אז מה אם יש סגר? חוגי הסיירות יצירתיים

חניכי חוגי סיירות לומדים על המאבק של עמק השלום. צילום באדיבות איתן שמואלי
חניכי חוגי סיירות לומדים על המאבק של עמק השלום. צילום באדיבות איתן שמואלי
מאת: איתן שמואלי, ש"ש בחוגי הסיירות של קק"ל, קומונת חיפה
4.3.2021

דווקא בגלל הסגר: חוגי הסיירות אזור צפון תפסו יוזמה, ובמקום לשבת ולחכות לתום הסגר, הם ניצלו אותו לטובת פרויקטים סביבתיים וקהילתיים. קבלו
תקופת הסגרים והמגבלות, שפגעה כמובן גם בפעילות של חוגי הסיירות, ואף הקפיאה אותה כמעט לחלוטין, הייתה לא קלה עבורם, אבל מעז יצא (גם) מתוק. החברה מצאו את עצמם נדרשים ליצירתיות, ומתוך המקום הזה צמחו כמה פרויקטים קהילתיים וסביבתיים נפלאים שבהם השתתפו כל חברי הארגון – מחניכים ומדריכים ועד רכזים, חלקם יצאו לפועל בשיתוף החטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל. קבלו טעימה:

מנקים, מסבירים ומסייעים לנזקקים

  • ניקוי זפת בחוף פלמחים: לפני כשבוע, לאור האסון האקולוגי העצום שפקד את חופי ישראל, עם היסחפות הזפת לחופים, התגייסו כלל הש"שינים של חוגי סיירות מכל הארץ לפעולת ניקיון בחוף פלמחים, יחד עם נציגי קק"ל שנכחו באירוע.
  • מבצע ניקיון ביער שגב: באמצע פברואר ערכו חוגי הסיירות, בשיתוף עם יערני קק"ל, מבצע ניקיון ביער שגב, שהוא מרכז הפעילות של החוגים במועצה אזורית משגב. למבצע התגייסו עשרות חניכים ומדריכים מכל תחומי המועצה. המשתתפים ניקו כמויות גדולות של זבל מהיער, ובסיום הפעילות נערכו שיחה ומפגש ייחודי של חניכי הארגון עם נציגי קק"ל.
חניכי משגב מנקים את יער שגב. צילום באדיבות איתן שמואלי
חניכי משגב מנקים את יער שגב. צילום באדיבות איתן שמואלי

וגם מעורבים בקהילה

  • הקמת יער אקלים בעכו: כחלק ממיזם חברתי שמטרתו העלאת מודעות למשבר האקלים והתמודדות עם העלייה בצפיפות האוכלוסין במרחב העירוני בישראל, הצטרפו מתנדבי שנת השירות של חוגי הסיירות עכו לתושבי העיר לנטיעת שתילי העצים של קק"ל ביער שמוקם במורדות תל נפוליאון, ואף קיבלו תעודת הוקרה מנציגי העירייה. הפרויקט היה פרי שיתוף פעולה של עיריית עכו עם מדור חינוך קק"ל צפון.
  • עזרה לקשישים בהקמה ואחזקה של ערוגות בגינות הקהילתית בכפר ורדים ובנווה שאנן: פרויקט שבו פועלות קבוצות מכל שכבות הגיל. החורף הגיע ואיתו צמיחה מסיבית של עשבים שמפריעים לירקות בגינה, והחניכים יחד עם המדריכים הצטרפו לקשישים שעובדים בגינות וסייעו להם בעישוב הערוגות.
  • תקופה זו גם פתחה הזדמנות למתנדבי שנת השירות בחוגים להגביר את מידת מעורבתם בקהילה. למשל, בחודש ינואר השתתפו הש"שינים החיפאים במבצע מיפוי וסקר של צרכים באזור שכונת הדר ושוק תלפיות, לאחר שהתגלו כמה מקרים של קשישים עריריים בשכונה. בנוסף לכך התקינו גלאי עשן בבתי קשישים בהתנדבות מטעם עיריית חיפה.
  • חלוקת משלוחי מנות לנזקקים בחג הפורים בעכו: חניכי ומדריכי חוגי סיירות בעכו התנדבו להשתתף בפרויקט שיזמה העירייה. הם חילקו מספר רב של משלוחי מנות וזכו לשמח אנשים לכבוד החג! גם בכפר ורדים חילקו שי לכל קשישי היישוב.
חניכי כפר ורדים בגינה הקהילתית. צילום באדיבות איתן שמואלי
חניכי כפר ורדים בגינה הקהילתית. צילום באדיבות איתן שמואלי

מתגייסים לשמירה על עמק השלום

לצד הפרויקטים הרבים הללו, קיימו חוגי הסיירות גם שיתופי פעולה רבים. אחד מהם הוא המאבק הסביבתי לשמירה על עמק השלום ואגן הניקוז של נחל השופט. בחודש פברואר 2021 הצטרף אזור צפון של חוגי הסיירות למאבק, בשיתוף עם עמותת לוטם וחוות עמק השלום. בכמה סופי שבוע בפברואר הגיעו המדריכים ליקנעם, נחל סנין וחניון חרובים והקימו תחנות הסברה למטיילים במקום, או, לחלופין, הביאו את החוגים מכל מוקדי הפעילות ומכל הגילים לסייר באזור, ללמוד על המאבק ולהשתתף בו.
 
ולסיכום, כעת, עם הרחבת מספר המתחסנים והקלת המגבלות, חניכי ומדריכי חוגי הסיירות מחכים בהתרגשות ובציפייה לפרויקטים נוספים, ומחכים להרפתקאות ולהזדמנויות להתחבר לאנשים ולטבע שסביב.