3 ימים של מנהיגות: סמינר פסח תשע"ז

חניכי סמינר אציל ומעוף פסח תשעז. תודה רבה על זה שגרמתם לנו להאמין בעצמנו. צילום: צביקה מזרחי
חניכי סמינר אצי"ל ומעוף פסח תשע"ז. "תודה רבה על זה שגרמתם לנו להאמין בעצמנו". צילום: צביקה מזרחי
מאת: אלישבע אמסלם
10.4.2017

במשך שלושה ימים למדו חניכי מעוף ואצי"ל ממחוז צפון את כל מה שחשוב לדעת על מנהיגות: דרך הרגליים, דרך הידיים, דרך החברים, ואפילו דרך בישולים
הם הגיעו למרכז השדה והיער נס הרים מנצרת עלית, קרית שמונה, קרית ים, יקנעם וטבריה – חניכי התכניות היישוביות מעוף ואצי"ל ממחוז הצפון שבאו להרגיש ולחוות מנהיגות מהי. במשך שלושה ימי הסמינר (3-5.4.2017) הם אכלו, שתו, טיילו וישנו מנהיגות.

היום הראשון של הסמינר היה בסימן מנהיגות אישית. החניכים התקבצו בחרבת חנות, נהנו ממעגל שיח שכלל היכרות ודיון בנושא "כוחו של היחיד", קיבלו בנדנות ויצאו לדרך – למסלול יפהפה, שכלל עצירות בעין מטע ,חרבת עיתאב ועין חוד, שם חיכו להם שחקנים אשר המחיזו התמודדות של משפחה בתחילת ההתיישבות באזור ההר. מכאן חזרו החניכים לנס הרים, להתארגנות בחדרים ו... לתחרות מסטר שף.

מסטר שף בסגנון נס הרים

אל התחרות הגיעו החניכים בחמש קבוצות, שחולקו לחמש תחנות עבודה – שבכל אחת מהן תפריטים מוכנים, מצרכים שכללו בשר, ירקות ותבלינים להכנת המנות, כלי בישול וכלי הגשה. כשהגיעה ההזנקה, היא הוציאה את כולם, אבל ממש כולם, למשימה המאתגרת. התחרות, בניצוחן של מדריכות קק"ל רוני ואסתר, הייתה מותחת וצמודה, ובסיומה, רגע אחרי שהקבוצה מיקנעם הוכרזה כקבוצה המנצחת, התיישבו כולם ליהנות מפירות התחרות, ופצחו בסעודה גדולה.

ניווט יערני ובישולי שדה

היום השני עמד בסימן מנהיגות ואחריות חברתית, והחניכים יצאו לניווט יערני מבוסס טלפונים ניידים בנס הרים, הפעלות שטח בסגנון O.D.T ואף בישולי שדה – פעילויות אשר שמות דגש על שיתוף פעולה, תקשורת ועזרה הדדית.

אחרי ארוחת הצהריים הם יצאו לרכוב על אופניים בחרבת בורגין ומאוד נהנו, "זו פעילות מנצחת" דיווחה בהתלהבות אלישבע המדריכה. בערב, במהלך הארוחה החגיגית, שליווה אותה המפעיל המוזיקלי בוסתן, חוו החניכים ערב מנהיגות מיוחד – שהדגש בו היה על המנהיגות של משה רבינו ועל חג החירות, והכול מול שולחן ערוך עם סממני החג, מצות, מיץ ענבים, חרוסת ועוד.

מנהיגות לאומית הייתה הנושא שעמד במרכזו של היום השלישי והאחרון, שנפתח בעבודה תורמת למען הכלל בסטף – החניכים ניקשו עשבים וסייעו בניקיון השטח. לאחר מכן התיישבו לסכם את הסמינר במעגלי שיח. כאן הם שיתפו זה את זה ואותנו בתחושותיהם עם סיום הסמינר.
לומדים מנהיגות דרך הרגליים. צילום: צביקה מזרחי
לומדים מנהיגות דרך הרגליים. צילום: צביקה מזרחי
קבוצת טבריה: "במהלך היום הראשון, עם הקושי במסלול, למדנו שאפשר להתגבר על מכשולים ולמדנו לא לוותר לעצמנו".

קבוצת קרית ים: "תודה לכולם על טיול מאוד מהנה. עברנו שלושה ימים בכיף ולא ישבנו בבית. למדנו משהו חדש שיעזור לנו בחיים – אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד, וגם – שמור על הטבע והטבע ישמור עלייך".
קבוצת נצרת עילית: "עשינו בישולי שדה קבוצתיים ונהנינו מאוד כי הצלחנו להכין אוכל לבד. צפינו בסרט ולמדנו המון על גבורה ואומץ, וגם התמודדנו עם קשים ברכיבת האופניים, אבל נהנינו מאוד והתגבשנו כקבוצה".

קבוצת קרית שמונה: "שלושת הימים היו בהחלט קשים, אך למדנו המון!!! עברנו למידה וחשיבה על מי הוא מנהיג ולאילו תכונות הוא זקוק על מנת להתקיים".

לסיום, הודו כולם למארגנים: "תודה רבה על זה שגרמתם לנו להאמין בעצמנו,ללכת עד הסוף ובעיקר לא להרים ידיים".

להתראות בסמינר הבא...

הסמינר הסתיים בסיור של כל המשתתפים בגן הלאומי בקסטל, שם הם נחשפו לכיבוש הקסטל וערכו טכס סיום מכובד שכלל חלוקת תעודות סיום, שירת התקווה ופיזור חזרה הביתה. נתראה בסמינר הבא.