איפה מצטיינים? בבית קק"ל בפריפריה

המטרה: לצמצם פערים בקרב בני הנוער. צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל
במעמד נשיא המדינה נחנך בית, שמעוצב בסגנון עכשווי וצעיר, מרוהט בצבעוניות עליזה ועליו ציורי קיר מרהיבים. זהו בית קק"ל למצוינות בנוף הגליל שנועד לקידום מצוינות של תלמידי הפריפריה. תבואו...יהיה שווה!
ביום שלישי, 13.3.2018, הגיע נשיא מדינת ישראל, ראובן (רובי) ריבלין, להשקת הפיילוט הראשון של "בית קק"ל למצוינות" שנפתח באותו יום בוף הגליל. הנשיא התרשם מהמקום ואמר: "בשנת 2018 יש עדיין פער בין הסיכוי של ילד מהמרכז להצליח במקצועות המדעיים והטכנולוגיים לבין הסיכוי שיעשו זאת ילד או ילדה מהפריפריה. את הפער הזה צריך לסגור כבר היום או, יותר נכון, כבר אתמול."

אייפדים, חדר בריחה ומשקפי VR

בית קק"ל בנוף הגליל, אחד מתוך עשרה בתים שעתידים להיפתח בפריפריות ברחבי הארץ, מציע לבני נוער בפריפריה שוויון הזדמנויות ואפשרות לצמצום פערים מול המרכז. בפריפריה יש פחות חוגי העשרה ואפשרות לקבל שיעורים פרטיים ולכן האפשרויות של בני הנוער להצליח נמוכות יותר. בבית קק"ל למצוינות יוכלו התלמידים לקבל עזרה בכל מקצועות הליבה, חוגי העשרה ברמה גבוהה, בדגש על טכנולוגיה, והכול בחינם.
 
בית קק"ל, בשיתוף עמותת יוצאי יחידת 8200 ומורים מצטיינים, יעניק לבני הנוער חוויה לימודית לאחר שעות הלימודים במגוון תחומים. בין התכנים המוצעים לצעירים: משחק "חדר בריחה" לימודי באמצעות משקפי VR, אייפד לכל תלמיד, עיצוב הייטקיסטי וחדר מוזיקה. אחת המטרות של הפרויקט לפתח מנהיגות מקומית צעירה, שתוכל להשפיע על הנעשה ברמה המקומית ובהמשך גם ברמה הארצית. בני הנוער יוכלו להשתתף בשיעורי תגבור במקצועות הליבה ובמקצועות כמו פיסיקה, כימיה ושפות, שיעורי העשרה כמו קורס עיצוב גרפי וקורס שחמט והרצאות העשרה מפי דוברים בכירים בכל הנושאים.
כאן משקיעים בטכנולוגיה. צילום: אבי חיון. ארכיון הצילומים של קק"ל

לתת הזדמנות לכל ילד

אש עיריית נוף הגליל, רונן פלוט, שיבח את בני הנוער בעירו וסיפר שבימים אלה נמצאים במרכז החלל במוסקבה תלמידי תיכון שזכה בתחרות חלל בינלאומית, וניסוי שהומצא על ידי תלמידיו נשלח לחלל על ידי נאס"א. הוא הודה על הקמת הבית ואמר: "היוזמה של קק"ל להקים בעיר את בית המצוינות הראשון היא בשורה של ממש לעיר ולמערכת החינוך העירונית, שמעמידה בראש מעייניה את החינוך למצוינות בכל התחומים, מתוך אמונה שכל ילד יכול להגיע הכי גבוה שאפשר, אם רק יתנו לו את הזדמנות".
טפני שפרנקוב, תלמידת י"א בתיכון אלון בעיר, שמעוניינת ללמוד רפואה בעתיד, סיפרה: "המקום הזה הוא בית לתגבורים, לעזרה, לסתם שקט אם מישהו צריך. פשוט קל לי יותר להתרכז כאן, ואני גם מקבלת את כל העזרה שאני צריכה מהמורים".

דניאל עטר, יו"ר קק"ל, הסביר שהפעילות של קק"ל באה מתוך הנחה ותפיסת עבודה שהתפקיד החשוב ביותר הוא לחזק את הפריפריה ולסייע במקומות שבהם אין גורמים אחרים שפועלים. קק"ל מקימה את בתי קק"ל ומשקיעה בחינוך מכיוון שלפעמים לרשות אין את היכולת להעמיד לבני הנוער את הכלים שיביאו לידי ביטוי את הפוטנציאל שלהם, וחשוב מאוד לנסות לחולל את השינוי הזה.
חונכים את הבית. הנשיא, ראובן ריבלין, יו"ר קק"ל, דני עטר, ורונן פלוס, ראש עיריית נוף הגליל. צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל

השמיים הם הגבול

נשיא המדינה הוסיף ואמר: "על כולנו לדאוג שילד או ילדה מנוף הגליל יגיעו לכל פסגה אליה הם שואפים. זו חובתנו לילדים ולילדות בארץ הזו. זו חובתנו למדינה. הבית הזה שאנו חונכים היום יעודד ילדים וילדות, ונערים ונערות לחלום ולראות את עצמם מגיעים גבוה ככל שניתן. בית המצוינות של קק"ל ייתן לכל נער ונערה את האמונה שהשמיים הם הגבול ושהמאמץ ישתלם. העיקר לא לפחד כלל מעבודה קשה, הצבת יעדים, חזון גדול ותמונה בעיתון של ילד מנוף הגליל שזכה בפרס נובל."
כיתת מחשבים חדישה. לא תבואו? צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל
עיצוב מודרני, חדשני וצבעוני. צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל