ט"ו בשבט – חג לטבע ולקק"ל

צילום: אבי חיון. ארכיון הצילומים של קק"ל
מאת: מערכת חלון ירוק
ט"ו בשבט וקק"ל הם צמד ותיק – הם הולכים יחד כמו עצים וייעור. חגו של הטבע הוא חגה של קק"ל, שמאחוריה מפעל ייעור מפואר. אז לכבוד החג הזה, שאנחנו כל כך אוהבים, אנו מגישים לכם באהבה סל מלא בחומרים מיוחדים לט"ו בשבט: מסיפור האהבה בין קק"ל והעצים, דרך שתילים ועד כרזה לכיתה

קק"ל ומפעל הייעור הישראלי

הודות לפעילות קק"ל, שאחד מתפקידיה העיקריים הוא נטיעת עצים ופיתוח היערות והפארקים, ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שיש בה היום יותר עצים משהיו בה לפני מאה שנה. לאורך 118 שנות פעילותה, נטעה קק"ל יותר מ-240 מיליון עצים, חלקם באזורים צחיחים למחצה ובאזורים טרשיים ותלולים. גם השנה עתידים להינטע עצים חדשים בשטחים רבים.

אף שבשנים האחרונות צומצם היקף השטחים שבהם נוטעים יערות חדשים, קק"ל פועלת לשיקום יערות ותיקים שהזדקנו, או שנפגעו, ומסייעת בהמשך היצירה הירוקה ברחבי הארץ, שכולנו נהנים ממנה.
צילום: באדיבות ארכיון קק"ל

סלי שתילים

במסגרת הפעילות לט"ו בשבט ונטיעות ט"ו בשבט קק"ל מחלקת סלי שתילים, המגיעים למאות ישובים, מחנות צה"ל, בתי ספר וגנים, וניטעים בהתאם לאזור ולתנאים השוררים בו.
 
עצי אורן במשתלות קק"ל

כיצד נוטעים

  1. יש לתחח את שטח הבור לנטיעה (* לתחח=לפורר רגבי אדמה על-ידי חרישה, עידור )
  2. לפתוח גומה במרכז הערוגה בעומק 30-20 ס"מ. רצוי שפתיחת הגומה תיעשה פחות מחצי שעה לפני הנטיעה. 
  3. יש להניח את השתיל בתוך הגומה, במרכז הערוגה, כאשר מערכת השורשים אנכית כלפי מטה וצמרת השתיל אנכית לפני הקרקע כלפי מעלה ולכסות את מערכת השורשים באדמה הרטובה שהוצאה קודם לכן מהגומה, עד גובה צוואר השורש.
  4. יש להדק האדמה בעזרת אצבעות הידיים. 
  5. לא לבצע נטיעה במזג אוויר שאינו מתאים לכך (יובש, רוח חזקה, גשם סוחף וכו').

גם הארנבון והג'יני החביבים שלנו רוצים להסביר לכם איך נוטעים עץ, לחצו לצפייה בסרטון

קצת נוסטלגיה

רוצים ליהנות מקצת נוסטלגיה? לראות איך נטעו סבא וסבתא ביחד עם קק"ל את היערות היפים בארץ? את קליפ הווידיאו שלפניכים חברו איזי מן ונחום היימן ז"ל לכבוד קק"ל, והבמאי יעקב גרוס ערך קליפ מרגש מתוך יומני כרמל המתעדים את חגיגות ט"ו בשבט משנות ה-30 עד שנות ה-50. הסרטון הוא חלק מהתכנית "סרטים מהקופסה הכחולה", שהוצגה בסינמטקים ברחבי הארץ בשנת 2012 לציון 110 שנים לקרן קימת לישראל.