מרכז המבקרים באגמון החולה

מרכז המבקרים החדש. ללמוד על עולם הציפורים בעזרת טכנולוגיה מתקדמת. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קקל
מרכז המבקרים החדש. ללמוד על עולם הציפורים בעזרת טכנולוגיה מתקדמת. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל
רוצים לעוף עם העגורים, לגלות נתיבי נדידה ברחבי העולם ובאופן כללי ליהנות ממרכז מבקרים חדש, מתקדם וייחודי המשלב ציפורים וטבע עם טכנולוגיות מתקדמות? כל זה כבר קורה במרכז המבקרים החדש באגמון החולה קק"ל. אז בואו!
מרכז המבקרים החדש של אגמון החולה קק"ל, שנחנך בנובמבר 2019, מבטיח למבקרים בו חוויה המשלבת את עולם הטבע עם שלל אטרקציות טכנולוגיות מתקדמות ומאפשרת לחוות את אגמון החולה ואת עולם הצפרות בצורה מעניינת, ייחודית ומלמדת. המרכז נחנך לאחר עשור של תכנון ובהשקעה של כ-130 מיליון שקלים, בסיוע ראש ממשלת קנדה לשעבר, סטיבן ג'יי הארפר, אשר נרתם לקידום הפרויקט ותרם לו באופן אישי עוד בזמן כהונתו ועל שמו נקרא המרכז.

מידע נוסף לגבי אפשרויות הבילוי באגמון החולה, דמי כניסה לפארק ולמרכז המבקרים: באתר אגמון החולה.

מציאות מדומה, גלובוס לדים ואולם קולנוע

מבקרי המרכז יכולים להרגיש איך זה להיות חלק מלהקת עגורים ולנדוד לאורך השבר הסורי-אפריקאי – בעזרת משקפי מציאות מדומה; הם יכולים לגלות מהם נתיבי הנדידה העולמיים על גלובוס הלדים; וללמוד על ציפורים בעזרת קיר הציפורים הגדול ביותר במזרח התיכון.
המיצג "מיני החולה", המוצב במרכז המבקרים, ממחיש את השינויים שעבר אגמון החולה משחר ההיסטוריה ועד ימינו, ומשלב טכנולוגיה מתקדמת ומוחשית; בפינת קק"ל מוצגת ההיסטוריה של קק"ל על מסכי לד חדשניים ובאולם הכנסים מוצגת תערוכת צילומי טבע. בנוסף לכך נבנה במרכז המבקרים אודיטוריום מפואר הכולל כ-200 מקומות ישיבה, שמשמש כבית קולנוע יחיד עבור תושבי האזור. באודיטוריום מוקרנים גם סרטים המתארים את ההיסטוריה של האגמון.
לאן נודדות הציפורים? גלובוס הלדים. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קקל
לאן נודדות הציפורים? גלובוס הלדים. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל

מיליוני ציפורים ומאות אלפי מבקרים

אגמון החולה-קק"ל הינו אחד מבתי הגידול הלחים החשובים בעולם ולאורך ציר נדידת הציפורים, בין יבשת אפריקה ויבשות אירופה ואסיה. הוא מהווה תחנת עצירה קריטית למיליוני ציפורים נודדות ומקננות, הן מבחינת עושר המזון שהוא מציע למגוון מינים והן מבחינת היותו מקלט בטוח לציפורים במהלך מסען הארוך.
אגמון החולה הוא אחד מאתרי התיירות הגדולים בישראל ומושך אליו מאות אלפי מבקרים מדי שנה. באזור האגמון התפתח מערך אקולוגי ייחודי בעל חשיבות אזורית ובינלאומית, מה שהופך את הפארק לאתר דגל בנושא תיירות אקולוגית בארץ ובעולם, ומודל לשיתוף פעולה בין טבע, תיירות וחקלאות.
אז איך זה להיות עגור? צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קקל
אז איך זה להיות עגור? צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל

מסתתרים ומציצים

ואם כבר הגעתם למרכז המבקרים, אל תוותרו על אחד מסיורי ההרפתקאות המיוחדים שהאתר מציע כל השנה. תוכלו לצאת עם אור ראשון או אחרון להציץ בציפורים מעגלת מסתור מיוחדת, לרכוב ברחבי האגמון בסוגים שונים של אופניים או ברכב חשמלי שקט, לסייר בגן הבוטני הנהדר, שבו מיני צמחים נדירים, ועוד שלל פעילויות.
לכל הסיורים והפעילויות באגמון»
נסיעה בעגלת מסתור בין אלפי עגורים. צילום: ארכיון הצילומים של קקל
נסיעה בעגלת מסתור בין אלפי עגורים. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל