מעוף – להגיע לגבהים חדשים

מעוף – להגיע לגבהים חדשים

חניכי מעוף בפעילות. צילום: יניב שוורץ, טכנוגרפיקס
ציונות, קיימות, אקולוגיה וטבע ופיתוח מנהיגות צעירה ובוגרת הם בין הערכים המובילים של תכנית מעוף. והתלמידים שמשתתפים בתכנית? הם נהנים מלימודים בכיתה, בטבע, מטיולים ואירועים שונים, ובעיקר עושים כיף
 
מאת: מערכת חלון ירוק

אז מה עושים במעוף?

התלמידים בתכנית מעוף עושים דברים רבים ומגוונים הקשורים בתחומי פועלה של קק"ל – מורשת, גיאוגרפיה, התיישבות, ייעור, מים, נחלים ואיכות סביבה. התלמידים לומדים על תחומים אלה בכיתה מול המורה כמו בכל בית-ספר, ובמסגרת התכנית של קק"ל גם יוצאים לשטח ומשתתפים במגוון פעילויות ואירועים מרתקים, שדרכם הם חווים, מרגישים, פועלים ובהמשך גם תורמים לסביבה ולקהילה, כמו כאן: "על מרחבים ומעשים טובים"

אילו פעילויות ואירועים מחכים למשתתפים?

הרשימה כל כך ארוכה, שאנחנו לא יכולים להביא כאן את כולה! בכל זאת, כמה דוגמאות על קצה המזלג:
 
  • טיולים שדרכם לומדים להכיר את ההיסטוריה והסביבה, למשל: כנס חניכים קיצי של מעוף.

  • אימוץ אתרים היסטוריים ואתרי טבע, ודאגה לניקיון ולטיפוח שלהם, כמו החניכים שהגיעו לפנק את יער עופר.

  • השתתפות בימי נטיעות.

  • הרצאות בנושאים שונים במרכזי השדה והיער של קק"ל.

  • השתתפות בחידונים ותחרויות, כמו תלמידי בית ספר שהתמודדו בחידון קק"ל.

  • טקסי בר מצווה ובת מצווה ביישובים שבהם מתקיימת התכנית, כמו הטיול לירושלים של בני ובנות המצווה מרמלה.
חניכי מעוף בטיול

מנהיגות צעירה

אחת המטרות החשובות של תכנית מעוף היא לטפח מנהיגות מקומית, איכפתית ואחראית ביישוב. אותה קבוצת מנהיגות צעירה עתידה להמשיך להוביל את הקהילה גם בתום חמש שנים, כלומר, לאחר שתכנית מעוף ביישוב תסתיים. לשם כך קק"ל ובית הספר מאתרים מספר תלמידים בעלי יכולת להוביל ושאוהבים לתרום למען הזולת והסביבה ואלה עוברים הכשרות וקורסים שייסייעו להם בפיתוח יכולותיהם ובקידום נושאים שמעניינים אותם ביישוב.

מרכזי למידה

בחלק מהיישובים המשתתפים בתכנית מוקמים בסיוע קק"ל (מותנה בתרומה ייעודית) גם מרכזי למידה מקומיים העוסקים בנושאים של התכנית, ובהם אפשר ללמוד דרך משחקים מרתקים על עצים וייעור, טביעת רגל אקולוגית, חשיבה מרחבית, תכנון סביבה מקיימת, מים ומי קולחין, מדבר, מידבור ועוד. שלושה מרכזי למידה קיימים כבר ביקנעם, בדימונה ובמרכז שדה ויער לביא.