביבה.

בנות השירות הלאומי של קק"ל, בהגיען למרכזי השדה, הופכות לכוח המניע של המקום. הן מדריכות טיולים, מפעילות תוכניות חינוכיות, ויוזמות הפעלות ואירועים, ולצד אלה משתלבות בפעילות הקהילתית ביישוב שבו הן שוהות.

בשנה הקרובה יפעלו בנות השירות הלאומי בארבעה מרכזי שדה: לביא, שוני, נס הרים ויתיר.
משך השירות הלאומי במרכזי השדה הוא שנתיים.
שירה, מדריכת טיולים בשירות לאומי בקקל, בהדרכה בטיול שנתי. צילום: נעה קמינר, קקל
שירה, מדריכת טיולים בשירות לאומי בקק"ל, בהדרכה בטיול שנתי. צילום: נעה קמינר, קק"ל

מה תפקיד בנות השירות הלאומי במרכזי השדה?

  1. מדריכות טיולים בשטח – טיולים חד יומיים, טיולים רב יומיים, טיולים שנתיים.
  2. משתלבות בהדרכה של פעילויות ותוכניות חינוכיות במרכז השדה – ימים ירוקים, פעילויות ניווט, פעילויות ODT, ניידות חינוכיות של קק"ל, הדרכות ייעודיות למועדים ייחודיים, כמו חודש שבט וחודש הלאום, עבודה תורמת ועוד.
  3. עובדות עם אוכלוסיות מגוונות – ילדי בתי ספר, בני נוער, חניכי מכינות, ילדים עם צרכים מיוחדים.
  4. יוזמות אירועים בחיבור לקהילה ולמורשת ישראל.
  5. מתגוררות ביישוב סמוך למרכז השדה, מתערות בקהילת היישוב ומשתלבות בה.
בנות השירות בהשתלמות עם חוגי הסיירות של קקל. צילום: נעה קמינר, קקל
בנות השירות בהשתלמות עם חוגי הסיירות של קק"ל. צילום: נעה קמינר, קק"ל

איך מצטרפים אלינו (תהליך ההרשמה והקבלה)

יוצרים קשר ונרשמים דרך נשות הקשר שלנו, לפי האזור הגיאוגרפי המבוקש:
בצפון: חן – 052-8175577
במרכז: עדן – 053-5201018
בדרום: חן – 052-2290270

ריאיון – אחרי ההרשמה, במהלך חודש דצמבר 2022, יתקיימו ריאיונות אישיים אצל הנציגים שלנו.
סיירת – הבנות שיעברו את הריאיון בהצלחה, יוזמנו לצאת לסיירת, הכוללת מספר ימים של סדנאות ומיונים. הסיירות יתקיימו בצפון ובדרום.
קורס מדריכת טיולים – הקורס יתקיים במהלך החודשים יולי-אוגוסט. הבנות שנבחרו ייצאו לקורס מדריכות טיולים ארצי בן כחודש וחצי לקבלת תו תקן להדרכת טיולים.
קמפוס – בוגרות הקורס ייצאו לקמפוסים עם התמחות לפי אזורים.

בנות השירות הלאומי מקבלות הכשרה מקצועית ותעודת תו תקן להדרכת טיולים מטעם משרד החינוך, שאיתו יוכלו להמשיך לעבוד אחר כך גם במקומות אחרים.
בקמפוס במדבר יהודה. צילום: הלל בן אפרים
בקמפוס במדבר יהודה. צילום: הלל בן אפרים

שרה, בת שירות במרכז השדה והיער יתיר, מספרת:

"אני מדריכת טיולים בקק"ל, ובעצם מדריכת טיולים לכל דבר ועניין. עברתי קורס תקן מאוד יקר ותעודת תו התקן תישאר איתי גם לאחר השירות, כך שאוכל לעסוק בזה.
 
"מעבר להדרכת טיולים, בשירות בקק"ל אנחנו גם מעבירות פעילויות OTD, הפנינגים והפעלות לקהל הרחב, ועוסקות בעשייה חינוכית מסביב לשעון.
 
"מכיוון שההדרכות הן של כלל המגזרים, אני פוגשת קבוצות שונות ומגוונות של אוכלוסיות שחיות איתנו במדינה, והרבה סטיגמות נשברות.  אני יכולה לומר שהשירות בתפקיד הדרכת טיולים מאוד מחשל ומקנה כלי תקשורת חשובים מאוד לקראת החיים האמיתיים. ובסך הכול השירות מאוד מגוון וכיפי.
 
"אני משרתת במרכז השדה והיער יתיר, ולכן  אני מדריכה טיולים בעיקר בנגב ובמדבר יהודה, שהם חבלי ארץ מאוד יחודיים. כדי להדריך שם נדרשת התמקצעות יותר גדולה בשטח, ידע רחב יותר, וחיבור ברמה מאוד גבוהה לטבע, ובייחוד למדבר."

בנות השירות בהפנינג סוכות בנס הרים. צילום: תמיר אלגריסי