מטיילים ומשחקים

משפחה משחקת במשחק חוויער

לפניכם חמש המלצות לטיולי אביב לאתרי קק"ל ברחבי הארץ, שבהם תוכלו לבלות זמן רגוע ובטוח מחוץ לבית בנופים ובאתרים מיוחדים ולהתחבר ליער ולטבע, וגם ליהנות ממשחקי חוויער – משחקי ניווט חוויתיים לכל המשפחה, שמפעילים לבד באמצעות הטלפון הסלולרי

שביל שמשית המקוצר

צאו לטיול קצר במדרונות חורבת שמשית, כשני קילומטרים מדרום-מזרח למחלף המוביל, שבהם עוברת הכתף הדרומית של נחל ציפורי בראשית דרכו. המדרונות מכוסים בחלקם יער טבעי של אלון תבור, אליו מצטרף יער אורנים של קק"ל. לאורך השביל, שאורכו כקילומטר וחצי והוא סלול לכל אורכו ומונגש. לאורך השביל תפגשו קטע מדֶרך רומית קדומה שעברה במקום בדרכה מעכו לג'רש בעבר הירדן, תצפית יפה לעבר עמק נחל ציפורי ומדרונות יער ציפורי, מערה עתיקת ימים שנחשפה בחפירות של רשות העתיקות ושרידי גת ששימשה להכנת יין. לאורך הדרך תלווה אתכם אווירה קסומה בחסות עצי אלון תבור, שהבלוטים הגדולים שלהם יכולים להגיע לחמישה סנטימטרים.

למסלול המלא באתר המסלולים של קק"ל»
סיפון עץ ליד המערה בשביל שמשית. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

משחק ניווט לכל המשפחה: חוויער מבואת שמשית – גורל היער


צאו למסע עתידני בזמן שמטרתו להציל את היער מבנייה. מה עושים? מבקרים ביער, מורידים את אפליקציית חוויער מחנות האפליקציות (חינם), עונים על חידות, מבצעים משימות מאתגרות, ומשתתפים בדיון חשוב – האם היער יישמר או ייהרס?
 

פארק שוני ז'בוטינסקי

רבים מכירים את התיאטרון הרומי בשוני ומגיעים אליו להופעות איכות, אבל האם ידעתם שהוא שוכן בתוך פארק ירוק שבו תוכלו גם לעשות פיקניק, גם לשלב פעילויות מהנות לכל המשפחה וגם לצאת למסלולי טיול מגוונים בסביבה?

החוקרים מזהים את שוני עם הכפר שמי מתקופת התלמוד, שהפך מאוחר יותר לעיר רומית שוקקת חיים של מעיינות ומרחצאות, כולל אמה שהוליכה מים לקיסריה וחגיגות שנערכו כאן מדי שנה והיו, כנראה, עליזות מאוד, עד שיהודי קיסריה הוזהרו שלא להשתתף בהן. בהמשך התקיים בשוני יישוב עותמאני בשם חירבת מיאמס, וב-1912 רכשה חברת יק"א של הברון רוטשילד את אדמות המקום והתיישבו בו "הגדעונים", שהיה להם תפקיד חשוב בהקמת מחתרת ניל"י.

מ-1984 נמצא האתר בניהולה של קק"ל, ששיקמה והחזירה אותו לחיים. כיום בפארק שוני ז'בוטינסקי, מלבד פארק מטופח ויפה, תמצאו אתר הנצחה לגבורת לוחמי האצ"ל ומופע אור-קולי המספר את סיפורם (ביקור בתיאום מראש ובתשלום סמלי), ומוזיאון לפיסול ישראלי על שם אחיעם שושני (פתוח לביקור בימים ראשון-חמישי, בתיאום מראש). מכאן אם תרצו בכך, תוכלו גם לצאת לטיול רגלי באחד המסלולים היפים שמתחילים בפארק (למשל: למעיין עין צור, לחורבת מנצ'ור אל עקב, למצפה מורן בחוטם הכרמל, לאורכו של נחל התנינים בבית חנניה ועוד).

למסלול המלא באתר המסלולים של קק"ל»
מבואת פארק שוני. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

אוצר פארק שוני

אתם מוזמנים למסע בזמן בפארק שוני-ז'בוטינסקי, העובר בין תקופות היסטוריות שונות. בסוף כל תחנה תתבקשו "לקחת" אתכם חפץ מסוים המופיע על ציר הזמן. רק אם יהיו בידיכם כל החפצים הנכונים תוכלו לפתור את חידת שוני. מה עושים? מבקרים בפארק, מורידים את אפליקציית חוויער מחנות האפליקציות (חינם), עונים על חידות, מבצעים משימות ומסדרים מחדש את ציר הזמן שהתערבב.

שביל סובב מצפה משואה

בלב לבו של פארק בריטניה שוכן מצפה משואה (המתנשא לגובה של 372 מטר), למרגלותיו הקימה קק"ל מרפסת תצפית שמעניקה מבט נוח על גבעות השפלה ומישור החוף שבמערב ועל הרי יהודה שבמזרח. מגדל התצפית עצמו משמש בקיץ את צופי האש של קק"ל ואינו פתוח למבקרים. המצפה קיבל את שמו בהשראת כתובת שנמצאה בתל לכיש על שברי חרס, המתעדת את מצוקת הלוחמים בזמן המצור שהטיל נבוכדנצר מלך בבל על לכיש, לפני נפילת ממלכת יהודה: "כי אל משואות לכיש נַחְנוּ שומרים ככל האותות אשר נתן אדוני. כי לא נראה את עזקה".

מהמצפה יוצא שביל טיול מעגלי נחמד באורך שלושה קילומטרים, מושלם לחילוץ עצמות לפני הפיקניק ביער או אחריו. השביל עובר בין סלעי קירטון לבנים ורכים, המכוסים בקרום גירי קשה בצבע אפור-חום, המכונה נארי. בחורף, כאשר הסלעים רטובים, השביל הופך חלקלק ולא כדאי לצעוד בו מיד אחרי הגשם. תוכלו למצוא בשביל בור בקוטר שישה מטרים, ששימש, ככל הנראה, ככבשן סיד ושרידים של טרסה ישנה, ובעיקר את כל הנציגים הבכירים של החורש הארץ-ישראלי: אלון מצוי, אשחר ארצישראלי, בר זית בינוני, אלה ארצישראלית, אלת המסטיק ולוטם שעיר.

למסלול המלא באתר המסלולים של קק"ל»
טיול בשביל סובב מצפה משואה. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

חוויער אוצר היער הסודי בפארק בריטניה

בפארק בריטניה טמון אוצר סודי. כדי למצוא אותו תצטרכו למצוא קודם את כל חלקי מפת האוצר הסודית. נווטו בין כל הנקודות, פתרו את כל החידות, ומצאו את האוצר. רק מהרו – אתם לא היחידים שמחפשים אותו.

שביל המעיינות ביער עמינדב

יער עמינדב הגדול משתרע על פני כ-7,000 דונם ממערב לירושלים. קק"ל פרצה ביער דרכי נוף ותצפיות המעניקות מבטים מרהיבים אל הערוצים העמוקים של הנחלים שורק ורפאים. היער עשיר באתרי טבע והיסטוריה, וגם בחניונים מסודרים, שבילי הליכה ברגל ומסלולי אופניים במגוון דרגות קושי.

אחד השבילים המקסימים והמומלצים ביותר ביער עמינדב הוא שביל המעיינות, שמתחיל מרחבת החניה הסמוכה לחורבת סעדים. האתר הוכרז כשמורת טבע הודות לעצי האלון המצוי הגדולים והמרשימים הנמצאים בו, אחד מהם מתנשא לגובה 10 מטרים, ייחודי למין זה. במרכז החורבה תגלו שרידי מבנה, ביניהם קשת שלמה שהשתמרה. המבנה הוקדש לשיח' אחמד, שנודע בסגולתו להעניק לנשים עקרות פרי בטן, ואכן, שמו הערבי של המקום ח'ירבת סעידה (בערבית – "המאושרת").

שביל המעיינות שיוצא מכאן עובר בין לא פחות משישה מעיינות נובעים מופלאים, בחלקם אפשר לטבול כל השנה. לצד המעיינות תמצאו לרוב בריכות חצובות, ניקבות ולפעמים גם תעלות, כולן מעידות על חיים שהתקיימו כאן בתקופות עתיקות. לאורך השביל יש אטרקציות נוספות כמו מערות סלע עתיקות ומתקני חקלאות קדומה, והכול אל מול הנוף המהפנט של הרי ירושלים ונחל שורק. השביל מתאים לכל המשפחה.

למסלול המלא באתר המסלולים של קק"ל»
עין תמר. צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל

לכודים ביער עמינדב

בפארק בריטניה טמון אוצר סודי. כדי למצוא אותו תצטרכו למצוא קודם את כל חלקי מפת האוצר הסודית. נווטו בין כל הנקודות, פתרו את כל החידות, ומצאו את האוצר. רק מהרו – אתם לא היחידים שמחפשים אותו.

יער המלאכים שחריה

יער המלאכים-שחריה משתרע על פני 7,000 דונם מזרחית לקריית-גת בחבל לכיש. שמו הוא הוקרה לקהילת יהודי לוס אנג'לס (מלאכים), שתרמה לקק"ל סכומים נכבדים, ולאנשי מעברת שחריה, שהקומה באזור בשנות החמישים, וחלק מאנשיה הועסקו בנטיעת היער. בחורף צומחות ביער פטריות רבות ובאביב תמצאו בו פריחה מרהיבת-עין של כלניות, נרקיסים, רקפות ונוריות. אפשר לנסוע כאן בדרך היער הראשית, שאורכה ארבעה קילומטרים, מתחילה בכניסה ליער, מקיפה אותו במסלול טבעתי וחוזרת לנקודת המוצא. אפשר לבחור באחת הדרכים המסתעפות מהדרך הראשית, כמו דרך קדם, שביל הגתות, שביל בית הבד או דרך ערוגות הבושם, בכל אחת מהן מובטח לכם זמן של כיף ועניין בחיק הטבע.

למסלול המלא באתר המסלולים של קק"ל»

מתקן משחק ביער המלאכים שחריה. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

מלאכים ושדים ביער המלאכים

בפארק בריטניה טמון אוצר סודי. כדי למצוא אותו תצטרכו למצוא קודם את כל חלקי מפת האוצר הסודית. נווטו בין כל הנקודות, פתרו את כל החידות, ומצאו את האוצר. רק מהרו – אתם לא היחידים שמחפשים אותו.