מוציאים את הפלסטיק מהיערות

17 דצמבר 2019
יוצאים לבלות ביער? עורכים מסיבת יום הולדת בפארק? אל תביאו איתכם כלים חד פעמיים! קק"ל קוראת לציבור המטיילים לשים סוף לפלסטיק ביערות, שמזיק לסביבה ולטבע. כלים חד פעמיים – לא ביער שלנו
 

הידעתם?

הפלסטיק הוא חומר שאינו מתכלה, למעשה יכולות לחלוף כ-1,000 שנים עד שהוא יתפרק, ובינתיים הוא יוצר זיהום סביבתי למשך שנים רבות.
מי מאיתנו לא "זכה" לפגוש במהלך טיול ביער פסולת – שלא לומר הרי פסולת – של פלסטיק, שברובה מכילה כלים חד פעמיים שאנשים השאירו בשטח? מעבר לתחושה המאוד לא נעימה שמסבות לנו ערימות הפלסטיק הללו, הפלסטיק גורם לנזקים ממשיים ומשמעותיים – לסביבה, לבעלי החיים, לצומח ולנו.

לאור מצב הפלסטיק ביערות, יוצאת קק"ל בקריאה למטיילים להפסיק להכניס פלסטיק ליערות, ולהחליף את הכלים החד פעמיים בכלים רב פעמיים. הכלים החד פעמיים שנשארים ביערות, בפארקים ובחופי הים, נישאים באוויר ממקום למקום וגורמים לתמותה של בעלי חיים, לפגיעה בעצים ובצומח ולזיהום סביבתי.
לא חייבים פלסטיק בשביל פיקניק מוצלח. צילום: סוכנות ג'יני פיקס, ארכיון הצילומים של קק"ל

מה עושים?

  • מביאים כלים רב פעמיים ומנקים אותם.
  • הגעתם לבלות במקום שיש בו חניון וברזים לשטיפת כלים? מצוין! שטפו את הכלים במקום.
  • אין לרשותכם ברז לשטיפת כלים? לא נורא – הביאו אתכם שקית נוספת, הכניסו את הכלים לתוכה, ושטפו אותם בבית.
  • החברים שלכם לא ידעו שהפלסטיק מזיק לסביבה והגיעו עם כלים חד פעמיים? הנחו אותם להשליך אותם רק לפחי האשפה. רוצים להגדיל ראש ולהיות יותר סביבתיים? אספו את הכלים החד פעמיים וזרקו אותם למכל איסוף פלסטיק למחזור.

איך מזיק הפלסטיק לבעלי החיים?

סיימתם את הבילוי, השארתם את הפלסטיק והלכתם? עכשיו בעלי החיים שהיער הוא שטח המחיה שלהם יוצאים ממחבואיהם ובאים אל שאריות האוכל שלכם. מכרסמים, דורבנים, שועלים, חזירי בר ואף עופות שונים מכרסמים את המזון שנשאר וגם את הפלסטיק... כאשר הפלסטיק חודר למערכת העיכול שלהם הוא עלול לפצוע אותה ואף לגרום למותם של אותם בעלי חיים. בנוסף לכך, הפלסטיק שמתעופף עם הרוח מחוץ לגבולות היער מגיע לים ומזיק לבעלי החיים הימיים.
דג שנלכד בכפפת פלסטיק ומת. צילום: pixabay

הידעתם?

אפשר למחזר כמעט את כל מוצרי הפלסטיק. הקפדה על השלכת פלסטיק משומש למכל המחזור, תגרום לפלסטיק שלכם להגיע לייעודו במתקן המחזור.

איך מזיק הפלסטיק לסביבה?

בתהליך ההתפוררות המאוד מאוד איטי שלהם, מתפרקים הכלים החד פעמיים לחלקיקי פלסטיק, שמתפזרים באוויר, בקרקע ובמים ומזהמים. משם הם ממשכים אל מערכת הנשימה שלנו, אל המזון שלנו ואל המים שאנו שותים.

איך תורם הפלסטיק להתחממות הגלובלית?

את כלי הפלסטיק מייצרים מתרכובת שהיא תוצר לוואי של תעשיית הנפט. מדובר בחומר גלם ובתהליך ייצור שגורמים לפליטה של כמויות גדולות מאוד של פחמן דו חמצני, הלא הוא גז החממה שיש לו תפקיד ראשי בהתחממות כדור הארץ.
מזיק לסביבה, לבעלי החיים ולנו. פלסטיק ביערות. צילום: shutterstock