מתנה לכל החיים

מתנה לכל החיים

בנות השירות ביום סנפלינג במדבר יהודה
18 יולי 2023
בנות השירות במרכז שדה ויער שוני מסכמות שנה מלאת חוויות ואתגרים במסגרת השירות הלאומי בקק"ל, ומספרות על תהליך ההכשרה ועל השירות שמפגיש אותן עם כל החברה הישראלית ומאפשר למידה והתפתחות מקצועית ואישית
 
מאת: אפרת, אודיה ונעמה

בחזרה להתחלה

אז איך בכלל מסכמים חווית שירות כל כך מגוונת, ערכית ומשמעותית? אולי כדאי לחזור להתחלה.
 
כמו כולן, הגענו לכיתה י"ב והתחלנו במסע החיפושים המפרך אחר השירות הלאומי/הצבאי האולטימטיבי והמשמעותי עבור כל אחת ואחת.
 
חיפשנו, חקרנו, שאלנו, בדקנו וביקרנו עד שהגענו למיונים עבור שירות לאומי בהדרכת טיולים בקק"ל. כבר בתחילת תהליך המיונים לנבחרת קק"ל, משהו בתוכנו אותת לנו שאנחנו במקום הנכון. הרגשנו שבקק"ל יש תחושה מקבלת ועוטפת, ועם זאת מלאה במשמעות, עשייה ורצון לעשות טוב.
 
עוד לפני שהתחלנו את תהליך ההכשרה והיציאה לקורס הדרכת טיולים, דאגו לנו בקק"ל ליומיים של גיבוש מהנה, חווייתי, מאחד ובלתי נשכח. כך התאפשר לנו להתחיל את תהליך ההכשרה בצורה מגובשת, באווירה טובה ומתוך הכרות טובה יותר עם קק"ל ועם יתר הבנות.
 
תהליך ההכשרה בנוי מחודש וחצי של קורס מקיף ומעמיק אשר מעניק לנו תו תקן להדרכת טיולים. הקורס אינטנסיבי ולעתים לא פשוט, אך, ללא ספק, מלמד, מחשל, מעשיר את הידע ומכין אותנו בצורה הטובה ביותר לשירות לאומי כמדריכות טיולים.
 
לאחר מכן, נכנסנו לשבועות מרוכזים של קמפוסים, שבהם התמקדנו באזורי הכשרה גאוגרפיים ממוקדים בהתאם למרכזי השדה אליהם שובצנו לשירות. כל תהליך ההכשרה הוא תהליך משמעותי, עמוס ומאתגר. עם זאת, התקופה הזאת זכורה לנו כתקופה טובה שבה חווינו חוויות מטורפות, רכשנו כלים משמעותיים וצברנו זיכרונות מתוקים.
 
הצוות של קק"ל ליווה אותנו לאורך כל הדרך, מיומנו הראשון בשירות הלאומי ובכל יום ויום. אנו מרגישות שבנות השירות של קק"ל זוכות לאכפתיות, דאגה ומעטפת יוצאת מן הכלל.
בנות השירות ביום בניית טרסות בסטף

להיות חלק ממשפחת קק"ל

כאשר סיימנו את תהליך ההכשרה הגיעה כל בת למרכז השדה אליו שובצה בתהליך חשיבה משותף עם רכזי ההדרכה. מרכזי השדה השונים של קק"ל פרוסים בחמישה מוקדים בארץ: יתיר הוא הדרומי ביותר, נס הרים שבהרי ירושלים, שוני בחוטם הכרמל, ולביא וציפורי, מרכזי השדה הצפוניים בגליל התחתון.

לכל מרכז שדה ישנו אופי משלו ותכונות המייחדות אותו ועם זאת יש בסיס עשייה משותף לכל מרכזי השדה.

השירות בקק"ל מאפשר לנו לגעת באוכלוסיות מגוונות ושונות ולעסוק בתחומי עניין שונים. התפקיד העיקרי שלנו הוא הדרכת טיולים, אך בנוסף אנו מדריכות הדרכות מגוונות ושונות כמו סיורי לילה מוזיקליים, סיורי עששיות, סיורי סליחות, עבודה תורמת, ימים ירוקים של פעילות חינוכית בתוך מרכזי השדה, ניידות חינוכיות, ODT, ימי שיא ועוד. מלבד זאת, יש לנו את החופש ליזום פרויקטים נוספים, כגון בניית חממה לגידול ירקות ופירות במרכז השדה נס הרים, בניית ספרייה קהילתית המאפשרת למבקרי פארק שוני לקרוא ספר ולהחזירו בתום השימוש ועוד.

אנחנו מרגישות חלק משמעותי ממשפחת קק"ל ומחטיבת החינוך, העוסקת בתיקן עולם ובשינוי פני החברה הישראלית. כחלק מתפקידנו בקק"ל אנחנו מובילות ימי שיא אזוריים המאפשרים לציבור הרחב הפוגה מהנה וחיבור לערכי קק"ל. סוגי ההדרכות שלנו משתנים בהתאם לתכנים הנדרשים, למעגל השנה ולסוגי האוכלוסייה המגוונים איתם אנו זוכות לעבוד – נוער בסיכון, ילדים עם צרכים מיוחדים, גמלאים, מכינות קדם- צבאיות, חיילים, תלמידים, משפחות וכו'.

להיות חלק ממשפחה

תהליך חינוכי עמוק

בנוסף לעשייה היומיומית השוטפת, אנו מדריכות חוג סיירות של קק"ל ובמסגרתו אנו מלוות קבוצה לאורך כל השנה ועוברות איתה תהליך חינוכי עמוק ומתמשך. חוגי סיירות זאת תנועת נוער המתמקדת בחינוך והעברת ערכים וכישורי חיים כמנהיגות ומיומנויות חברתיות דרך החשיפה לטבע והשהות בו. אנו פוגשות את החניכים אחת לשבוע למפגש של שעתיים ומעבירות להם פעולה בטבע באמצעות טיולים, בישולי שדה, משחקי שטח, הפעלות והדרכות מגוונות. אנחנו ממש מצליחות להבחין כיצד, לשמחתנו, הילדים עוברים לאורך השנה תהליך מדהים, הם מתבגרים, מתעצמים, משתנים מקצה לקצה ומקבלים כלים לחיים.

לסיכום, אפשר לומר שעבורנו, השירות בקק"ל הוא מתנה שקיבלנו לכל החיים. אנו זוכות לפגוש את כל החברה הישראלית, לטייל ולבקר במקומות שונים בארץ, ללמוד ולהתפתח בהיבט המקצועי והאישי, וכמובן, ליהנות ולצבור חוויות מהנות ומרגשות!

הבנות בעמק המעיינות