רוצים להסתכל לציפורים בעיניים?

רוצים להסתכל לציפורים בעיניים?

אגמון חפר. צפרתון 2021. צילום: גדעון שרון, ארכיון הצילומים של קקל
אגמון חפר. צפרתון 2021. צילום: גדעון שרון, ארכיון הצילומים של קק"ל
ישראל מושכת אליה מדי שנה כמיליארד ציפורים נודדות, לא כולל ציפורי הקבע והצפרים שמגיעים בעקבותיהן מכל העולם. ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל, מספר על תוכנית "כנפי קק"ל" לשמירה על בעלי הכנף, וממליץ על אתרי הצפרות שכדאי להגיע אליהם
 
מאת: מערכת "חלון ירוק" וירון צ'רקה, צפר ראשי, קק"ל
"לו הייתי כציפור
הדואה בענן
לו הייתי כציפור
הדואה בענן
אפרושה כנפיים
עלי ארץ ועל מים
ומקצה השמים
אביאך לכאן"
מילים: חיים חפר

נכון, אנשים רבים היו רוצים להיות ציפור ליום אחד ולפרוש כנפיים, אבל זה כנראה כבר לא יקרה. אולם, אם בכל זאת תרצו להתחקות אחר הציפורים ולהכיר אותן מקרוב, אתם מוזמנים להכיר את פעילות "כנפי קק"ל", להגיע לאחד מאתרי הצפרות ונקודות התצפית ולהסתכל על הציפורים מקרוב, הכי קרוב שיש.
שקנאי בשמי ישראל. צילום: ירון צ'רקה
שקנאי בשמי ישראל. צילום: ירון צ'רקה

שומרים על בעלי הכנף

לא רק חיל האוויר עושה חיל בשמים, ישראל היא גם מעצמת ציפורים, ממש כך. בכל שנה כמיליארד ציפורים נודדות חולפות בשמי ישראל, לא מעט מיני ציפורים בוחרים להגיע לכאן בעונת החורף, אחרים באים אלינו לתקופת הקינון בקיץ, ויש גם ציפורים יציבות המבלות אצלנו במשך כל השנה. ציפורים נדירות, כאלה שסכנת הכחדה מרחפת מעליהן, ולהקות מרשימות של עופות ממינים רבים מוצאות בישראל את הדרך הבטוחה והנוחה מאירופה לאפריקה וגם בחזרה.
במסגרת תכנית האב של כנפי קק"ל מתוכננים אתרי צפרות רבים, החל בפארקי צפרות, שבהם יפגשו המבקרים את אנשי כנפי קק"ל, דרך אתרי צפרות בבתי גידול מתאימים לצפייה עצמאית בציפורים, ועד לנקודות תצפית שימוקמו במקומות טובים לצפייה בציפורים. כנפי קק"ל תומכת גם במחקרי צפרות, במטרה להבין טוב יותר כיצד אפשר לתמוך באחד מאוצרות הטבע היפים ביותר של ישראל – עולם העופות העשיר שבו התברכנו.
צילום: אנצ'ו גוש, ארכיון הצילומים של קקל
צילום: אנצ'ו גוש, ארכיון הצילומים של קק"ל

מהו אתר צפרות?

אתר צפרות הוא מקום שבו מתקיים בית גידול מתאים לציפורים הנודדות, החורפות, המקיצות או המתגוררות בישראל. המקום עשוי לכלול מאגר מים, מקורות מזון טבעיים, פינות מסתור ומגוון של צמחים ובעלי חיים אחרים. חלק מאתרי הצפרות נועדו לספק לציפורים מקום בטוח שיעזור להן במשימת הנדידה הקשה. לאורך ישראל ישנם כמה אתרים שפותחו או שומרו במיוחד כ"תחנות תדלוק" לציפורים הנודדות.
במקביל למטרה החשובה של שמירה על החי, מאפשרים אתרי הצפרות לקרב לבבות בין בעלי הכנף לבני האדם, והם פתוחים לקהל הרחב, שיכול להתקרב אל עולם הציפורים ולצפות בהן בגובה העיניים. בחלק מהמקומות מתקיימות פעילויות הדרכה לקבוצות, תלמידים וחיילים, והם כוללים שלטי הסבר והדרכה מקצועית.

אתרי הצפרות של כנפי קק"ל: הקהל מוזמן

את חלקם אתם ודאי מכירים, ואם לא – זה הזמן להכיר אותם ולעוף עליהם עם משקפות ומגדיר ציפורים.

פארק הצפרות אגמון החולה

פארק הצפרות הגדול ביותר בישראל שהקימה קק"ל והיא גם מפעילה אותו בשותפות עם חקלאי האזור. הפארק זכה לשם עולמי בתחום הצפרות. כיום מוקם במקום מרכז מבקרים חדש ומודרני שיאפשר קליטה ראויה ומזמינה למאות אלפי המבקרים בפארק. כאן תוכלו ליהנות מעופות מים, דורסים וציפורי שיר, וגם ג'מוסים. בעונת החורף (אוקטובר-מרס) שוהים באגמון עשרות אלפי עגורים אפורים. אפשר לטייל בפארק הפסטורלי במגוון דרכים, וליהנות מנופי הביצה היפים של עמק החולה ומשלל הציפורים ובעלי החיים האחרים הנהנים מעושרו.

עוד על אגמון החולה»

צפו: מצלמות בשידור חי מאגמון החולה»

פארק הצפרות באילת

המקום שהפך ממזבלה לפונדק הדרכים הכי מפנק של הציפורים רגע לפני שהן יוצאות לדרכן הארוכה מעל המדבר דרומה, או כשהן בדרכן חזרה, אז הן עוצרות כאן לחניה מרעננת ראשונה אחרי חציית המדבר המייגעת. גם כאן קק"ל הייתה ממובילות המיזם ושותפה בהקמה וטיפוח נווה המדבר המעופף הזה. אפשר לשבת במסתורי התצפית על גדת אגם אניטה, או לצפות בפלמינגו המעדיפים את בריכות המלח הסמוכות. במקום פועלת תחנת טיבוע ומתקיימות הדרכות לקבוצות.
עוד על פארק הצפרות באילת »
אורחות בפארק הצפרות אילת. צילום: קקל
אורחות בפארק הצפרות אילת. צילום: קק"ל

פארק ירוחם

פארק ירוחם הוא עוד נווה מדבר לציפורים שהוקם ביוזמת קק"ל. המקום משמש תחנת האכלה ומנוחה חשובה לציפורים הנודדות בדרכן מעל רצועת המדבריות של אפריקה ואסיה. פארק ירוחם משמש בית הבראה לציפורים, ועמותת דוכיפת לצפרות ואקולוגיה מפעילה בו תחנת טיבוע, ניטור ומחקר, ומבצעת בו פעילות חינוכית ואקו-תיירותית רבה.
עוד על פארק ירוחם »

פלמינגו גדול בפארק הצפרות האילת. צילום: נועם וייס
פלמינגו גדול בפארק הצפרות האילת. צילום: נועם וייס

אתר כנפי קק"ל בעין רימון

בשולי יער להב ישנה חורשת אלות אטלנטיות המשמשת אתר צפרות חשוב. כך למשל ציפורי שיר הנודדות בסתיו חונות במקום ונהנות מפירות העצים. עוד במקום תחנת טיבוע, ניטור ומחקר. עם בניית כביש 6 המקום ניזוק וקק"ל מבצעת בו עבודות שיקום והשקיה ואף הציבה שלטי הסבר לנוחות המבקרים. במקום מתבצעות פעילויות הדרכה והפעלה לקהילות באזור.
קראו על מחקר בנושא תזונת ציפורים שבוצע בפארק עין רימון »

אתר כנפי קק"ל בקיבוץ לוטן

בימים אלו מוקם אתר חשוב בקיבוץ לוטן שבערבה לטובת הציפורים הנודדות בעיקר, אך לא רק. גם אתם מוזמנים לעצור להתרענן בדרך לאילת, וליהנות מצפייה באוכלוסייה המעופפת ממש מקרוב. האתר יהיה נקודה חמה לציפורים העייפות שעוברות באזור הצחיח והיבש, הודות לבניית אגם מלאכותי, מקומות מסתור ושתילת צמחייה מתאימה. לצד אתר הצפרות מוקם גם חניון קמפינג, ופועל האקו-כיף המספק פעילות אקולוגית חווייתית לכל המשפחה. הפארק צפוי להיפתח בקיץ 2018.
עוד על פארק לוטן »

פארק ראש ציפור בתל אביב

פארק חדש שנפתח לאחרונה. חופי מישור החוף הם הנקודה היבשתית הראשונה שפוגשות הציפורים הנודדות מעל הים התיכון מרגע יציאתן מקפריסין, וקק"ל כאן כדי לפנק אותן עם פארק מרשים שנבנה על שטח של 35 דונם, והוא עשיר באגם מלאכותי, מסתורי תצפית למבקרים, צמחייה וצוות שפועל במקום לשמירה על בעלי החיים.
עוד על פארק ראש ציפור »

אתר הצפרות של עין החורש (אגמון חפר)

אתר חדש נוסף, שנפתח לאחרונה, הנמצא דרומית לקיבוץ הראשון בעמק חפר הוסבו בריכות הדגים החקלאיות לפארק צפרות חשוב, המשתרע על שטח של כ-200 דונם על גדת נחל אלכסנדר. במקום אפשר לצפות במגוון ציפורי ביצה ונופי מים, וגם בתנים ובחתולי ביצה.
עוד על אתר הצפרות של עין החורש »

שקנאים חגים מעל הדגים בפארק הצפרות של עין החורש. צילום: חיים שפיר
שקנאים חגים מעל הדגים בפארק הצפרות של עין החורש. צילום: חיים שפיר

מצפור ויקר

על ערוץ נחל אלכסנדר נמצא מצפור ויקר, המשמש עמדת תצפית מרשימה במיוחד לחובבי הציפורים. ליד נקודת התצפית היפהפייה הזו מתקבצות בעונת הסתיו להקות גדולות של שקנאים ענקיים, ובעקבותיהן קהל של חובבי טבע.
עוד על מצפור ויקר »

אתר כנפי קק"ל נחשולים

אזור חוף הכרמל משמש אתר מנוחה חשוב לחופמאים, בעיקר בסתיו ובחורף, ואפשר לראות באזור גם להקת פלמינגו ברוב ימות השנה. באביב 2018 עתיד להיפתח כאן, בבריכות הדגים של קיבוץ נחשולים, אתר צפרות חדש, שיכלול עצים מושכי ציפורים, מסתורי צפרות וצילום ושלטי הדרכה. פרטים בהמשך.